• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija može da se kandiduje za EU!

Šefovi diplomatija Evropske unije (EU) konsenzusom doneli odluku o prosleđivanju Evropskoj komisiji na razmatranje kandidature Srbije za članstvo u EU. Srbija mišljenje EK o kandidaturu očekuje sredinom 2011, kaže Božidr Đelić.

Šefovi diplomatija Evropske unije odlučili su danas u Luksemburgu da Evropskoj komisiji proslede zahtev Srbije za članstvo u Uniji. Pozitivno mišljenje Evropske komisije je preduslov za početak konkretnih pregovora o prijemu u članstvo EU.

Šef belgijske diplomatije Steven Vanakere izjavio je da je Srbiji odlukom da njena kandidatura bude prosleđena na analizu Evropskoj komisiji, poslat veoma pozitivan signal koji predstavlja nagradu za konstruktivan stav Beograda ispoljen tokom poslednjih meseci.



"Danas je veoma dobar dan za Srbiju, ali i za Evropu. Danas smo jasno pokazali ono što smo već rekli u Sarajevu - da ceo Zapadni Balkan ima budućnost u EU", rekao je Vanakere novinarima u Luksemburgu.

On je dodao da je odlukom o prosleđivanju kandidature nastavljen proceš koji je Srbija započela pre oko deset meseci, predajući svoju kandidaturu.

"Nedavni pozitivni koraci, konstruktivan stav Vlade Srbije po pitanju regionalne saradnje ne mogu proći nenagrađeno i mora se poslati jasna pozitivna poruka", rekao je on.

Vanakere je naglasio da je današnji sporazum među članicama EU postignut zahvaljujući tome što je u zaključcima jasno naglašeno da "ovaj pozitivan signal ne treba da baci u zaborav očekivanja EU i međunarodne zajednice što se tiče neophodnosti saradnje sa Hagom koja ostaje veoma važan uslov za sve dalje korake" u evropskim integracijama Srbije.

"Pozivamo Vladu Srbije da nastavi sa svojim koracima u cilju pune saradnje sa Tribunalom", rekao je on.

Evropski komesar za proširenje Štefan File pozdravio je odluku Saveta ministara.

"Za nekoliko nedelja planiramo da srpskim sagovornicima pošaljemo Upitnik u kome se traže informacije o spremnosti Srbije da sa EU počne pregovore o pristupanju", navodi se u pisanoj izjavi Filea.

On je konstantovao da će Komisija izvršiti sveobuhvatnu, objektivnu i kvalitativnu procenu sposobnosti Srbije po tri kriterijuma - političkom, ekonomskom i sposobnosti da se preuzmu obaveze članstva u EU.

"Današnja odluka je izraz snažne podrške EU Srbiji i njenim liderima. Podršci odgovaraju podjednako velika očekivanja", naglasio je File i istakao da će nivo saradnje Beograda sa Haškim sudom biti najvažniji uslov za pozitivno mišljenje o zahtevu Srbije za članstvo.

"Nadam se da će tokom naredne posete haškog tužioca Srbija moći da mu pokaže da od juna ulaže veće napore. Srbija je postigla značajne rezultate. Nadamo se da ćemo moći da vidimo kako prelazi i poslednju prepreku, da će locirati dvojicu begunaca i iskorisititi prvu priliku da ih uhapsi", poručio je File.

U zaključima sa sastanka ministara se podseća da je uslov pune saradnje Srbije sa Haškim sudom sadržan u Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju i Prelaznom sporazumu i ističe da je u skladu sa političkim, Kopenhaškim kriterijumima puna saradnja sa Tribunalom ključni uslov za članstvo u EU.

U kontekstu srpskog zahteva za članstvo, Unija ističe da će posle današnje odluke "svaki dalji korak na putu ka članstvu Srbije u EU biti preduzet kada Savet jednoglasno odluči da puna saradnja sa Tribunalom postoji ili i dalje postoji".

Savet ministara EU će pažljivo pratiti izveštaje o napretku Tužilaštva Haškog suda, a EU i njene članice izražavaju spremnost da Srbiji pomognu u tome, dodaje se.

U zaključcima sa današnjeg sastanka Savet ministara EU takođe poziva Srbiju da primeni preporuke koje je Tužilaštvo Haškog suda predstavilo Savetu bezvednosti UN u junu 2010, a tiču se podrške Srbije procesima koji su u toku i njene pomoći u ključnim pitanjima hapšenja dvojice preostalih begunca Ratka Mladića i Gorana Hadžića.

To bi, kako se dodaje, "bio najubedljiviji dokaz napora Srbije i saradnje sa Haškim sudom".

U usvojenim zaključcima Savet se takođe zalaže za napredak u procesu dijaloga Beograda i Prištine uz podršku EU i njenog visokog predstavnika za spoljnu politiku i bezbednost što je rezolucijom usvojenom u Generalnoj skupštini UN 9. septembtra 2010. pozdravljeno kao faktor mira, bezbednosti i stabilnosti u regionu.

Savet naglašava da je konstruktivan pristup saradnji u regionu od suštinskog značaja, dodaje se u zaključcima.

Vodeće zemlja EU Nemačka, Francuska i Velika Britanija su insistirale da se odluka za Srbiju donese danas, bez odlaganja

Šef nemačke diplomatije Gvido Vestervele izjavio je da Evropa treba da da doprinos daljem napretku Srbije na putu ka EU.

"Naš stav je jasan. Srbija je pokazala da je kooperativna i korektno se ponašala u Ujedinjenim nacijama, pa bi zato trebalo da damo doprinos daljem napretku Srbije ka Evropi", rekao je Vestervele, uoči početka sastanka Saveta za opšte poslove u Luksemburgu.

Zamenik predsednika Evropske komisije Maroš Šefčović izjavio je danas u Luksemburgu da će Komisija odmah početi sa izradom mišljenja o kandidaturi Srbije.

Francuski ministar za Evropu Pjer Leluš je izjavio je da je to na određen način zaslužena nagrada kako za napredak u reformama, tako i za veoma teške napore koje je srpska vlada uložila u saradnji sa EU oko rešavanja problema Kosova.

Leluš je ocenio da je Kosovo i dalje veoma" bolno istorijsko pitanje" za Srbiju i da kosovski problem ni izdaleka još nije rešen.

Podsećajući da je predsednik Srbije Boris Tadić 22. decembra 2009. podneo zahtev za članstvo Srbije u EU u zaključcima se dodaje da je Savet ministara EU zatražio od Evropske komisije mišljenje o zahetvu Srbije za članstvo u EU, u skladu sa članom 49 Ugovora o EU.

Kako Tanjug saznaje iz diplomatskih izvora, u zaključcima Saveta navodi se da je dogovor postignut u petak, nakon prilično dugih i ni malo lakih razgovora među zemljama članicama i pod uslovom da saradnja Srbije bude pažljivo nadzirana i da se Srbija poziva da poštuje svoje obaveze u vezi sa saradnjom sa Haškim tribunalom.

Prema diplomatskim izvorima, do odluke je došlo pošto je izvršen pritisak na Holandiju koja je ostala usamljena u stavu da se suprostavi tom koraku EU, imajući u vidu da Srbija, prema oceni Haškog tribunala nije dovoljno sarajivala sa tribunalom posebno na traženju i u naporima za hvatanje dvojice begunaca protiv kojih postoji optužnica ovog tribunala, Ratka Mladića i Gorana Hadžića.

Kandidatura u drugoj polovini 2011.

Predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković izjavio je danas da je prosleđivanje Evropskoj komisiji srpske kandidature za članstvo u EU potvrda da se Srbija nalazi na dobrom putu i da je do sada mnogo urađeno u procesu evrointegracija.

"Ova vest govori da su naši dosadašnji napori u Evropskoj uniji prepoznati i da je potrebno da u daljem periodu još intenzivnije radimo na tome", rekao je premijer Cvetković agenciji Tanjug.

Cvetković je istakao da će Srbija u narednom periodu raditi na popunjavanju upitnika i ostvarivanju svega onoga što je bitno za sticanje statusa kandidata, uključujući saradnju sa Haškim tribunalom.

Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić izrazio je zadovoljstvo zbog odluke Saveta ministara Evropske unije (EU) i najavio da će Komisija mišljenje o kandidaturi doneti u drugoj polovini 2011. godine.



"Cilj Srbije nije samo da razmišlja o dobijanju statusa kandidata, nego i mogućnosti da neposredno, posle dobijanja tog statusa, otvorimo pregovore za ulazak u EU", istakao je Đeliću u izjavi novinarima u Luksemburgu.

Potpredsednik vlade je zadovoljstvo izrazio i zbog činjenice da se u zaključcima nalazi "još bolja formulacija po Srbiju" u kojoj se "jasno vidi da proces evropskih integracija Srbije ne može biti zaustavljen sve dok Komisija ne iznese svoje mišljenje i dok se ovaj proceš ne vrati na politički nivo, što se može očekivati decembra iduće godine".

"Pred nama je godinu dana vrlo aktivnog rada na evropskim integracijama. Srbija je dosada dokazala da nekoliko puta kada sa političkog pređemo na tehnički teren imamo veoma dobre performanse i tako će biti i sada", rekao je on.

Odluka šefova diplomatije EU je logičan odgovor na sva zalaganja i napore koje je Srbija u prethodnom periodu učinila, izjavila je danas portoparol Demokratske stranke Jelena Trivan.

Trivanova je Tanjugu rekla da je ta odluka pokazala i da vlast u Srbiji tretira u EU kao ravnopravan partner koji ima svoje mesto u budućnosti Unije.

"Pokazali smo spremnost da ispunimo sve standarde i norme vezane za proces evropskih integracija. Pokazali smo spremnost da reformišemo svoje društvo, pokazali smo se kao solidni i lojalni partneri Unije, spremni da štite interese i EU i regiona", ocenila je ona.

Trivanova je dodala da je Srbija pokazala da su joj evropske vrednosti, pre svega, unutrašnji interesi i unutrašnja vrednost, ali i ogromnu hrabrost vezanu za donošenje odluka i reforme, učinivši stvari koje niko nije očekivao i koje u ranijem periodu niko nije smeo.

"Naravno da haški uslov ostaje, ali ono što je važno jeste to da se više na postavlja pitanje političke volje u Srbiji i spremnosti da se taj uslov ispuni", rekla je ona.

Šef poslaničke grupe SPS-JS Branko Ružić kaže da redosled daljih koraka nalaže još viši stepen odgovornosti u ispunjavanju upitnika, koji će, uveren je, ubrzo biti upućen Srbiji.

"Na taj upitnik ćemo, siguran sam, sagledavajući ozbiljnost ovog procesa, odgovoriti na adekvatan način i privesti sam proces kraju, čime bi priveli kraju jedan od proklamovanih ciljeva Vlade Srbije, a to je nastavak procesa evropskih integracija", rekao je Ružić.

Šef poslanika SRS Dragan Todorović izjavio je danas da odluka šefova država EU da odblokiraju proces kandidature Srbije za članstvo "suštinski ništa ne znači". On je podsetio da je Turska preko 30 godina kandidat za članstvo u EU, ali da do danas nije postala član, niti će to biti.

U Demokratskoj stranci Srbije (DSS) ocenjuju da je prosleđivanje kandidature "čisto proceduralna, birokratska stvar" od koje vlast pravi senzaciju i političku vest broj jedan.

Takvom odlukom EU samo daje vetar u leđa ovoj vlasti, nagradu jer dobro sprovodi naloge iz Brisela i Vašingtona, rekao je portparol DSS Petar Petković, na konferenciji za novinare, optužujući vlast da pristaje na "rasparčavanje" Srbije i ne brani Kosovo.

Šef poslaničke grupe G17 plus Suzana Grubješić izjavila je da očekuje da će Evropska komisija odmah početi sa davanjem mišljenja da će Srbija naredne godine postati kandidat za članstvo u EU.

"To je odlična vest i još jedno priznanje sadašnjem rukovodstvu i građanima Srbije na nedvosmislenom opredeljenju za proces evropskih integracija", rekla je Grubješićeva Tanjugu.

Šta dalje?

Evropska komisija, kada joj Savet ministara Evropske unije (EU) prosledi zahtev za članstvo države-aplikanta, treba da proceni pripremljenost zemlje za otvaranje procesa pristupanja, navodi se na sajtu Kancelarije Vlade Srbije za evropske integracije.

Procena se radi na osnovu Upitnika koji predstavlja zvanični instrument kojim se procenjuje pripremljenost, a pozitivno mišljenje Evropske komisije otvara mogućnost sticanja statusa kadidata i perspektivu pristupnih pregovora o članstvu.

Broj pitanja u Upitniku razlikuje se u svakom pojedinačnom slučaju i zavisi od specifičnih karakteristika zainteresovanih država potencijalnih kandidata.

Upitnik koji je svojevremeno pripreman za Hrvatsku brojao je oko 4.500 pitanja, a za Crnu Goru 2.178.

Na osnovu dobijenih odgovora države - aplikanta izrađuje se Mišljenje Evropske komisije o tome da li je zemlja spremna za status kandidata, kao i da li je zemlja spremna za sledeću fazu - definisanje okvirnog datuma za pregovore o pristupanju, o čemu konsenzusom odlučuju države članice EU.

U ovom procesu je od izuzetne važnosti da odgovori budu formulisani koncizno i jasno, sa tačnim i proverenim podacima, kao i da budu usaglašeni sa politikom i propisima i države potencijalnog kandidata i EU.

Odgovori treba da pruže precizne podatke o zemlji, od poštovanja političkih i ekonomskih kriterijuma, do stepena usaglašenosti zakonodavstva sa propisima EU.

Odgovori treba da daju i adekvatne podatke o institucionalnim i administrativnim kapacitetima neophodnim za prihvatanje i primenu evropskih standarda u svakom od 35 pregovaračkih poglavlja, dodaje se u saopštenju.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image