• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija bojkotuje dodelu Nobela za mir?!

Kina i još 18 zemalja, među kojima i Srbija, nisu prihvatile poziv da prisustvuju ceremoniji dodele Nobelove nagrade za mir kineskom disidentu Liju Sjaobou. Jelko Kacin kaže da je to nečuven potez srpske diplomatije.

Osim Kine i Srbije dodeli neće prisustvovati predstavnici: Rusije, Kazahstana, Kolumbije, Tunisa, Saudijske Arabije, Pakistana, Iraka, Irana, Vijetnama, Avganistana, Venecuele, Filipina, Egipta, Sudana, Ukrajine, Kube i Maroka, naveo je Nobelov komitet u saopštenju za javnost.

Izaslanici tih zemalja će izostati sa ove ceremonije iz različitih razloga, navedeno je u saopštenju, koje su prenele svetske agencije.

Jeremić je izjavio danas povodom ove odluke da Srbija posvećuje izuzetnu pažnju zaštiti ljudskih prava, ali da njeni bilateralni odnosi sa Kinom predstavljaju najviše nacionalne interese.

"Mi posvećujemo izuzetnu pažnju zaštiti ljudskih prava i to pokazujemo na teritoriji naše zemlje. Zaštita ljudskih prava je jedan od preduslova za evropske integracije Srbije", rekao je Jeremić na konferenciji za novinare posle sastanka sa urugvajskim kolegom Luisom Almagrom.

On je dodao da, sa druge strane, Srbija posvećuje izuzetno veliki značaj svojim odnosima sa Kinom i da su sve državne odluke vezane za ostvarivanje naših nacionalnih interesa.

Šef srpske diplomatije je, takođe, podsetio da je Kina jedan od četiri stuba srpske spoljne politike.



Lider Srpskog pokreta obnove (SPO) i bivši ministar spoljnih poslova Vuk Drašković smatra da bi Srbija koja stremi članstvu u Evropskoj uniji (EU), trebalo sa zemljama EU bude i na ceremoniji.

"Upadljivo je primetno da među državama koje će bojkotovati ceremoniju u Oslu nema ni jedne članice Evropske unije. Smatram da je Srbija koja stremi članstvu u EU trebalo da u Oslu bude sa tim zemljama", rekao je Drašković agenciji Beta.

Izvestilac evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin izjavio je danas da je šokiran ovakvom odlukom Srbije.

"Nema ni jedne zemlje kandidata (za članstvo u Evropskoj uniji), ili potencijalnog kandidata, koja na takav nacin manifestuje svoju servilnost", rekao je Kacin za "Dojče vele".

Kacin je ocenio da je Srbija "u svom odnosu prema pitanju ljudskih prava pokazala svoju načelnu politiku".

"Ima vremena za Kabilu, a nema vremena za Oslo i Nobelovu nagradu", rekao je Kacin aludirajući, kako navodi "Dojče vele", verovatno na prošlogodisnju posetu ministra spoljnih poslova Srbije Vuka Jeremića Demokratskoj Republici Kongu i njegov susret s predsednikom te zemlje Žozefom Kabilom.

Izvestilac Evropskog parlamenta kaže da je "to dokaz da o srpskoj spoljnoj politici treba obaviti pravu raspravu, ne samo u Srbiji, nego i u Evropskoj uniji".

Nobelov komitet je, takođe, saopštio da je Kina vršila pritisak bez presedana na strane diplomate u Oslu da bojkotuju ovaj događaj.

Peking je poslao pisma ministarstvima inostranih poslova i ambasadama u kojima je apelovao na diplomate da ne dođu na dodelu, upozoravajući na posledice koje će snositi oni koji podrže Lijua.

Kinesko ministarstvo spoljnjih poslova nazvalo je pristalice dodele ovogodišnje Nobelove nagrade za mir Liju "klovnovima" koji izvode farsu, prenele su svetske agencije.

Portparolka tog ministarstva Đang Ju izjavila je danas, na redovnoj konferenciji za novinare, da su oni koji podržavaju dodelu nagrade Lijuu, u suštini, protiv razvoja Kine i da pokušavaju da se mešaju u njenu politiku i pravni sistem.

Kineske vlasti su ljutito reagovale na odluku Nobelovog komiteta da nagradu dodeli Lijuu i stavile su njegovu suprugu i kolege u kućni pritvor kako ne bi mogli da otputuju u Oslo na uručivanje nagrade.

Nobelov komitet je odluku o dodeli Nobelove nagrade za mir kineskom disidentu doneo u oktobru zbog njegovog zalaganja za ljudska prava i demokratiju u Kini.

Liju (54) se nalazi na odsluženju zatvorske kazne od 11 godina zbog subverzivnih aktivnosti.

Predstavnici Nobelovog komiteta su izjavili da nagrada neće biti uručena u petak, jer nijedan rođak Sijaboua nije u mogućnosti da prisustvuje svečanosti.

Nobelovu nagradu za mir može da primi isključivo nagrađeni ili neki njegov blizak rođak.

To će biti prvi slučaj da Nobelova nagrada za mir neće biti uručena od 1936, kada je lider nacističke Nemačke Adolf Hitler sprečio nemačkog pacifistu Karla Fon Osjeckog da je primi.

Tokom Hladnog rata je suprugama ruskog disidenta Andreja Saharova i lidera poljskog sindikata Solidarnost Leha Valense omogućeno da prime nagradu u njihovo ime.

Priznanje je 1991. godine u ime demokratskog aktiviste iz Mijanmara Aung San Suu primio njen osamnaestogodišnji sin.

Nije neuobičajeno da neke zemlje ne prisustvuju uručenju Nobelove nagrade.

Dodeli Nobelove nagrade za mir bivšem finskom predsedniku Martiju Ahtisariju 2008. godine nisu prisustvovali predstavnici ambasada 10 država.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image