• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Frajman: Tako je bilo i u Londonu, Parizu...

Kopredsednica međunarodne gej-lezbijske organizacije ILGA-Europe kaže da se dešavanja u Beogradu ne razlikuju ni u čemu od ranijih incidenata tokom prvih Parada ponosa u drugim evropskim gradovima.

Kopredsednica izvršnog odbora međunarodne organizacije za zaštitu gej i lezbijskih prava ILGA-Europe, sa sedištem u Briselu, Linda Frajman izjavila je danas da se dešavanja u Beogradu, povodom Parade ponosa, ne razlikuju ni u čemu od incidenata koji su svojevremeno pratili slične događaje u ostalim evropskim gradovima - Londonu, Parizu, ili Berlinu.

"Društvene promene ne dešavaju se brzo. Treba imati na umu da je izlazak na ulice LGBT populacije svojevremeno bio shvaćen kao izuzetno provokativan u najvećem delu Evrope.

Nigde parade ponosa nisu počele kao festivalski događaji na koje smo sada navikli u gradovima kao što su London, Pariz, Berlin ili Brisel. Na početku, uvek je nekolicina hrabrih odlučivala da postane vidljiva i da zatraži ravnopravnost i pravdu", navela je Frajmanova koja je juče učestvovala na skupu u Beogradu.

"Uprkos nasilju, ovaj dan može se obeležiti u našim kalendarima kao istorijski dan za LGBT pokret u Srbiji, koja je, posle Slovenije i Hrvatske, postala treća zemlja bivše Jugoslavije koja je uspela da organizuje neprekinutu paradu ponosa na kojoj je učestvovalo oko hiljadu ljudi", dodala je ona u komentaru koji danas objavljuje briselski list "Euobzerver".

Frajmanova je izrazila nadu da će jednog dana i u Beogradu učesnici parade ponosa moći da šetaju na ulicama koje nisu potpuno opustele iz bezbednosnih razloga i bez straha za svoj život.

Nastavivši poređenje Srbije sa ostalim evropskim zemljama, Frajmanova je navela da je, ako se prisetimo istorije lezbijskog i gej aktivizma u Evropi, lako shvatiti dešavanja u državama kao što je danas Srbija, a nekad je, na primer, bila Litvanija, dodajući da se "promene ne dešavaju same od sebe".

"Danas znamo u kojem se pravcu treba kretati, jer su drugi u decenijama iza nas dovodili u pitanje društvene koncepte homoseksualnosti i polnog identiteta.

Ako se uzme u obzir da je tek nekoliko evropskih zemalja izbrisalo i poslednje tragove diskriminacije u svom pravosuđu prihvativši istopolne brakove i da je većina država EU priznala istovetna prava za svoje LGBT građane kao i za one heteroseksualne, jasno je da će društvene promene doći i kod najnovijih potencijalnih članova" EU, navela je ona.

Frajmanova je istakla da se odnos srpskih vlasti prema LGBT populaciji u poslednjih godinu dana dramatično promenio i da je ove godine bilo moguće izolovati veliki deo grada i dovesti značajne snage bezbednosti da bi se zaštitili učesnici parade.

"Sledeći izazov za srpske vlasti biće da obezbede mere bezbednosti proporcionalne istinskom duhu slobodnog okupljanja i slobode govora, tako da bude moguće da se poruka koju ova parada nosi može i čuti.

Masovni napadi na policiju su, međutim, razlog za ozbiljnu zabrinutost i umanjuju nadu da će do promena doći brzo", zaključila je Fajmanova.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image