• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Po pirateriji "bolja" samo Albanija

Nivo piraterije u Srbiji iznosi 74 odsto, a svako smanjenje piraterije od 10 odsto omogućava uvećanje državnog budžeta za 20 miliona dolara, kažu u Carini.

Nivo piraterije u Evropskoj uniji je ispod 30 odsto, dok se ona u susednim zemljama kreće od 54 odsto, koliko je u Hrvatskoj, 67 odsto u Bosni i Hercegovini do 75 odsto u Albaniji, istakla je samostalni carinski inspektor Odeljenja za zaštitu prava intelektualne svojina Uprave carina Vesna Lazić, na konferenciji ''Autorska prava i intelektualna svojina u Srbiji'', koja se održava u okviru ''Sinergije 10''.

Ona je dodala da je jedan od najvećih gubitnika srpska kinematografija jer srpski bioskopi godišnje gube 15 miliona evra.

Načelnik Odeljenja MUP-a Srbije za borbu protiv visokotehnološkog kriminala Saša Živanović je istakao da na porast Internet piraterije najviše utiče sve veća rasprostranjenost Interneta, savermene tehnologije, anonimnost koju pruža Internet, kao i sve veći broj servisa za zlouoptrebu autorskih dela na Internetu.

Živanović je istakao da je poseban problem nerazvijena svest kod građana o štetnosti piratskog softvera, ali i neodgovarajuće kazne.

Uglavnom se pišu prekršajne kazne koje ne sprečavaju pirateriju, dok bi restriktivniji zakon i zatvorske kazne smanjili ovu vrstu kriminalnih aktivnosti, naveo je Živanović.

Piraterija nije benigna kriminalna aktivnost, jer se mogu zaraditi značajna finansijska sredstva, kazao je Živanović i dodao da svako preventivno delovanje može da doprinese povećanju radnih mesta, ali i povećanju sredstava u državnom budžetu.

Direktor SOKOJ-a Aleksandar Kovačević je naveo da je u toku prošle godine, zbog visokog stepena ulične piraterije, ova organizacija zabeležila prihod od samo šest miliona dinara.

On je rekao da Radio-televizija Srbije, kao javni servis, ne poštuje elementarna autorska prava, kao i da na osnovu presude Privrednog suda duguje SOKOJ-u 136 miliona dinara.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image