• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

I crkve i porodilje su nevladin sektor

Sudeći prema izdvajanjima iz budžeta za nevladin sektor najveće nevladine organizacije u Srbiji su crkve, a pod istom budžetskom linijom kriju se i izdvajanja za porodilje.

Direktor Centra za razvoj neprofitnog sektora Jasna Filipović izjavila je danas da je država Srbija iz budžeta za 2009. godinu potrošila više od 93 miliona evra na "dotacije za nevladine organizacije".

Ona je rekla da su od toga dotacije iz republičkog budžeta iznosile 4,07 milijardi dinara, iz budžeta Vojdovine 614 miliona i iz budžeta gradova i opština u Srbiji 4,06 milijardi dinara.

Filipović je, na konferenciji za novinare, istakla da detaljnijim pogledom na strukturu dobitnika novca, koji je trošen u okviru takozvane budžetske linije 481, vidi se da se tim novcem finansiraju nevladine organizacije, ali i sportske i omladinske organizacije, verske zajednice i političke stranke.

Prema njenim rečima, analiza ove budžetske linije pokazala je da su dotacije za porodilje isplaćivane kao dotacije za nevladin sektor.

Filipović je istakla da je crkva bila najveći dobitnik izvršenja ove budžetske stavke, iz koje se isplaćuje novac za Crveni krst, sportske i omladinske organizacije, boračka udruženja i "ostale nevladine organizacije".

Od svih korisnika ovih sredstava, prema rečima Filipović, samo te "ostale nevladine organizacije" moraju da dostavljaju program i finansijske izveštaje kako su potrošile novac koji im je odobren.

Ona je ocenila da poreski obveznici, zbog toga što izveštaji dobitnika novčanih sredstava nisu stavljeni na uvid javnosti, nemaju nikakvu informaciju o tome za koje je konkretne aktivnosti, dobra ili usluge potrošen njihov novac.

Filipović je postavila pitanja da li je interes građana da finansiraju Udruženja boraca sa 45 miliona dinara, a da je, poređenja radi, za naknade trudnicama iz budzeta u 2009. godini potrošeno 3,2 miliona dinara.

"Zbog čega su naknade za porodilje isplaćivane kao dotacije za NVO u Ministarstvu rada i socijalne politike, zbog čega se iz budžeta uplaćuju penziono i sovijalno osiguranje sveštenicima iz nerazvijenih područja, a ne samohranim majkama, deci bez roditelja, ili invalidima koji žive u nerazvijenim opštinama", upitala je ona.

Filipović je istakla da je 188 nevladinih organizacija potpisalo peticiju Ministarstvu finansija da se, u različite budžetske linije, razdvoje sportske i boračke organizacije, verske zajednice i "ostale nevladine organizacije", što bi građanima, ali i narodnim poslanicima, omogućilo tačan uvid u raspodelu sredstava.

Od Ministarstva finansija dobijen je odgovor iz kojeg nije moguće utvrditi da li ova inicijativa može da bude usvojena ili ne, rekla je Filipović.

Ona je naglasila da je bilo problema u dostavljanju podataka o izvršenju rashoda iz budžetske linije 481 iz pojedinih lokalnih samouprava, zbog čega je Povereniku za informacije od javnog značaja upućeno skoro 60 zahteva.

Aktivistkinja Autonomnog ženskog centra Bobana Macanović navela je primer Ministarstva omladine i sporta, koje je izdvojilo 17 miliona evra za ovu budžetsku liniju.

Prema njenim rečima, od tog novca oko 15 miliona je otišlo sportskim savezima, a svega dva miliona omladinskim organizacijama.

"Nemam ništa protiv da se finansira sport, ali za taj sektor postoje izdvajanja i iz drugih izvora, članarina, ulaznica, prodaje igrača, sponzorstva", istakla je Macanović.

Ono što je problem što niko ne vodi računa koja su to interesovanja mladih, poput kulture, putovanja, obrazovanja, ocenila je Macanović i dodala da su mladi ljudi sve više ksenofobični, mizogini i homofobični.

Macanović je rekla i da su poslanici odbili predlog Autonomnog ženskog centra da se pet odsto od sredstva, prikupljenih na osnovu Zakona o igrama na sreću, upotrebi za unapređenju položaja žena u Srbiji.

Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić istakao je da, kada neko spomene civilni sektor, prva asocijacija sigurno nije crkva ili neko sportsko udruženje.

Šabić je uputio nevladine organizacije da se obrate Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu koje je nadležno da utvrdi koji su to državni organi uskratili informacije.

On je najavio da će uskoro biti podnete i prijave protiv onih koji skrivaju informacije o izdvajanjima za nevladin sektor a, prema njegovim rečima, uskoro ističe i rok za dostavljanje informacija za formiranje onlajn informatora o realizaciji budžeta.

Svaka njegova pozicija mora biti dostupna javnosti i građani imaju pravo da znaju za svaki dinar iz budžeta za šta je potrošen, rekao je Šabić.

On je istakao da Srbija tri godine tapka u mestu u borbi protiv korupcije, a da je jedino rešenje za nju da se finansijska transparentnost podigne na nivo opšteg principa.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image