• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija obeležila Dan borbe protiv fašizma

Borba protiv fašizma i antisemitizma jedna od najsvetlijih tačaka u istoriji srpskog naroda, rekao na skupu potpredsednik Vlade Božidar Đelić.

Potpredsednik Vlade Srbije i ministar za nauku i tehnološki razvoj Božidar Đelić poručio je večeras da nikada više ne smemo dozvoliti da rasizam, ksenofobija i nacizam nađu plodno tle na Balkanu i u Evropi.

Đelić je na obeležavanju Međunarodnog dana borbe protiv fašizma i antisemitizma istakao da je borba protiv fašizma i antisemitizma jedna od najsvetlijih tačaka u istoriji srpskog naroda.



"Naši preci dali su doprinos u borbi čiji su rezultati ugrađeni u temelje onoga što je Evropa danas", kazao je Đelić, istakavši da Srbija i danas na to treba da bude ponosna.

Đelić je podsetio da je u Jugoslaviji 30- tih i 40-tih godina prošlog veka antifašistički pokret bio jedan od najuticajnijih.

Prema njegovim rečima, Jugoslavija je stala na stranu anitifašističkih snaga Evrope, Sovjetskog saveza i Amerike i borila se protiv ove pošasti.

Đelić je istakao ida Srbija danas gradi savezničke odnose sa Evropom, Rusijom i Amerikom, sa kojima želi da gradi budućnost mira slobode i prosperiteta.

On je istakao i da Srbija danas može da kaže da svoje nacionalne interese ostavaruje mirnim putem i diplomatskim sredstvima.

Centralnu državnu manifestaciju obeležavanja predvodio je u Narodnom pozorištu ministar Đelić, u prisustvu predstavnika Vlade Srbije, parlamenta, boračkih udruženja, verskih zajednica i diplomatskog kora.

Međunarodni dan borbe protiv fašizma i antisemitizma ustanovljen je u znak sećanja na pogrom Jevreja koji je počeo pre 72 godine u nacističkoj Nemačkoj.

Napadi na Javreje počeli su u noći 9. novembra 1938. i do ranih jutarnjih časova narednog dana ubijeno je 90 nemačkih Jevreja, više od 20. 000 je uhapšeno i odvedeno u koncentracione logore, a uništene su 1.574 sinagoge, kao i mnoga jevrejska groblja i oko 7.000 radnji.

Ovaj pogrom u istoriji je poznat pod nazivom "Kristalna noć" zbog polomljenog stakla na izlozima prodavnica, čiji su vlasnici mahom bili Jevreji, a kojim su zasute ulice Berlina i drugih nemačkih gradova.

Srbija, koja je u vreme Drugog svetskog rata izgubila više od milion građana, neguje sećanje na "Noć pogroma" i blizu 63.000 svojih građana Jevreja koji su likvidirani tokom nacističke okupacije.

Tim povodom predsednik Saveza jevrejskih opština Aleksandar Nećak izjavio je danas da Srbija nikada nije bila fašistička zemlja, ali da ima fašizma u obliku desničarskih grupa.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image