• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Artemijev neimar" na slobodi

Viši sud u Beogradu ukinuo je pritvor direktoru preduzeća "Rade Neimar" Predragu Subotičkom, optuženom da je u poslovima sa Eparhijom raško-prizrenskom nelegalno prisvojio 350.000 evra.

Radi se o novcu iz fonda za obnovu manastira na Kosovu. Subotički je u pritvoru od januara kada je uhapšen zbog sumnje da je sa rašcinjenim arhimandritom Simeonom (Dejanom) Vilovskim zloupotrebio službeni položaj od 8. jula 2004. godine do početka 2010. godine.

Postupak protiv Vilovskog je razdvojen jer je on u bekstvu, a on boravi u Grčkoj, pošto je Vrhovni sud Grčke u julu odbio zahtev Srbije za njegovo izručenje i pustio ga iz pritvora uz kauciju.

Sudija Zorana Trajković uvažila je danas predlog odbrane i ukinula pritvor Subotičkom, koji je zamolio sud da ga pusti da se brani sa slobode i time spasi njegovo zdravlje i njegovu porodicu.

Suđenje je danas formalno počelo ispočetka zbog promene člana sudskog veća, a Subotički je ostao pri svojoj odbrani, rekavši da nije kriv i optužnicu nazvao lažnom i sramnom.

"Izgrađeni su objekti za koje se u optužnici navodi da nisu izgrađeni i u njima žive monasi već godinu dana. Gradili smo izvodili u teškim uslovima, bez ikakvog obezbeđenja, i to na mestima kao što je manastir Devič kod Drenice, gde je stradalo mnogo ljudi.

Molim sud da me uzme u zaštitu u odnosu na lažnu i sramnu optužnicu. Nema dokaza koji me terete niti mi je omogućeno da vidim dokaze", rekao je Subotički.

Blagajnik Eparhije raško-prizrenske Milivoje Marković svedočio je pootom da je po nalogu tadašnjeg vladike raško-prizrenskog Artemija Subotičkom isplatio 240.000 evra za obnovu manastira na Kosovu od ukupno 400.000 evra dobrotvornih priloga prikupljenih u fond obnove.

"Novac sam isplaćivao po blagoslovu vladike Artemija. Početkom 2004. godine osnovan je fond obnove i vladika mi je rekao da novac isplaćujem Subotičkom.

Nisam mogao za svaki dinar da zovem vladiku i onda mi je on rekao da su formirali građevinski centar 'Rade Neimar' i da novac dajem Subotičkom, a sarađivali smo i sa Vilovskim. Kažem 'Vladiko, ja dadoh novac Peđi' (Subotičkom), a vladika kaže: 'Ako, Maki, ako'", rekao je Marković.

Marković je na pitanje tužioca Gorana Rašića zašto na nekoliko od 18 priznanica o isplati novca za izgradnju nije naveden nalogodavac odgovorio je da ne zna i da je sve knjižio u jednoj knjizi.

Blagajnik je naveo da je devize za obnovu prikupljao Artemije od vernika iz Srbije i inostranstva, i dodao da je kasnije, 2006. godine, novac isplaćivao i Vilovskom, ali da mu Vilovski nikada nije naložio da isplati devize Subotičkom.

"Dinari su po nalogu vladike Artemija isplaćivani za rekonstrukciju objekata u manastiru Vračevo i za izgradnju montažnih kuća u Plemetini, Osojanu i za manastire Sveti Arhangeli u Prizrenu i Zočište, ali ne znam u kom iznosu", rekao je Marković.

Marković je nastavio da mu je Vilovski početkom januara ove godine rekao Subotičkom isplati 68.000 dinara kao platu za decembar, pošto je Artemije ugasio građevinski centar "Rade Neimar", a Subotičkog postavio za koordinatora.

"Ne sećam se tačno čega je koordinator bio Subotički, ali sam 29.
januara isplatio još 68.000 dinara za njegovu platu za januar po nalogu Vilovskog. Vilovski je zvaničnim aktom postavljen za arhimandrita i Artemijevog zamenika", rekao je Marković.

Subotički i Vilovski su optuženi za zlouptrebu službenog položaja od 8. jula 2004. godine do januara 2010. godine.

Vilovski je, prema navodima optužnice, kao odgovorna osoba, ovlašćena za zastupanje Eparhije raško-prizrenske i kosovskometohijske, preko blagajne eparhije, Subotičkom u gotovini isplaćivao novac za navodno obavljene radove na rekonstrukciji i adaptaciji manastira na Kosovu.

On je, kako se navodi u optužnici, davao usmene naloge blagajniku Markoviću da preko blagajne, na ruke, Subotičkom isplati 349.875 evra, na ime fiktivnih radova, a Subotički je taj novac uplaćivao na račun svog preduzeća čime je oštećena Eparhija raško-prizrenska i kosovskometohijska.

Raščinjeni episkop raško-prizrenski Artemije rekao je 9. novembra na suđenju Subotičkom da je u eparhiji "sve rađeno po zakonu".

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image