• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

File: Evo vam upitnik, iskoristite šansu

Evropski komesar za proširenje Štefan File uručio je premijeru Mirku Cvetkoviću upitnik Evropske komisije u vezi sticanja statusa kandidata za EU.

Evropski komesar za proširenje Štefan File izjavio je danas u Beogradu da predaja Upitnika Evropske komisije srpskim vlastima označava novu fazu u odnosima Evropske unije i Srbije.

"Uveren sam da će Vlada Srbije prihvatiti ovu šansu i sprovesti potrebne reforme", rekao je File na konferenciji za novinare u Palati Srbija posle uručivanja Upitnika premijeru Srbije Mirku Cvetkoviću.



File je rekao i da je uručivanje upitnika značajan korak za Srbiju s obzirom da su članice EU pokazale jak interes za prijem Srbije, kao i zbog toga što će upitnik vlastima u Beogradu i Srbiji dati šansu da sprovedu potrebne reforme.

Evropski komesar je ocenio i da je Srbija postigla napredak na polju regionalne saradnje, kao i u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, i dodao da EU želi da vidi napredak na svim poljima jer je to u interesu građana Srbije.



File je rekao i da je odluka o viznoj liberalizaciji sa EU pokazala da je Srbija napredovala u reformama i naglasio da predajom upitnika počinje nova faza u odnosima Beograda i Brisela.

"Zemlje članice EU pokazale su veliki interes za predaju zahteva za članstvo Srbije. Na osnovu razgovora koje sam danas vodio sa srpskim zvaničnicima, uveren sam da će Srbija iskoristiti ovu šansu i sprovesti reforme potrebne za članstvo u EU", rekao je File.


"Ove reforme biće sprovedene za dobrobit vaše zemlje i stvoriće prosperitetniju budućnost za vaše građane", istakao je File.

File je precizirao da Upitnik ne obuhvata pitanje statusa Kosova, ali da u njemu ima tačaka koje se odnose na dijalog Beograda i Prištine, s tim što se tema Kosova posmatra kao statusno neutralna, kao i u slučaju Sporazuma o stabilizaciji i prisruživanju.

Evropski komesar još jednom je ponovio da među otvorena pitanja i dalje spadaju saradnja sa Haškim tribunalom, reforma pravosudnog sistema, borba protiv korupcije i finansiranje stranaka.

Premijer Cvetković je rekao da je danas veoma značajan dan za Srbiju i da dobijanje Upitnika predstavlja prvi korak ka glavnom cilju, a to je članstvo u EU.

"Naš cilj je da Srbija do kraja 2011. dobije status kandidata za članstvo u EU i da se odredi termin za početak pregovora", izjavio je premijer Cvetković.

Cvetković je najavio da će Vlada Srbije za deset do petnaest dana usvojiti akcioni plan odnosno strategiju odgovora na postavljena pitanja.

"Ozbiljno smo se pripremili i rad na odgovorima počinjemo danas, kada će biti održan i sastanak Saveta za evropske integracije", kazao je Cvetković.

Premijer je najavio da će odgovori na Upitnik biti pripremljeni do kraja januara, a da će nakon toga uslediti konsultacije sa Evropskom komisijom i moguća dodatna pitanja.

On je naveo da je na sastanku sa Fileom bilo reči i o Kosovu i Metohiji, i da je potvrđeno da je u upitiniku Kosovo tretirano na statusno neutralan način, u skladu sa rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN.

Premijer Srbije je rekao da su neki odgovori već pripremljeni kroz upitnik koji su dobile druge države.

Srpski premijer je kazao da će upitnik na engleskom jeziku danas biti postavljena na Internet straniciVlade Srbije, i da će, čim bude preveden, biti postavljena i verzija na srpskom jeziku.

Takođe, i svi odgovori koje usvoji vlada biće dostupni javnosti i naći će se na sajtu njenom veb-sajtu.

Komesar File će prisustvovati današnjoj sednici Saveta za evropske integracije, a potom ga očekuje susret sa predsednicom Skupštine Srbije Slavicom Đukić-Dejanović i šefovima poslaničkih grupa. Kako je najavila Delegacija EU u Srbiji, File će razgovarati i s ministarkom pravde Snežanom Malović.

Savet ministara EU je 25. oktobra zatražio od Evropske komisije da izradi mišljenje o spremnosti Srbije da dobije status kandidata za članstvo u EU. Mišljenje predstavlja procenu Evropske komisije o ispunjavanju uslova za članstvo i spremnosti da se uđe u pregovore o članstvu.

Upitnik koji je File uručio vlastima Srbije sadrži 2.483 pitanja i potpitanja, razvrstanih u šest aneksa i 33 poglavlja.

Upitnik sadrži pitanja koja se odnose na apsolutno svaki segment društva u državi koja želi da postane članica EU, u ovom slučaju Srbija.

Aneksi se odnose na političke kriterijume, među kojima su "demokratija i vladavina prava", "poštovanje ljudskih prava", "regionalna pitanja i međunarodne obaveze", i na privredne kriterijume, koji su "makroekonomski podaci", "socio-ekonomski podaci", "strukturalni indikatori", "sistem socijalne zaštite", "privredni i strukturalni razvoj i reforme" i "finansijsko tržište".

Poglavlja koja upitnik sadrži su "sloboda protoka robe", "sloboda kretanja radne snage", "osnivačko pravo i sloboda pružanja usluga", "slobodan protok kapitala", "javne nabavke", "kompanijsko zakonodavstvo", "zakon o intelektualnoj svojini", "politika konkurentnosti", "finansijske usluge", "informaciono društvo i mediji", "poljoprivredni i ruralni razvoj", "prehrambena bezbednost, veterinarska i fitosanitarna politika", "ribarstvo", "saobraćajna politika", "energetika" i "fiskalna politika".

Među poglavljima su i "ekonomska i monetarna politika", "statistike", "socijalna politika i zapošljavanje", "kompanijska i industrijska politika", "transevropske mreže", "regionalna politika i koordinacija strukturalnih instrumenata".

Tu su i "pravosuđe i osnovna prava", "pravosuđe, sloboda i bezbednost", "nauka i istraživanje", "obrazovanje i kultura", "zaštita okoline", "zaštita potrošača i zdravstvena zaštita", "carinska unija", "spoljni odnosi", "spoljna, odbrambena i bezbednosna politika", "finansijska kontrola" i, na kraju, "finansijske i budžetske odredbe".

Upitnik sadrži i dva dodatna poglavlja, "institucije", koje se tiče broja glasova koje bi država dobila u Savetu EU, broja poslanika u Evropskom parlamentu i slično, i "ostalo", što je poglavlje u koje bi bila svrstana sva pitanja koja bi proistekla iz pregovora, ali koja ne bi mogla biti svrstana ni u jedno od ranijih poglavlja.

O ovim poglavljima se, međutim, ne pregovara, tako da ona ne sadrže nikakva pitanja.

Na osnovu odgovora na ovaj upitnik, Evropska komisija će izraditi mišljenje o aplikaciji Srbije za sticanje statusa kandidata, a ove podatke će kasnije koristi i u određivanju budućih kvota za Srbiju u okviru EU.

Kada Srbija odgovori na pitanja i Upitnik vrati Evropskoj komisiji, u ovoj instituciji će započeti proces izrade mišljenja koji traje oko godinu dana.

U okviru ovog procesa, Komisija Srbiji može poslati i dodatna pitanja, ali i ekspertske misije koje će imati zadatak da utvrde stanje na terenu.

Evropski zvaničnici, uključujući i Filea, u dosadašnjim procenama su kao datum za okončanje rada na mišljenju iznosili drugu polovinu iduće godine.

Zemljama regiona je za sastavljanje odgovora bilo potrebno od tri do pet meseci, a potpredsednik Vlade Srbije zadužen za evrointegracije Božidar Đelić očekuje da će Srbija odgovore imati do kraja prvog kvartala 2011. godine.

Ako se izuzmu neka pitanja koja će biti specifična za Srbiju, upitnik će u velikoj meri biti sličan onima koji su dobile zemlje u regionu, jer, iako se upitnici za svaku zemlju rade posebno, veći deo tih dokumenta je isti ili sličan za sve.

Upitnik koji je svojevremeno pripreman za Hrvatsku imao je oko 4.500 pitanja, a za Crnu Goru 2.178, a za ostale je zemlje iz okruženja oko 4.000 pitanja.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image