• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vlada s budžetom "prošetala" kroz Skupštinu

Skupština Srbije usvojila je bez velikih trzavica budžet za 2011. godinu, koji predviđa prihode od 724 milijarde dinara i deficit od 120 milijardi dinara. U vladajućoj koaliciji različito samo oko amandmana na prateći penzijski zakon.

Makroekonomske projekcije, na koje se "računa" kako bi se ostvarile budžetske projekcije, su rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) od tri odsto, kao i odmrzavanje i rast penzija i plata za dva procenta.

Pritom, ne bi smelo da bude ugroženo maksimalno izdvajanje od osam odsto BDP-a iz budžeta za plate i najviše deset odsto BDP-a za penzije.

Budžet je projektovan u skladu sa procenom da će rast BDP-a u 2011. godini biti tri odsto, a da će inflacija biti u okviru od 4,5 odsto, sa odstupanjem plus ili minus 1,5 odsto.

Budžet je, kako je ranije izjavila ministarka finansija Diana Dragutinović, u skladu sa fiskalnim pravilima koji su predviđeni Zakonom o budžetskom sistemu, a najznačajnije je što se prema tim pravilima ide na smanjenje budžetskog deficita, koji do 2015. godine treba da iznosi jedan odsto BDP.

Izmenama Zakona o porezu na dodatu vrednost, PDV će biti povećan sa osam na 18 odsto samo na južno voće, ali ne i na računare, računarsku opremu i usluge hotelskog smeštaja, kako je to prvobitno bilo predloženo.

Poslanici su usvojili i izmene zakona o budžetskom sistemu, o porezima na imovinu, o akcizama i o porezima na upotrebu, držanje i nošenje dobara.

Usvojene izmene Zakona o budžetskom sistemu donose izmenjene formule za obračun plata i penzija, tako da će u januaru plate i penzije porasti za dva odsto, u aprilu će se povećati za iznos inflacije u prethodna tri meseca, a u oktobru za iznos inflacije u prethodnih šest meseci, plus polovina rasta BDP-a u prethodnoj godini, ukoliko je rast pozitivan.

Izmenama Zakona o porezu na imovinu predviđena je maksimalna poreska stopa od 0,4 odsto, ali ona nije obavezujuća u primeni u lokalnim samoupravama.

Zaštitnom klauzulom u zakonu sprečeno je da lokalne samouprave primene najveću propisanu poresku stopu, koja je primerena nekretninama sa kojima raspolažu građani, a to poresko opterećenje ne sme da bude veće od 50 odsto od prethodne poreske obaveze.

Njima je smanjena amortizacija sa 1,4 odsto na 0,8 odsto, kao i poreska osnovica za iznos amortizacije, koji sada može da bude najviše 40 odsto.

Usvojenim izmenama Zakona o akcizama, specifična akciza na cigarete povećaće se sa 17 dinara na 26 dinara, čime će se ostvariti veći prihodi od akciza na cigareta za oko tri milijarde dinara.

Takođe, obezbediće se i održivost prihoda, imajući u vidu da bi budžetski prihod u velikoj meri bio nezavisan od cenovne politike proizvođača, odnosno uvoznika cigareta, kao i da bi se na ovaj način, tržište štitilo od jeftnijih cigareta lošeg kvaliteta.

U paketu sa budžetom za narednu godinu poslanici su usvojili i finansijske planove Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje, Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje i Nacionalne službe za zapošljavanje za 2011. godinu.

Premijer Srbije Mirko Cvetković poručio je protekle sedmice, prilikom predstavljanja budžeta u parlamentu, da je on realan, da predstavlja odraz ekonomske snage države, kao i da je u funkciji razvoja zemlje, ali i podizanja socijalne odgovornosti države.

Ministarka finansija Diana Dragutinović je povodom usvajanja budžeta izrazila, u skupštinskoj raspravi, nadu da će predstojeća godina biti period stabilnosti i dinamičnog ekonomskog razvoja, te da će budžet biti prvi i poslednji u 2011.

Republički budžet za 2011. godinu, za razliku od prethodnih godina, u republičkom parlamentu usvojen je bez neizvesnosti, jer su ga podržale sve stranke vladajuće koalicije. Sporenja je bila samo oko jednog amandmana pratećeg Zakona o PIO.

Skupština je usvojila i izmene Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju (PIO), kojima je utvrđeno da minimalna neto penzija ne može biti manja od 27 odsto prosečne zarade i da od 2013. počinje pooštravanje kriterijuma za odlazak žena u penziju, po osnovu godina staža.

Prvobitno je bilo predloženo da se pooštreni kriterijumi za odlazak žena u penziju, po osnovu godina staža, primenjuju od 2011.

Pravo na penziju osiguranik stiče ako u 2011. navrši 40 godina staža ako je u pitanju muškarac, odnosno 35 godina staža ako je u pitanju žena, odnosno najmanje 53 godina i četiri meseca života.

U 2012. godini pravo na starosnu penziju će imati muškarci takođe sa navršenih 40 godina staža, odnosno 35 godina staža za žene i najmanje 53 godine i osam meseci života.

U 2013. pravo na starosnu penziju će steći muškarci koji sa navršenih 40 godina staža i žene sa 35 godina i četiri meseca staža osiguranja, odnosno najmanje 54 godina života.

U 2014. godini pravo na starosnu penziju imaju muškarci sa navršenih 40 godina staža, dok će žene morati da ispune uslov da imaju 35 godina i osam meseci staža osiguranja, odnosno najmanje 54 godine i četiri meseca života.

Prema usvojenom budžetu, velika većina korisnika budžetskih sredstava iz vrha vlasti u Srbiji, računajući i Narodnu skupštinu i Vladu Srbije i njena ministarstva dobiće više novca nego u 2010.

Za najavljeno povećanje plata i penzija od dva odsto u januaru sledeće godine predviđeno je dodatnih 14 milijardi dinara.

Subvencije za poljoprivredu su, osim toga, povećane sa 18 milijardi na 20 milijardi dinara, ali će ukupno u poljoprivredu biti uloženo skoro 29 milijardi dinara, uključujući ostale izvore finansiranja, kažu u Ministarstva finansija.

Najveća sredstva u budžetu planirana su u razdelu Ministarstva finansija - oko 738,8 milijardi dinara, što je za oko 150 milijardi više nego u 2010. godini, a to povećanje uglavnom će biti utrošeno na otplatu glavnice za domaće i strane kredite.

Ekonomisti su saglasni da će najveći ekonomski izazov za Vladu Srbije u narednoj godini biti da da održi budžetski deficit na nivou plana od 4,1 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) i da ne dođe do rebalansa budžeta, ali i da se obuzda inflacija.

"Kada govorimo o ekonomskoj politici, biće presudno da se budžetski deficit svede na 4,1 odsto BDP i što je još važnije da se to održi tokom godine", izjavio je Tanjugu profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu Pavle Petrović.

Za ispunjenje navedenih ciljeva važno je, prema rečima Petrovića i drugih ekonomista, da se ispoštuje planirana indeksacija, odnosno usklađivanje plata i penzija sa rastom inflacije i BDP, jer bi se jedino tako i otvorio prostor Narodnoj banci Srbije da deluje svojim merama na inflaciju i svede je na ciljani okvir od 4,5 plus minus 1,5 odsto za 2011 godinu.

Značajno je i da vlada ne odustane od realizacije javnih investicija, koje bi u 2011. godini trebale da dostignu četiri odsto BDP-a, ističu ekonomisti.

Kako je reč o predizbornoj godini, vlada treba da izbegne primenu parcijalnih mera i da se usmeri više na uklanjanje sistemskih problema i unapređenje privrednog ambijenta, poručuju eksperti.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image