• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

DS daje Skupštini peticu, radikali keca

Rad Skupštine Srbije u godini na izmaku poslanici su danas različito ocenili, od toga da je parlament zaslužio peticu, što je mišljenje Demokratske stranke, do toga da može dobiti samo jedinicu, što je ocena radikla.

Šefica poslaničkog kluba "Za evropsku Srbiju" Nada Kolundžija smatra da najviše zakonodavno telo zaslužuje peticu, jer je, kako je kazala, razmotrilo sve što je bilo na dnevnom redu i podiglo efikasnost u radu na najviši nivo.

"Uspeli smo da uvedemo i drugačiju atmosferu", kazala je Kolundžija novinarima u Domu Narodne skupštine i dodala da je "pod znakom pitanja" jedino dužina trajanja rasprava o zakonskim predlozima i vreme koje je parlamentarcima na raspolaganju za donošenje nekih zakona, ali da za to ne može da se prigovori parlamentu.

Kolundžija je kazala i da će se sa vladom iduće godine postići dogovor da manje akata u skupštinsku proceduru dolazi po hitnom postupku.

Prema njenim rečima, prioriteti Srbije u narednoj godini su dobijanje statusa kandidata do kraja 2011. godine i određivanje datuma početka pregovora sa EU, kao i makroekonomska stabilnost.

Rad parlamenta u godini na izmaku zamenik šefa poslanicke grupe G17 plus Vlajko Senić ocenio je trojkom navodeći da je napravljen napredak u jačanju uloge Skupštine Srbije u političkom sistemu, ali da je taj uticaj u odnosu na druge demokratske sisteme još uvek "tanak".

Istu ocenu za rad parlamenta u 2010. godini dao je i šef poslaničke grupe manjina Balint Pastor, koji je precizirao da je najviše zakonodavno telo usvojilo 308 zakonskih predloga i drugih akata, pet manje nego prethodne godine, ali da je bilo više ratifikovanih međunarodnih ugovora i sporazuma.

On je izrazio nezadovoljstvo što je zakonodavna aktivnost parlamenta isključivo zavisila od vlade i što je bilo malo predloga poslanika, ali i očekivanje da će u narednoj godini biti usvojeni zakoni o restituciji imovine, o javnoj svojini i o finansiranju Vojvodine.

Jednu ocenu manje šef poslaničkog kluba PUPS-a Momo Čolaković dao je najvišem zakonodavnom telu u 2010. godini navodeći da se prema broju donesenih akata može steći utisak da je parlament izvanredno radio, ali da je problem u tome što građanima Srbije od toga nije bilo bolje.

On je mišljenja da je problem i što parlament nema informacije o sprovođenju zakona koje donosi, te da u narednom periodu mora da poboljša svoju kontrolnu funkciju.

Lideri Jedinstvene Srbije i Lige socijaldemokrata Vojvodine Dragan Marković i Nenad Čanak nisu želeli da ocenjuju rad parlamenta ocenama od jedan do pet.

Marković je kazao da poslanici nisu đaci da se ocenjuju, ali da se rad Skupštine Srbije razlikuje od prethodnih saziva, jer parlament sada radi po demokratskom poslovniku, poslanici svakog utorka i četvrtka mogu da traže informacije od nadležnih organa, a poslednjeg četvrtka u mesecu predstavnici vlasti odgovaraju na pitanja poslanika.

Čanak je mišljenja da bi za državu u celini bilo bolje kada bi svi organi radili na način na koji radi Skupština Srbije, kao i kada bi se mediji u narednom periodu više bavili drugim državnim organima i ministrima kao što se bave parlamentom i poslanicima.

Međutim, poslanik LDP Zoran Ostojić smatra da je parlament radio solidno i to zbog lošeg rada vlade navodeći da jedno vreme u skupštinskoj proceduri nije ni bilo zakonskih predloga, jer ih vlada nije upućivala skupštini.

Zamenik šefa poslaničke grupe DSS Radojko Obradović kritikovao je to što je parlament o najvažnijim zakonima, kao što je budžet i set pratećih finansijskih i poreskih zakona raspravljao u objedinjenoj raspravi, te ocenio da je vlada "kršeći zakone Skupštinu dovela u cajtnot".

Šef poslaničke grupe NS Velimir Ilić je mišljenja da institucija parlamenta iz dana u dan slabi, jer najviše zakonodavno telo radi samo ono što vlada naloži, te da "nikada u istoriji parlamenta nije bilo da se budžet donosi u načelnoj raspravi koja traje jedan dan sa još šest pratećih zakona".

Radikali su mišljenja da parlamentarna većina zaslužuje jedinicu, jer je "parlament pretvoren u sluškinju vlade i fabriku zakona koji su loši i neprimenljivi".

Zamenik šefa poslaničke grupe SRS Aleksandar Martinović je kazao da predlozi zakona često stižu prekasno i da poslanici nemaju vremena da se pripreme za sednice, što se pokazalo i u sličaju budžeta za 2011. godinu i seta pravosudnih zakona.

Poslanici su završili danas, poslednjeg radnog dana u 2010. godini, osmu sednicu jesenjeg zasedanja, uz intoniranje himne "Bože pravde" i svečanu gardu Vojske Srbije na ulazu u Dom Narodne skupštine Srbije.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image