• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Irska: Kad država (stvarno) odluči da štedi

Irska vlada je, u nastojanju da smanji budžetski deficit, objavila planove za uštedu 20 milijardi dolara u naredne četiri godine.

Nove mere predviđaju smanjenje plata i povećanje poreza. Obuhvataju i smanjenje svih vidova socijalne pomoći i značajno kresanje broja zaposlenih u javnim službama.

Istovremeno, uvode se novi porezi na imovinu i - vodu.

Darkonska štednja preduslov je da irska vlada dobije pomoć od Evropske unije i Međunarodnog monetarnog fonda od najmanje 100 milijardi dolara.

Irska je u nedelju, podseća Bi-Bi-Si, formalno zatražila pomoć da bi stabilizovala svoje posrnule banke i popunila ogromnu rupu u budžetu. Iz Brisela je promptno stigao pristanak i sad se utvrđuju detalji, ali strahovanje za sudbinu zone evra nisu utihnula. Naprotiv, a sada se šire na Iberijsko poluostrvo.

U Portugalu je u sredu najveći štrajk u poslednjih dvadeset godina paralisao železnički, brodski i avio saobraćaj, rad bolnica, škola, banaka, pošta, medija, đubretara...

Protest zbog vladinih mera štednje, koje treba da stupe na snagu posle usvajanja budžeta za dva dana, prvi put zajednički su organizovala dva vodeća sindikata koji zastupaju zaposlene u državnom i privatnom sektoru.

Manuel Karvaljo da Silva, predsednik najvećeg portugalskog sindikata, kaže da nacrt budžeta predstavlja udar na dobrobit i socijalnu sigurnost običnih ljudi:

"Moramo da se izborimo za mere koje će očuvati sigurnost ljudi. Predviđeni su rezovi u socijalnoj zaštiti i pomoći za nezaposlene, drastična smanjenja zarada zaposlenih u javnom sektoru. To mora da se koriguje. Potrebne su promene u politici i ekonomiji", rekao je Da Silva.

Vlada, pak, poručuje da su uštede, koje obuhvataju smanjenje zarada u proseku za pet odsto, zamrzavanje penzija i povećanje poreza, neophodne radi smanjenja budžetskog deficita koji zabrinjava finansijska tržišta.

U nastojanju da ubedi međunarodne investitore da neće krenuti stopama Grčke i Irske, vlada u Lisabonu planira da već iduće godine gotovo prepolovi deficit, smanjujući ga sa
7,3 na 4,6 odsto bruto nacionalnog proizvoda.

Problem Portugala je, međutim, dublji - otkako je ušla u evrozonu, toj zemlji nije pošlo za rukom da poveća svoju produktivnost, pa teško može da se nadmeće sa Kinom u svom ranije snažnom sektoru proizvodnje tekstila i obuće.

Antonio Neveš, novinar portugalske agencije Lusa, smatra da zemlji pored ekonomske preti i politička nestabilnost:

"Mnogi se slažu da je problem u tome što u poslednjih 20-30 godina nijedna vlada nije uspela da stvori sistem za kontrolu javne potrošnje", kaže on.

Opozicione socijaldemokrate, doduše, najavile su da će podržati vladin predlog budžeta, jer smatraju da je bolje da ga zemlja ima nego da ga nema.

"To će, međutim, dovesti do političke krize u trenutku kada je ekonomija pod izuzetno velikim pritiskom. Socijalistička vlada je na vrlo klimavim nogama, nema većinu u parlamentu, a popularnost joj je poslednjih meseci drastično pala", ocenjuje Neveš.

(FoNet)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image