• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Beogradu obeležen osmi dan Hanuke

U beogradskoj sinagogi "Sukat Šalom" večeras je obeležen osmi dan jevrejskog praznika Hanuke, a molitvi i obredu paljenja sveća prisustvovao je i predsednik Srbije Boris Tadić.

Predsednik Tadić zapalio je u sinagogi prvu sveću na osmokrakom jevrejskom svećnjaku.

Taj simbolični obred, u kome su učestvovali i predstavnici drugih crkava i verskih zajednica, organizovala je jevrejska opština Beograda.

Ostale sveće zapalili su patrijarh srpski Irinej, episkop bački Irinej, Eldin Ašćerić iz rijaseta Islamske zajednice Srbije, apostolski nuncije u Srbiji Arčibald Orlando Antonini, ministar vera Bogoljub Šijaković, predsednik jevrejske omladine Srbije Danijel Bogunović i počasni predsednik Saveza jevrejskih opština Srbije Aco Singer.

Goste je u Sinagogi pozdravio predsednik jevrejske opštine Beograda Jovan Elazar koji je rekao da Hanuka nije veliki, niti spada u najznačnije jevrejske praznike, ali ukazuje da se treba žrtvovati za druge.

On je istakao da se nada da će upaljene svećice otvoriti put ka boljoj budućnosti.

Goste je pozdravio i beogradski rabin Isak Asijel, a praznični program izveo je hor "Braća Baruh".



Hanuka je praznik svetlosti i traje osam dana i noći, a predstavlja proslavu pobede Jevreja Makabejaca nad paganskom grčko-asirijskom vojskom predvođenom Antiohijem Četvrtim, kao i posvećenja Drugog Hrama koji je bio oskrnavljen tokom grčko-asirijske okupacije Jerusalima.

Svojom pobedom Makabejci su izborili pravo da Jevreji ponovo praktikuju judaizam i na taj način spasili monoteizam u svetu, a istovremeno su ponovo uspostavili političku nezavisnost za jevrejski narod.

To znači da je Hanuka proslava jevrejskog nacionalnog preživljavanja i ponovne uspostave verskih sloboda kada se po paljenju svećica, svi članovi porodice, a često i pozvani gosti, okupljaju oko trpeze gde se uz jelo i igranje igara proslavlja praznik.

U znak sećanja na sva čuda koja su se desila, za Hanuku se koristi poseban osmokraki svećnjak, sa dopunskim devetim krakom za svećicu na sredini svećnjaka, poznatim pod imenom "Menora za Hanuku" ili "Hanukija", koji gori tokom svih osam dana i noći proslave praznika.

Paljenje svećica u svećnjaku predstavlja centralni čin celokupne proslave Hanuke.

Prve noći praznika pali se prva svećica, a svake naredne noći još po jedna dopunska svećica.

Plamen se raznosi posebnom svećicom koja se čuva na kraku na sredini svećnjaka i na taj način, poslednjeg dana praznika Hanuke gore svih osam svećica na Hanukiji, simbolizujući osam dana i noći neprekidnog gorenja ulja u Hramu po pobedi Makabejaca.

Paljenje svećica treba obavljati blizu prozora ili vrata, kako bi se svima oglasila čuda koja su se tada dogodila.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image