• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zašto bankari smeju da puše, a novinari ne?

Punom primenom zakona protiv pušenja u Srbiji pušenje će biti dozovoljeno u posebnim prostorijama u zatvorima i bankama, ali u medijima ne.

Punom primenom Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu od 11. novembra pušenje će u posebnim prostorijama biti dozvoljeno zaposlenima, na primer, u bankama i zatvorima, ali ne i u medijima ili u ugostiteljskim objektima manjim od 80 kvadratnih metara .

Stručnjaci očekuju da će primenom tog zakona doći do smanjenja broja pušača I prevencije, pre svega, koronarnih bolesti, a kontrola inspekcijskih službi će biti oštrija.

Ugostiteljski objekti koji su manji od 80 metara kvadratnih, moćiće da se opredele da li će biti pušački ili nepušački. Oni veći moraće da podele prostor na pušački i nepušački i da ga jasno obeleže.

Predsednica Republičke stručne komisije za prevenciju pušenja Ministarstva zdravlja dr Srmena Krstev kazala je Tanjugu da je Zakon o zabrani pušenja na javnim mestima i u radnom prostoru stupio na snagu 15. maja ove godine, ali da je postojao rok od 180 dana za pravna lica i preduzetnike da svoj rad usklade sa tim aktom.

Tim zakonom, koji je usklađen sa evropskim propisima, predviđena je zabrana pušenja na svim javnim i radnim mestima, kazala je doktorka Krstev.

Krstev je navela da je izuzetak za otvaranje posebne prostorije predviđen kod ustanova socijalne zaštite za smeštaj nepokretnih i teško pokretnih osoba, specijalnih bolnica za lečenje psihijatrijskih bolesnika, institucija i odeljenja palijativne nege, kao i ustanove za izvršenje zatvorskih kazni.

Posebna prostorija ne može se otvoriti u državnoj upravi i lokalnoj samoupravi, zdravstvenoj zaštiti, obrazovanju i vaspitanju, društvenoj brizi o deci, socijalnoj zaštiti i kulturi, sportu, rekreaciji...

Pušenje će biti zabranjeno u radnom prostoru svih medija, mestima gde se snimaju emisije čak i ako postoje restorani ili bifei, dok na primer ustanove poput banaka mogu imati posebnu prostoriju.

Krstev tvrdi da zabrana pušenja ne smanjuje promet u ugostiteljskim objektima čega se vlasnici uglavnom pribojavaju.

Sanitarna inspekcija će obavljati nadzor svih mesta u kojima je zabranjeno pušenje, a kazne za neposlušne firme se kreću od 500.000 do milion dinara, od 30.000 do 50.000 dinara za odgovorno lice (direktora, vlasnika, upravnika) I od 300.000 do 500.000 dinara za preduzetnika .

Lice koje krši zabranu pušenja biće kažnjeno sa i 5.000 dinara.

Prema doktorki Krstev, ovakva politika utiče na smanjenje pušenja kod mladih, smanjeno oboljevanje od srčanih bolesti i na povećano odvikavanje od duvana, a značajno je i za kompletno poboljšanje zdravlja stanovništva, posebno kada su u pitanju koronarne bolesti, za 10 do 20 odsto.

Prema podacima iznetima na nedavnom skpu o zaštiti od duvanskog dima u Ečki, stručnjaci su naveli da je u Srbiji u periodu između 2000. i 2006. godine zabeležen pad stope pušača za 10 odsto kod muškaraca, a za četiri odsto kod žena.

Jednu trećinu stanovništva čine pušači, a dve trećine oni koji su pasivno izloženi dimu, a koji, takođe, trpe zdravstvene posledice.

Prema podacima dobijenim u akciji istraživanja zdravlja stanovnika Srbije iz 2006, čak 31,1 odsto lekara su pušaci, 48,1 odsto medicinskih sestara i 45 odsto nemedicinskog osoblja u zdravstvenim ustanovama.

Istraživanje pušenja kod trudnica i porodilja u Srbiji iz 2008. pokazalo je da u proseku jedna trećina trudnica puši pre začeća, 37 odsto puši u nekom periodu trudnoće, a 31 odsto puši šest meseci posle porođaja.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image