• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić na samitu OEBS: Ne priznajemo Kosovo

Predsednik Srbije Boris Tadić pozvao je danas u Astani Misiju Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju na Kosovu i Metohiji da ostane statusno neutralna i istakao da Srbija na Zapadnom Balkanu predvodi proces pomirenja.

Tadić je na skupu u glavnom gradu Kazahstana rekao da je OEBS doprineo bržoj integraciji Zapadnog Balkana u Evropsku uniju i dodao da je za obezbeđivanje evropske budućnosti regiona od suštinskog značaja jačanje dobrosusedskih odnosa.

"Od suštinskog značaja za obezbeđivanje evropske budućnosti regiona jeste jačanje dobrih susedskih odnosa. Opredeljenost prestonica u našem delu sveta da se angažuju na svim pitanjima od značaja u velikoj meri je doprinela unapređenju poverenja u regionu do nivoa na kojem nikada ranije nije bilo", rekao je Tadić.

Ključni odnosi u ovom delu sveta počeli su da uočljivo da se popravljaju, istakao je on, a sve to se dogodilo u trenutku obnovljene inicijative da se dovrši proces pomirenja na Balkanu.

"Srbija, za promenu, predvodi taj proces. Naša Vlada neumorno radi na tome da pojedinci odgovaraju za ono što su učinili -i to kroz punu saradnju sa Haškim sudom, a naše društvo je napravilo velike korake u prevazilaženju tragičnog nasleđa 90-ih godina", rekao je predsednik Srbije.

Ta promena je podstakla Narodnu skupštinu da usvoji istorijsku Deklaraciju o osudio zločina u Srebrenici početkom godine.

Zločin je osuđen, izvinjenja su učinjena a saosećanje se nastavlja, dodao je Tadić.

Naglašavajući da je Srbija apsolutno posvećena temeljnim principima OEBS, Tadić je ukazao da je ova organizacija, pomažući u jačanju stabilnosti širom regiona, doprinela bržoj integraciji Zapadnog Balkana u EU, što je i strateški cilj Srbije.

Ipak, predsednik Srbije je upozorio da opšta bezbednosna atmosfera, uprkos činjenici da regionalna saradnja nikad nije bila na solidnijim osnovama, postala složenija jednostranim proglašenjem nezavinosti Kosova.

"Principijelni stav Srbije po tom pitanju se nije promenio. Nećemo priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova ni eksplicitno ni implicitno", poručio je Tadić.

On je dodao da Srbija i dalje veruje da, kao svuda na svetu, a posebno na prosotoru koji pokriva OEBS, održivo rešenje za ovako značajno i osetljivo pitanje ne može biti postignuto bez saglasnosti svih strana.

Tadić je pozdravio to što je svet prihvatio činjenicu da je dijalog jedini put ka miru na Kosovu i dodao da Srbija želi da taj dijalog počne što pre.

U tom kontekstu, Tadić je rekao da Srbija očekuje da Misija OEBS na Kosovu ostane statusno neutrala u skladu sa Rezolucijom Saveta bezbednosti UN 1244 i da se usredsredi više na unapređivanje života nealbanskih zajednica u pokrajini.



"Očekujemo, takođe, da neće biti pokušaja da se promeni realnost na terenu dok su pregovori u toku. Svaki pokušaj da se ta realnost promeni upotrebom sile momentalno će izazvati prekid dijaloga", upozorio je Tadić.

Tadić je takođe izrazio očekivanje da će kontinuirani napori na priznavanju nezavisnosti Kosova prestati i dodao da su svi koji su to hteli već su učinili i "očigledno je da rešenje još nije rponađeno".

"Određeni broj članica OEBS i članica EU se uzdržao od priznavanja nezavisnosti Kosova. U ime Srbije, još jednom se najiskrenije zahvaljujem tim zemljama na podršci i solidarnosti. Apelujem na njih da ostanu pri tom stavu , jer će time direktno doprineti uspehu mirovnog procesa koji je, želim da naglasim, potpuno u skladu sa duhom Helsinške povelje koja nas je i dovela do Astane", zaključio je Tadić.

Predsednik Srbije je podsetio da je Srbija pre nešto više od mesec dana proslavila 10.godišnjicu mirne demokratske revolucije, kao i da je OEBS, odnosno njegova Misija u Beogradu, snažno podržala konsolidaciju nove, moderne Srbije.

"Ta Misija je doprinela procesu demokratizacije i reformama u oblastima kao što su vladavina zakona, mediji i manjinska prava", naveo je predsednik Srbije.

U tom kontekstu, Tadić je istakao da demokratski izabrani Saveti za nacionalne manjine mogu poslužiti kao model mnogim državama učesnicama samita, kao i napori Srbije da unapredi kvalitet života Roma.

On je istakao ulogu OEBS u promovisanju veće dostupnosti pristupa visokog obrazovanja za albansku manjinu u regionu Preševa i Bujanovca.

U regionalnom smislu, OEBS je, istakao je Tadić, pomogao da pitanja izbeglica, uključujcuhi i njihova stanarska prava, ostanu visoko na agendi.

"OEBS nam je takođe pomogao u borbi protiv terorizma , trgovine ljudima, a posebno u borbi protv organizovanog kriminala. Naša politika apsolutne netolerancije ovih pojava dala je konkretne rezultate. Ipak, konačan uspeh se ne može postići bez jačih i koordinisanijih napora svih", naglasio je predsednik Srbije.

Prema njegovim rečima, sve veći broj bilateralnih sporazumao ekstradiciji predstavlja "ohrabrujući znak" da je ceo region shvatio značaj zajedničke borbe protiv organizovanog kriminala.

Poželevši uspeh Litvaniji, koja naredne godine preuzima predsedavanje OEBS, Tadić je naveo da će Srbija naredne godine biti domaćin 20 godišnje sednice Paralamnetarne skupštine OEBS.

Samit koji se danas održava u Astani prvi je skup na najvišem nivou posle 11 godina i prvi koji se održava u centralnoj Aziji.

U centru pažnje šefova država i vlada 56 zemalja članica ove organizacije i 12 partnerskih država tokom dvodnevnog skupa biće bezbednost u 21. veku i bezbednosni izazovi.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image