• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Izručenja dogovorena, hapsi se na veliko

Sedam državljana Srbije i pet Crne Gore biće "razmenjeno" po sinoć potpisano sporazumu Beograda i Podgorice o ekstradiciji. Među uhapšenima u Podgorici i Šarićev saradnik Boris Laban.

Ministar unutrašnjih poslova izjavio je danas da je u Srbiji na osnovu Sporazuma o ekstradiciji ministarstava pravde Srbije i Crne Gore uhapšeno sedam osoba. Od toga je petoro u Crnoj Gori traženo zbog ratnih zločina protiv civila a dvojica zbog kriminala, kaže Ivica Dačić.

Uhapšeni su Zlatko P. osumnjičen za pokušaj ubistva, Nenad B.osumnjičen za falsifikovanje i još pet ljudi osumnjičenih za ratne zločine: Radoje R, Milisav M, Predrag S, Milorad I. i Boško B.

Dačić je dodao da su svi uhapšeni izvedeni pre nadležnog istražnog sudiju koji im je odredio ekstradicioni pritvior.

Crnogorska policija potvrdila je večeras da je uhapsila šest osoba koje potražuje Srbija i objavila javnu potragu za još trojicom državljana Crne Gore, pripadnika kriminalne grupe Darka Šarića.

"Javna potraga objavljena je za Goranom Sokovićem, Draškom Vukovićem i Dejanom Šekularcem, za kojima je Srbija pre više meseci rapisala međunaronu poternicu i tereti ih za zločinačko udruživanje i krijumčarenje droga", saopštila je crnogorska policija.

"Ako bilo ko ima saznanja o njihovim trenutnim lokacijama u Crnoj Gori, molimo da se obrati najbližoj područnoj jedinici ili ispostavi policije radi njihovog hapšejna u cilju određivanja pritvora i ekstradicije Srbiji", navodi se u saopštenju.

Policija takođe podseća da su "Soković i Šekularac početkom godine uhapšeni u Crnoj Gori, po poternici srpskih vlasti, ali su pušteni na slobodu zbog nedostatka dokaza".

Potvrđeno je da su na osnovu sporazuma o izručenju sa Srbijom uhapšeni Boris Laban, Samir Musić, Alen Sijarić, Mario Stanić, Bogdan Marković i Robert Franović.

Svi, sem Franovića, u Srbiji se terete za organizovani kriminal i korupciju, a Franović za razbojništvo.

Srbija potražuje 18 crnogorskih državljana, a Crna Gora od srpskih pravosudnih vlasti potražuje 60 osoba.

To su prva hapšenja posle sinoćnjeg iznenadnog potpisivanja Sporazuma o izručivanju između Srbije i Crne Gore, koji su u Beogradu potpisali ministarka pravde Srbije Snežana Malović i crnogorski ambasador u Srbiji Igor Jovičić.



Prema ranijoj najavi, sporazum je trebalo da bude potpisan 2. novembra u Podgorici.

Ministarka pravde Srbije je precizirala da sporazum obuhvata izručenje u slučajevima krivičnih dela organizovanog kriminala, korupcije, krivičnih dela protiv čovečnosti i drugih dobara zaštićenih međunarodnim pravom, pranja novca i drugih teških krivičnih dela za koja je zaprećena kazna od pet godina zatvora i više.

Ona je navela da je Sporazum potpisan pre ugovorenog termina zbog operativnih istraga koje su u toku, a na osnovu kojih je već došlo do hapšenja određenih lica.

"Očekujem da ćemo uskoro imati rezultate, tačnije da će ubrzo uslediti prva izručenja po ovom osnovu", najavila Malovićeva.

Ona je ocenila da su potpisivanjem ugovora Srbija i Crne Gora pokazale odlučnost da organizovanom kriminalu pruže pravi odgovor.

"Potpisivanjem ovog sporazuma otkolonjene su prepreke koje su u poslednjih godinu dana na polju pravne saradnje opterećivale odnose dve države i njime je napravljen veliki korak, a ovim je i Crna Gora jasno pokazala da ima političku volju da se uhvati u koštac sa organizovanim kriminalom", navela je Malovićeva.

Potpisani sporazum omogućava da svi oni koji dugo izbegavaju hapšenja i suđenja, skrivajući se iza državljanstva, budu procesuirani.

"Srbija neće biti utočište kriminalcima", rekla je Malovićeva i dodala da je u odnosu na slične ugovore koji su do sada zaključeni sa drugim državama sporazum sa Crnom Gorom korak dalje, pošto je njime obuhvaćen širi spektar krivičnih dela.

Iz crnogorske Vlade je saopšteno da sporazum predviđa efikasne mjere u borbi protiv kriminala i da sadrži mehanizme, ne samo za odgovor prema potencijalnim izvršiocima, već i prema onima čija je kriminalna delatnost rezultirala procesuiranjem predmeta u kome treba utvrditi njihovu odgovornost.

Zbog toga je, kako se dodaje, jako bitno državnim organima stvoriti pretpostavke i prostor da efikasno i organizovano deluju i kada treba da se preduzmu aktivnosti sa kojima se ne sme kasniti.

Ugovor podleže potvrđivanju u parlamentima dve države, ali je predviđena njegova privremena primena od dana potpisivanja, što znači da od tog trenutka proizvodi pravno dejstvo, saopšteno je iz Vlade u Podgorici.

Sporazum će, pored ostalog, omogućiti izručenje pripadnika kriminalne grupe odbeglog Darka Šarića za kojeg se vjeruje da se nalaze Crnoj Gori. Neki od njih, poput Gorana Sokovića, hapšeni su po poternicama Srbije, ali nisu mogli da budu izručeni zbog ranijih ustavnih prepreka u Crnoj Gori.

Na tom spisku su jedan od najbližih Šarićevih saradnika Goran Soković, zatim bjelopoljac Dejan Šekularac i Beranci Draško Vuković i Boris Laban.

Mediji špekulišu da se u Crnoj Gori kriju i Darko Šarić, kao i pripadnik njegove grupe Darko Tošić, ali to iz susedne države nije nikad potvrđeno, prenosi Tanjug.

Da se u Crnoj Gori od srpske pravde kriju veruje se i za Bogoljuba Karića i Dragana Maksimovića Maku, Zvezdana Terzića kao i mnoge druge begunce, ali njihovo privođenje pravdi ne zavisi od potpisivanja, već od volje za primenom sporazuma i hapšenjem koje bi reziultiralo i njihovim izručenjem Srbiji.

Prvi na listi transfera iz Srbije u Crnu Goru bi mogao da bude Kristijan Gondi, osumnjičen za svirepo ubistvo nemačkog državljanina Kristijana Dojčlendera, u Budvi 2005. godine.

Crna Gora bi od srpskih vlasti mogla da zahteva da uhapsi i izruči Boška Bojovića, Duška Bakrača, Milorada Ivanovića i Radoja Radunovića, optužene za deportaciju bosanskih izbeglica 1992. godine, protiv kojih se vodi postupak u podgoričkom višem sudu.

Osim njih izvesno je i potraživanje izručenja Predraga Strugara, optuženog u slučaju ratnog zločina protiv civilnog stanovništva u Kaluđerskom Lazu, 1999. godine.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image