• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SAD: Stabilna Srbija, stabilan Balkan

Srbija je od suštinskog značaja za regionalnu stabilnost i saradnju, i zato je SAD podržavaju njene evropske aspiracije, izjavio američki zvaničnik Tomas Kantrimen pred Helsinškim odborom u Kongresu.

Zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara Tomas Kantrimen je u Kongresu SAD, na saslušanju pred Helsinškom komisijom, izrazio optimizam što se tiče budućnosti Zapadnog Balkana, ukazujući da perspektiva članstva u Evropskoj uniji ostaje najjači mogući pokretački motiv za snažno napredovanje regiona.

Govoreći o Srbiji, Kantrimen je konstatovao da, “iako se i dalje ne slažemo oko Kosova, u mnogim oblastima gradimo zajedničke interese”.

"Podržavamo evropske i evroatlantske aspiracije Srbije. Naši programi, pomoć i aktivnosti u Srbiji usmereni su ka pomaganju da ona postane prosperitetnija zemlja koja živi u harmoniji sa EU i svojim susedima", dodao je on.

SAD podržavaju korake koje je Beograd preduzeo na poboljšanju saradnje sa Haškim tribunalom, pozivajući ga da u potpunosti ostvari svoju spremnost na saradnju i uhapsi preostale begunce Ratka Mladića i Gorana Hadžića.

"To ostaje jedna od najznačajnijih prepreka na putu Srbije ka Evropskoj uniji", kazao je Kantrimen na saslušanju posvećenom Zapadnom Balkanu.

U izlaganju pod naslovom “Zapadni Balkan: Razvoj u 2010. i nade za budućnost”, on je kao dobar primer istakao saradnju Srbije i Hrvatske.

"Ohrabreni smo naporima predsednika i vlada u Beogradu i Zagrebu", rekao je Kantrimen govoreći o procesu pomirenja nakon "strašnih stvari" koje su se događale devedesetih godina.

"To je jako važno ne samo na političkom, već i na simbolicnom planu. Pozdravljamo te hrabre korake predsednika Borisa Tadića i Ive Josipovića", dodao je Kantrimen.

On je ukazao da se ne radi samo o pomirenju i istoriji, već da Srbija i Hrvatska dobro sarađuju, imaju "snažan dijalog" o pitanju izbeglica i izrazio nadu da će se rešiti to pitanje koje pogađa "desetine hiljada" ljudi.

Veliki deo svog izlaganja Kantrimen je posvetio Kosovu. Prema njegovim rečima, saradnja SAD, NATO-a i EU na Kosovu je snažna.

"Mi smo bliski partneri na terenu, podržavamo ambicioznu misiju Euleksa i snažno podržavamo napore EU da započne dijalog Srbije i Kosova o praktičnim pitanjima".

"Nadamo se da taj dijalog treba da počne posle izbora i formiranja nove vlade na Kosovu i verujemo da će EU voditi taj dijalog produktivno", rekao je Kantrimen.

"Očekujemo od nove vlade da brzo sedne za sto sa srpskim pregovaračima i u direktnim razgovorima rešava neka pitanja za koja su sve zajednice na Kosovu zainteresovane", rekao je Kantrimen i dodao da će SAD u tom dijalogu biti tu da pomognu, “ne kao advokat neke od strana, već pružanjem tehničke podrške EU.

On je rekao da očekuje da će nakon izbora nova vlada u Prištini hitno usmeriti pažnju na odluke o izgradnji vladavine zakona i obezbeđenju privrednog napretka.

Zamenik pomoćnika državnog sekretara za evropske i evroaziijske poslove rekao je da su SAD izrazile zabrinutost zbog poziva Srpskog nacionalnog veća za Kosovo i Metohiju da Srbi ne učestvuju na vanrednim kosovskim izborima.

Prema njegovim rečima, "pretnje upućene prošle nedelje" su, ipak, imale željeni efekat - "zastrašivanje glasača koji žele da na bilo koji način učestvuju u kosovskom javnom životu, jer se javljaju u kontekstu niza nasilnih incidenata usmerenih na Srbe na severu koji žele da sarađuju".

"Generalno sam optimista kada se radi o Kosovu. Impresivno je da tri godine posle proglašenja nezavisnosti imaju politicki sistem koji finkcioniše, koji nije savršen, nije bez konflikata, ali sistem koji donosi odluke", dodao je on.

U delu izlaganja posvećenom Bosni i Hercegovini, Kantrimen je istakao da ta zemlja još nema dovoljan iinstitucionalni i političcki razvoj da bi samostalno održala svoj put ka evroatlanstkim integracijama.

Prema njegovim rečima, retorika koja se zalaže za secesiju ili stvaranje novih entiteta "nije od pomoći" jer, kako je istakao, BiH u može ući u EU i NATO samo kao "jedinstvena i finkcionalna, iako ne neophodno i kao centralizovanija zemlja".

SAD, dodao je, podržavaju prisustvo visokog predstavnika za BiH dok se ne ispune krterijumi za zatvaranje njegove kancelarije.

Što se tiče budućnosti BiH, on je razloge za optimizam, iako na "tankim" osnovama, našao u spremnosti nozoizabranih političara da sarađuju. Danas u Bosni kompromis vise nije prrljava reč", rekao je Kantrimen.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image