• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Stani, ne pali!

Današnji dan u Srbiji mnogi pušači su iščekivali sa zebnjom, jer je od ponoći zabranjeno pušenje u zatvorenim javnim prostorima. Oni koji se ne budu pridržavali propisa biće novčano kažnjavani.

Pušenje će biti zabranjeno na radnim mestima, u liftovima, hodnicima, čekaonicama, školama, fakultetima, bolnicama, menzama, biskopima, a poslodavci nisu u obavezi da obezbede prostorije za pušenje.

Ispred kompanija u kojima takvih prostorija još nema ili ih neće ni biti, na ulicama se mogu videti "brigade" zaposlenih koji su istrčali na svoju dozu nikotina, a kako to sve izgleda pogledajte u foto-galeriji OVDE.

Prema rečima ministra zdravlja Tomice Milosavljevića efekat potpune primene Zakona na dužu stazu u periodu od 10 godina sigurno će imati pozitivne rezultate po zdravlje i ekonomske efekte.

Stručnjaci smatraju da je za okorele pušače možda ovo dobra prilika da se motivišu da ostave pušenje, a koje su metode najbolje i najjeftinije pročitajte OVDE.

"Zdravstvene, obrazovne, kulturne, sportske ustanove, javni prevoz, državna uprava, lokalna samouprava, mediji, moraju biti sto posto bez duvanskog dima", izjavila je član komisije za prevenciju upotrebe duvana Ministarstva zdravlja Ana Jovićević.

Prema njenim rečima, preduzeća i kompanije koje nisu u ovoj kategoriji, imaju mogućnost da naprave posebnu prostoriju za pušače.

"Inspektor na licu mesta ako zatekne pušača, nađe pepeljaru, opuške od cigareta, ili oseti duvanski dim, to može smatrati dovoljnim dokazom za kršenje zakona", istakla je Jovićević.

Prema njegovim rečima, na licu mesta se prekršiocu izriče kazna 5.000 dinara, odgovornom licu, direktoru ustanove od 30 do 50.000 dinara, a samom preduzeću, pravnom licu od 500.000 do milion dinara.

Jovićević je istakla da ugostiteljski objekti do 80 kvadratnih metara mogu odlučiti da li će biti pušački ili nepušački i staviti odgovarajuću oznaku.

Vlasnici ugostiteljskih objekata, čija kvadratura je veća od 80 kvadrata, moraju ga podeliti na dva dela pušački i nepušački, najmanje po 50 odsto ili da veći deo bude nepušački.

U Srbiji puši trećina stanovništva dok od posledica pušenja godišnje umre 16 000 ljudi.

Zemlje Evropske unije smatraju da zakon o potpunoj zabrani pušenja nije efikasan.

Anketa

Vaš stav o zabrani pušenja

  • Pušim, i neću promeniti navike

    22.66% (625)

  • Mislim da ću smanjiti

    9.28% (256)

  • Treba uvesti potpunu zabranu pušenja

    41.66% (1149)

  • Ne verujem da će akcija imati efekta u Srbiji

    26.4% (728)



(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image