• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rezultati zabrane pušenja na duže staze

Ministar zdravlja Srbije Tomica Milosavljć povodom primene zakona o zabrani pušenja kaže da će se rezultati osetiti za 10 godina.

Ministar zdravlja Srbije Tomica Milosavljević izjavio je da puna primena Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu, koja je počela danas, predstavlja značajan korak napred, koji će na dužu stazu u periodu od 10 godina sigurno imati pozitivne rezultate po zdravlje i ekonomske efekte.

Duvanski dim šteti i pušaču i nepušaču i nikada se neće smanjiti broj raka pluća i bolesti srca i krvnih sudova, ako se ne ograniči izloženost stanovništva duvanskom dimu, upozorio je Milosavljević, navodeći da oko 16.000 ljudi godišnje u Srbiji umre od neke od bolesti koje su direktno povezane sa duvanskim dimom.

"Najvažnije je da sa današnjim danom pokušavamo da se ponašamo drugačije i da oko nas bude manje duvanskog dima", rekao je Milosavljević u Jutarnjem programu Televizije Pink, povodom pune primene zakona o zabrani pušenja na svim javnim i radnim mestima.

Efekti po zdravlje ne mogu da budu brzi i ođednom vidljivi i da bi se videli, potrebno je da prođe više godina, rekao je on, navodeći da je SAD za to trebalo 20, a Sloveniji 12 godina.

U Srbiji je u poslednjih 10 godina smanjena smrtnost od bolesti srca za 13,8 odsto zbog različitih terapijskih mera, ali i zbog promene ponašanja, jer je za četvrtinu povećana fizička aktivnost, a pušenje smanjeno za sedam do osam odsto, precizirao je ministar.

Na tržištu cigareta u Srbiji je dva do tri puta više novca nego na tržištu lekova, rekao je on, navodeći da pušači "sagore" onoliko novca koliko ukupno postoji u zdravstvenom fondu Srbije i da se godišnje popuši 1,3 milijarde paklica.

Zakon ne zabranjuje pušenje i nije usmeren protiv pušača i duvanske industrije, nego štiti stanovništvo od štetnih efekata duvanskog dima i usmeren je na zaštitu zdravlja populacije, istakao je Milosavljević.

Ako bi pušač danas prestao da puši, trebalo bi da prođe 10 godina da se potpuno eliminišu svi potencijalni rizici po njegovo lično zdravlje, koji su nastali gomilanjem duvanskog dima godinama, objasnio je ministar zdarvlja.

Primena novog zakona u praksi će biti izazov i proba i u tome moraju da prednjače zdravstvene ustanove, državna vlast, lokalna samouprava, medijske kuće, rekao je on.

Milosavljević je istakao da je važno da svako pojedinačno bude zdrav i da čitava populacija, stanovnici Srbije budu što zdraviji, navodeći da, ako je i Turska u stanju da se izbori sa pušenjem, krajnje vreme i da se i u Srbiji pruži primer drugima.

Govoreći o primeni zakona, on je objasnio da ne postoji posebna inspekcija, nego da su nadležni svi inspektori i prosvete i rada i da postoji pojedinačna i institucionalna kazna.

"Prešli smo najtežu stepenicu, a to je da socijalno kod nas pušenje više nije tako prihvatljivo kao što je nekad bilo", ocenio je Milosavljević.

On je rekao da se sinoć u Centru Sava centru, gde je bila premijera, pušilo "na sve strane" i da nigde nije video obaveštenje o zabrani i da će zato inspekcija danas otići u Sava centar.

Milosavljević je rekao da je tokom svih 24 časa otvoren telefon Ministarstva 0700-111-700 na koji se može ukazati da se krši zakon.

Govoreći o kampanji za borbu protiv narkomanije, on je rekao da nosi naziv "Ujedinjeni protiv droge" i da se nekoliko godina radi na smanjivanju ponude i ograničavanju nelegalne trgovine, borbi protiv velikih narko-kartela i smanjivanju potražnje i promeni ponašanja.

On je istakao da se u 1.200 škola radi na edukaciji nastavnika i učenika.

Milosavljević je najavio da će 14. novembra predsednik Srbije Boris Tadić podržati direktnim nastupom početak prikazivanja dva tv spota, koja podsećaju roditelje da je potrebno da razgovaraju sa decom.

Korišćenje droge među mladima je smanjeno od 2000. do 2006. godine i ono se smanjuje, ali svaki šesti dečak i devojčica od 16-17 godina proba neko stimulativno sredstvo, rekao je Milosavljević.

Odgovarajući na pitanja gledalaca, Milosavljević je rekao da je na ulici dozvoljeno pušenje, da ne postoji vakcina za odvikavanje od pušenja, da su i vlasnici poslastičarnica obavezni da primenjuju zakon i da u kafiću i restoranu površine do 80 kvadrata može da se odluči da li će biti pušačka zona.

U Srbiji, kako je rečeno, ima oko dva miliona pušača.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image