• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nemačka vraća Časni krst manastira Žiče

Nemačka će u utorak, 19. oktobra, vratiti Srbiji Časni krst manastira Žiče, rečeno je Tanjugu u Pres službi Katoličke biskupije u Paderbornu, u čijem muzeju je krst bio izložen.

Reč je o krstu koji je u vihorima Drugog svetskog rata nestao i, zatim, decenijama, kao poklon nepoznatog nemačkog vojnika, bio izložen u muzeju katoličke biskupije u gradu Paderbornu.

Mesto primopredaje će biti Ambasada Srbije u Berlinu, a tom događaju će, prema najavama u Berlinu, prisustvovati predstavnici Ministarstva inostranih poslova Nemačke, vladika bački Irinej Bulović i žički Hrizostom Stolić, nadbiskup Paderbornske katoličke biskupije Hans-Jozef Beker i drugi crkveni velikodostojnici i predstavnici dveju zemalja.

Ovaj događaj, prvi takve vrste, kada je reč o Srbiji i Nemačkoj, istovremeno je, kako se ocenjuje u diplomatskim krugovima u Berlinu, znak promena u odnosima dveju zemalja i srpsko-nemačke crkvene i diplomatske aktivnosti, zahvaljujući kojoj će, posle sedam godina napora, blago biti vraćeno Srbiji.

Časni krst manastira Žiče će, posle više od 60 godina u Nemačkoj, ponovo biti vraćen manastiru Žiči, tamo gde je 1889. godine i bio postavljen, kao poklon kralja Aleksandra Obrenovića.

Kralj Aleksandar Obrenović je povodom svog miropomazanja poklonio Žiči ovaj zlatni stojeći Časni krst, na metalnom postolju, sa rezbarenim drvenim krstom unutra, filigranskim radom iz Prizrena.

Manastir Žiča koji je pre više od osam vekova sagradio prvi srpski kralj Stefan Prvovenčani bio je u Drugom svetskom ratu bombardovan.

Godinu dana posle završetka Drugog svetskog rata, nepoznati nemački vojnik je, kao poklon Katoličkoj biskupiji u Paderbornu predao Zlatni krst i onda je, jednog dana 1991. godine, sasvim slučajno, prilikom posete muzeju biskupije u Paderbornu, blago otkrio tadašnji prota Srpske pravoslavne crkve i dugogodišnji paroh u Dortmundu Tomislav Marković.

Desetak godina kasnije, 2003. godine, srpska crkva i srpska diplomatija su započele aktivnosti za povraćaj krsta.

Kada je reč o Nemačkoj i vraćanju blaga koje su nacisti tokom Drugog svetskog rata zaplenili na poharanim područjima Evrope i sveta, u Ministarstvu inostranih poslova u Berlinu postoji jedno odeljenje koje se bavi tim pitanjima.

Reč je o vraćanju onih dobara koja su za svreme Drugog svetskog rata na nezakonit način dospela iz jedne u drugu zemlju što, takođe, podrazumeva i povraćaj nemačkog kulturnog blaga, nestalog u vihoru rata.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image