• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Izabrali Srbiju, ostali bez školarina

Najbolji postdiplomci Srbije dobili republičku stipendiju, a moraju da plaćaju višestruko skuplje školarine.

Nismo konkurisali u inostranstvu, odabrali smo da ostanemo ovde, a sad ispada da smo kažnjeni zbog toga, kažu postdiplomci.

Jelena Brajović je na drugoj godini doktorskih studija na arhitekturi sa prosekom 10. Lazar Jovanov i Ana Stevanović su na Fakultetu dramskih umetnosti i imaju prosek 9,5. Na interdisciplinarnim studijama Univerziteta umetnosti su Bojana Matejić (9,87) i Andrea Palašti (9,36).

Oni su ono najbolje što Srbija ima i odlučili su da ovde i ostanu, kao stipendisti Republičke fondacije za razvoj naučnog i umetničkog podmlatka.

Kako kažu tokom posete redakciji "Politike", njih je malo, možda stotinak, nema ih dovoljno da izađu na ulice, pa su se umesto toga obratili novinarima u nadi da će nadležni rešiti pravni vakuum koji ih je zaustavio u studiranju.

"U konkursu Fondacije za prošlu školsku godinu jasno je navedeno da su studenti postdiplomskih studija oslobođeni plaćanja školarine, međutim, mi smo prinuđeni da taj novac ipak damo iz svog džepa, pošto u ugovoru koji smo potpisali niko nije obavezan da nam uplati školarinu - ni fakultet, ni ministarstvo, ni Fondacija.

Stipendije su male i neredovne, zbog toga se nikada nismo bunili, nismo se bunili ni zbog veoma strogih uslova konkursa, ali ovo je ipak previše, jer većina nas nema taj novac", pričaju nam Jelena, Lazar, Bojana, Andrea i Ana.

Kažu da su stipendije male, svega 15.000 dinara, što nije dovoljno da se pokriju troškovi stanovanja i udžbenika, a kamoli školarina koja je za godinu dana studija na arhitekturi 300.000 dinara, a na FDU 160.000.

Većina akademaca nije iz Beograda, Andrea, na primer, putuje iz Novog Sada i kaže da su joj oba roditelja nezaposlena i da nema šanse da nastavi školovanje.

Studenti su, kažu, razočarani odnosom države, jer samo na papiru pruža podršku mladim talentima, a pri tome su postavljani u poziciju da im s jedne strane ne daje pare, a s druge zabranjuje da rade tokom studija. Tako su sprečeni i da eventualno zarađuju, a i da se usavršavaju.

"Uslovi konkursa su bili veoma strogi, ova stipendija se ne dobija lako i to mi je garantovalo ozbiljnost i sigurnost. Mi smo obavezni da dajemo godinu za godinu, da budemo aktivni i van nastave (izložbe, takmičenja), a zabranjeno nam je da koristimo druge stipendije iz budžeta RS, kao i da zasnujemo radni odnos.

Još je teže studentima u oblasti prirodnih, tehničkih i medicinskih nauka, jer su obavezni da nakon završetka školovanja provedu u radnom odnosu u Srbiji dvostruko duže u odnosu na period u kojem su primali stipendije", kaže Bojana.

Studenti dodaju i da ne mogu ni da raskinu ugovor, jer onda moraju da vrate sve pare koje je Fondacija do sada uložila u njih.

"Nama su svi drugari negde otišli, super su se snašli napolju. Mi nismo konkurisali u inostranstvu, odabrali smo da ostanemo ovde, a sad ispada da smo kažnjeni zbog toga", uglas pričaju mladi talenti i dodaju da ne traže ništa više od onog što je država već obećala, odnosno da završe studije pod istim uslovima pod kojima su ih i upisali, a ne da žive u večitoj strepnji i neizvesnosti pošto se "tokom igre stalno menjaju pravila".

Oni kažu da su bezbroj puta zvali ministarstva prosvete, nauke i kulture koji su osnivači Fondacije i da su se obratili i zaštitniku građana u čijim prostorijama danas imaju sastanak.

Pomoćnik ministra prosvete za investicije i učenički i studentski standard Zoran Trninić za "Politiku" kaže da mu je poznata situacija u kojoj se nalaze najbolji studenti i da će narednih dana prosvetne vlasti pokrenuti dogovor sa rektorima univerziteta kako bi se stipendisti Fondacije koji su na drugoj i trećoj godini studija oslobodili plaćanja školarine.

Za studente prve godine problem je rešen u okviru budžetskih kvota za master i doktorske studije, a takođe biće refundirane i prošlogodišnje školarine za 113 stipendista, rekao je Trninić za "Politiku".

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image