• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Salford rasprodaje, ali ostaje u Srbiji

Investicioni fond Salford, u čijem sastavu posluje Dunav hrana grupa, saopštio je da ta kompanija nije zloupotrebila svoj položaj na tržištu mleka u Srbiji i najavio svoje povlačenje iz srpske mlekarske industrije u naredne dve godine.

"Naš plan je bio da se povučemo sa tržišta pre dve godine, ali je to odloženo zbog svetske finansijske krize", kazao je na konferenciji za novinare u Beogradu predsednik Upravnog odbora i direktor Salforda Judžin Džaf.

Kako je precizirao, Salford će se povući sa srpskog tržišta, od sada pa do isteka dvogodišnjeg perioda, ali je kazao da će ponovo investirati na ovoj teritoriji, uglavnom u zemljama u kojima i sada posluje, što uključuje i Srbiju. Džaf nije želeo da navede u šta će Salford investirati.



On je podsetio da je u poslednjih osam godina Salford u srpsku mlekarsku industriju, industriju voda i napitaka i konditorsku industriju uložio 500 miliona evra, navodeći da je to gotovo 40 odsto sredstava kojima upravlja taj fond i jedna od najvećih stranih investicija u Srbiji.

Dodao je da je za poslednjih pet godina Salford u razvoj srpkih farmi uložio 50 miliona evra, što je, kako je istakao, više nego što je država investirala u njih.

Džaf je kazao da Salford kao investitor nikada nije uzimao dividende iz Srbije i sve što je zaradio investirao je u preduzeća kojima upravlja.

Naglasio je da se Dunav hrana grupa, u čijem sasatavu posluju kompanije "Bambi-Banat", "Knjaz Miloš", "Imlek" i mlekara "Subotica", ponašala odgovorno u vremenu nestašice mleka, jer je smanjila izvoz za 40 odsto i prestala da proizvodi sir.

Govoreći o optužbama za zloupotrebu monopolskog položaja na tržištu, on je kazao da antimonopolski postupak ima nedostatke u proceduri i da relevantno tržište nije pravilno definisano, odnosno da tržišni udeo Dunav hrana grupe nije pravilno utvrđen.

Džaf je kazao da ne želi nikoga da optužuje i izrazio spremnost da razgovara sa svim zainteresovanim stranama o tom problemu kako bi se on rešio.

On je naveo da je umoran od komunikacije sa predstavnicima vlade preko medija, ali i zbog odsustva dugoročnog, doslednog i profesionalnog bavljenja poljoprivredom.

Mlekarska industrija u Srbiji obezbeđuje sredstva za život za više od milion ljudi i to je jedna od najvažnijih grana u procesu pristupanja Evropskoj uniji, rekao je on i zaključio da je vreme da se problemi u tom sektoru reše.

Proizvodnja mleka u Srbiji počela je da se povećava, ali još uvek je nedovoljna zbog toga što "zaista nema dovoljno krava koje daju mleko", izjavio je generalni direktor "Imleka" Slobodan Petrović.

Uvoz junica je potreban i "Imlek" je takođe planirao u budžetu za narednu godinu da uvozi junice, istakao je Petrović i dodao da je "svako ko takođe uvozi dobrodošao".

Prema njegovoj oceni, premija po litru mleka u narednim godinama treba da bude veća od četiri dinara, koliko je iznosila u zadnjem kvartalu ove godine.

On je istakao da će proces stabilizacije tržišta i mlekarstva u Srbiji trajati, a da je kratkoročno jedina mogućnost za prevazilaženje problema da se uvozi sirovo mleko, "što 'Imlek' "već duže vreme i radi".

Petrović je odbacio tvrdnje da su "Imlekovo" mleko u Republici Srpskoj i Crnoj Gori jeftinije nego u Srbiji, ali i dodao da "ga ima".

"Prestali smo da izvozimo naše mleko iz Srbije, izvozimo samo ono što jedino u Srbiji može da se proizvede", istakao je Petrović, dodajući da je izvoz mleka smanjen za 40 odsto.

Može se videti da je "Moja kravica" koja se prodaje na bosanskom tržištu proizvedena u Kozarskoj Dubici, mleko koje se prodaje u Makedoniji takođe je proizvedeno u Kozarskoj Dubici, ili Bitolju, "zato što u Srbiji nema dovoljno mleka", objasnio je Petrović.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image