• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nobelovci protiv nuklearnog naoružanja

Dobitnici Nobelove nagrade za mir pozvali su danas na zabranu nuklearnog oružja na ceremoniji u japanskom gradu Hirošimi, prvo naseljeno mesto na koje je avgusta 1945. američka avijacija bacila prvu nuklearnu bombu u istoriji čovečanstva.

"Prošlost je prošlost, sada moramo gledati napred", rekao je tibetanski duhovni vođa Dalaj lama, koji je trodnevnom skupu prisustvao kao Nobelov laureat iz 1989. godine.

Nobelovci su izrazili negodovanje zbog toga što se ovogodišnji dobitnik, Liu Sjaobo, nalazi i dalje u zatvoru u Narodnoj Republici Kini.

Laureati su, međutim, sa oduševljenjem primili vest o jučerašnjem oslobađanju prodemokratske liderke Mjanmara, Ang San Su Ći, koja je Nobela za mir dobila 1991, javila je američka novinska agencija Asošiejted pres (AP).

Dobitnici Nobelove nagrade za mir tradicionalno se okupljaju svake godine na Svetskom samitu da bi skrenuli pažnju na svoja dostignuća i preneli svetu poruku o njenom značaju u zaštiti ljudskih prava i borbe protiv nasilja.

Prethodnih 10 sastanaka održano je u Evropi, a Hirošima je ove godine odabrana da bi se naglasio značaj antinuklearnog dijaloga.

Bivši južnoafrički predsednik Frederik Viljem de Klerk, koji je nagradu dobio 1993, rekao je da će skup 2011. najverovatnije biti održan u Vašingtonu, ali da će to naknadno biti odlučeno.

Predsednik Sjedinjenih Država Barak Obama, prošlogodišnji laureat, nije prisustvovao ovogodišnjem sastanku, iako se trenutno nalazi u Japanu, na ekonomskom samitu.

"Obama je ražočarao mnoge od nas. Nije nam pružio liderstvo koje svet želi", rekla je Majred Korigan Maguire, dobitnica nagrade iz 1976. za doprinos okončanju sektaških sukoba u Severnoj Irskoj.

Nijedan američki predsednik nije tokom svog mandata posetio Hirošimu, grad koji je posle pada atomske bombe sravnjen sa zemljom, pri čemu je ubijeno 140.000 ljudi.

Tri dana kasnije, 9. avgusta, uništen je i drugi japanski grad Nagasaki, gde je stradalo 80.000 ljudi.
Šest dana potom Japan je potpisao bezuslovnu kapitulaciju u Drugom svetskom ratu (1939-1945).

Pozivu da prisustvuju skupu nisu se odazvali ni bivši sovjetski predsednik Mihail Gorbačov i nekadašnji poljski lider Leh Valensa.

Skupu, koji je počeo u petak i danas je završen, prisustvovalo je šest laureata - Dalaj lama, De Klerk, Maguire, zatim Džodi Vilijams, dobitnica nagrade 1997. za rad na zabrani upotrebe nagaznih mina, bivši direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju Egipćanin Mohamed el Baradej, laureat iz 2005. i iranski advokat Širin Ebadi, dobitnica Nobela za mir za 2003

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image