• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ostavka Đukanovića vest dana u regionu

Ostavka premijera Crne Gore izazvala je reakcije kako opozicije u toj državi, tako i u regionu. Svetski mediji daju opširne izveštaje.

Predstavnici Nove srpske demokratije (NOVA) i Pokreta za promjene (PZP) zatražili su danas od predsednika Crne Gore Filipa Vujanovića da raspiše vanredne parlamentarne izbore nakon ostavke premijera Mila Đukanovića.

Predsednik NOVE Andrija Mandić i lider PZP-a Nebojša Medojević rekli su na konferenciji za novinare da je odlazak Đukanovića značajan za Crnu Goru.

Oni smatraju da je Đukanović otišao pod pritiskom međunarodne zajednice i konstatovali da je njegovom ostavkom pala Vlada.

Lider "Pokreta za promjene" Nebojša Medojević rekao je za "Dojče vele" da u ovom trenutku "Zapad smenjuje bivše partnere" i da odlazak Đukanovića s funkcije premijera predstavlja logičan sled događaja u regionu.

"Đukanović odlazi kao deo paketa proširenja EU prema Zapadnom Balkanu. Taj deo podrazumeva smenu nekih, do juče ključnih partnera zapadnih zemalja u regionu, kao što su bivši hrvatski premijer Ivo Sanader, kosovski Hašim Taši i crnogorski Milo Đukanović", rekao je Medojević.

On smatra i da se ostavkom Đukanovića zatvara "dvodecenijski krug u kojem su visoko pozicionirani političari u zemljama Balkana bili istovremeno povezivani i sa strukturama organizovanog kriminala i sa sobom vukli teške hipoteke oko procesa tranzicije, privatizacije i svih drugih anomalija, koje su se dešavale u proteklih 20 godina".

Bivši crnogorski vicepremijer i koordinator "Foruma 2010" Žarko Rakčević rekao je za nemački radio da će zadržavanjem liderske pozicije u svojoj Demokratskoj partiji socijalista Đukanović ostati "siva eminencija" političkog i ukupnog života Crne Gore.

"Ja ne pripadam onom broju ljudi koji misle da će sa odlaskom Đukanovića sa mesta premijera automatski doći do promena u Crnoj Gori. Crnoj Gori treba promena sistema, a ne jedna personalna promena. Jer, ako ostane postojeći sistem, Crna Gora nije uradila ništa", naveo je Rakčević.

Lider najuticajnije Socijalističke narodne partije (SNP) Srđan Milić je Tanjugu rekao je da je malo bitno na kojoj se Đukanović poziciji nalazi u izvršnoj vlasti, ako se "zna da je on čovek koji donosi sve odluke u Demokratskoj partiji socijalista".

On je kazao da je odlazak Đukanovića iz izvršne vlasti nešto što je već viđeno i podsetio da je on to već jednom uradio 2007. godine.

Povodom špekulacija da bi ta stranka mogla praviti koaliciju sa vladajućim DPS-om, Milić kaže da poslednja istraživanja pokazuju da je DPS ubedljivo najjača stranka u Crnoj Gori, a da SNP ima više procenata podrške nego sve ostale parlamentarne stranke zajedno, i opozicione i pozicione.

"To bi jezikom matematike značilo da, kada bi i prenebregli neke naše ranije preuzete obaveze prema dosadašnjem načinu vladanja Đukanovića, a to bi teško mogli da uradimo, takva vlast bi imala preko 70 odsto podrške u Crnoj Gori", smatra Milić.

On je dodao da politika, ipak, nije matematika već potreba da se na najhumanjiji i najdostojanstveniji način ostvare snovi svakog da živi život dostojan čoveka.

Da je reč o padu Vlade i odlasku Đukanovića pod pritiskom međunarodne zajednice smatra i bivši funkcioner Socijalističke narodne partije i aktuelni predsednik Demokratske stranke jedinstva Zoran Žižić.

Žižić, koji je 2000. godine bio predsednik Vlade SRJ, rekao je Tanjugu da on očekuje da nova vlada bude sastavljena u okviru Skupštine Crne Gore i na čelu sa predloženim mandatarom Igorom Lukšićem, a u okviru aktuelne vladajuće koalicije DPS i SDP.

"Ono što Crnoj Gori jedino može pomoći i što bi je izvadilo iz ekonomske krize jeste prelazna vlada koja bi bila formirana u maju ili septembru naredne godine, a koja bi radila na pripremi prvih slobodnih demokratskih izbora", rekao je Žižić.

Žižić smatra da je Đukanović podneo ostavku pod pritiskom međunarodne zajednice, a nakon što je Crna Gora dobila status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji.

Prema njegovim rečima, Đukanović će ostati na čelu DPS-a, što znači da će oni svim silama nastojati da utiče na odluke koje se tiču države.

Žižić smatra da će to biti moguće s obzirom na to da će na čelu vlade biti Lukšić koji je "tu gde jeste" isključivom Đukanovićevom zaslugom i koji je Đukanoviću "apsolutno odan".

"Milo Đukanović je sačuvao Crnu Goru u vreme ratova na prostoru bivše Jugoslavije", ocenila je danas jedna od albanskih stranaka u Crnoj Gori, Nova demokratska snaga (FORCA), povodom ostavke crnogorskog premijera.

U saopštenju te stranke je navedeno da je zasluga Đukanovića i to što je Crna Gora dovedena do statusa kandidata za članstvo u Evropskoj uniji.

"Cenimo i to što je svojom voljom dao ostavku", saopštila je FORCA, uz opasku da ima rezerve "prema nekim odlukama" Mila Đukanovića.

Premijer Hrvatske Jadranka Kosor izjavila je da ne treba upoređivati ostavku predsednika crnogorske Vlade Mila Đukanovića sa odlaskom sa političke scene bivšeg hrvatskog premijera Iva Sanadera.

"Ni na koji način to ne bih upoređivala. Još nema relevantnih informacija na temelju kojih bi se moglo procenjivati i upoređivati", rekla je Jadranka Kosor.

Ona je, kako prenose crnogorski mediji, saopštila da svaka zemlja ima svoj put i dodala da treba sačekati i videti šta će se dogoditi u Crnoj Gori u narednom periodu.

"Milo Đukanović je bio državnik veoma širokog horizonta i faktor stabilnosti regiona", preneo je Radio Crne Gore ocenu predstavnika Evropskog parlamenta Jelka Kacina.

Kacin je, takođe, rekao da veruje Đukanoviću da su ga lični razlozi motivisali da se povuče sa funkcije premijera Crne Gore.

Predsednik Izvršnog odbora Socijalističke partije Srbije Branko Ružić rekao je danas da je važno da se crnogorsko društvo, posle ostavke Đukanovića, okrene budućnosti i daljoj demokratizaciji.

"Smatram da je važno okrenuti se budućnosti i daljoj demokratizaciji crnogorskog društva i baštinjenu evropskih vrednosti u regionu. Ovakav čin zasigurno predstavlja dobar preduslov za tako nešto", kazao je Ružić agenciji Beta.

Potpredsednica Demokratske stranke (DS) Jelena Trivan izjavila je danas da je posle ostavke crnogorskog premijera neophodno da novo crnogorsko rukovodstvo prepozna važnost dobrih odnosa Srbije i Crne Gore i insistira na nastavku evropskog puta čitavog regiona.

Trivanova je u izjavi agenciji Beta rekla da su odnosi dve zemlje poslednjih godina imali i uspone i padove, ali da je, nakon svake nesuglasice, saradnja ojačavana.

"Srbija i Crna Gora imali su u poslednjim godinama periode uspona i padova, i veoma teških trenutaka, kao što su bili razdvajanje zajedničke države ili crnogorsko priznavanje nezavisnosti Kosova, ali smo smelošću i razumnošću uspeli da sve te događaje prevaziđemo i unapredimo svoju saradnju", kazala je potpredsednica DS.

"Ne bih želela da se bavim pozadinom njegove odluke i njenim reperkusijama na unutrašnje uređenje Crne Gore, pošto je to unutrašnja stvar te zemlje", poručila je Trivanova.

Svetski mediji povodom ostavke premijera Crne Gore Mila Đukanovića navode da je bio najduže na vlasti na Balkanu od raspada Jugoslavije i da je kao lider predvodio zemlju na putu ka samostalnosti i kandidaturi za članstvo u EU, ali i da je optuživan za povezanost s kriminalom i korupcijom.

Agencija AP navodi da je Đukanović lider koji je najudže bio na vlasti na Balkanu i da je Crnu Goru doveo do samostalnosti i kanididature za članstvo u EU. Ta agencija navodi i da je Đukanović suočen s optužbama za kriminal i korupciju i podseća na optužbe iz Italije da je bio umešan u šverc cigareta.

Agencija AFP piše da je Đukanović bio "uporan reformator svoje zemlje" i "jedina ličnost na Zapadnom Balkanu koja je bila na vlasti skoro bez prekida od raspada Jugoslavije".

Agencija Blumberg navodi da je Đukanović među 20 najbogatijih lidera u svetu i "poslednji političar na Balkanu koji je trajao od početka 1990-ih i krvavog raspada bivše Jugoslavije".

Rojters podseća da je 49-godišnji Đukanović, "državnik s najdužim stažom na Balkanu", objavo ostavku pošto je Crna Gora dobila status kandidata za članstvo u EU, ali ne i datum početka pristupnih pregovora zbog problema s korupcijom, za šta mu protivnici pripisuju odgovornost.

Londonski list Fajnenšel tajms (Financial Times) navodi da se Đukanović zalagao za evroatlantke integracije otkada se Crna Gora odvojila od režima bivšeg predsednika Srbije Slobodana Miloševića.

"Ipak crnogorski lider - među najmlađim visokim političkim liderima - ostao je kontroverzan zbog navodnih veza njegove države s organizovanim kriminalom", navodi Fajnenšel tajms.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image