• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kako Srbi doživljavaju približavanje EU

Dve trećine građana je naćelno za ulazak u EU, ali konkretno dvostruko je više onih koji se u pitanju "Kosovo ili EU" izjašnjavaju za Kosovo. Trećina građana misli da su oni najveći gubitnici tranzicije, koliko smatra i da nema gubitnika.

Više od polovine građana Srbije, njih 62 odsto, odobrava ideju da se Srbija pridruži Evropskoj uniji (EU), pokazali su rezultati istraživanja grupe autora "Kako građani Srbije vide tranziciju".

Istraživanje javnog mnenja "Kako građani Srbije vide tranziciju" sprovedeno je na reprezentativnom uzorku od
1.813 ispitanika, na teritoriji Srbije, bez Kosova i Metohije.

U tekstu profesora Fakulteta političkih nauka Tanje Miščević, navodi se da 62 odsto građana odobrava priključenje Srbije Uniji, 29 odsto ne odobrava, dok 17 odsto nije u stanju da odgovori na pitanje.

Polovina građana Srbije smatra da je EU dobra za budućnost mladih ljudi, a 43 odsto da ona predstavlja više mogućnosti za zapošljavanje.

Prema rezultatima istraživanja, 27 odsto građana smatra da je EU ta koja donosi uređeno stanje u državi, da je garancija mira smatra 17 odsto ispitanika, 16 odsto da je instrument zaštite prava građana, dok 14 odsto ispitanih misli da je Unija - utopija.

Na pitanje ko dobija najviše članstvom Srbije u EU, građani misle da je to država, pa vlasnici velikih preduzeća, političke partije, građani, poljoprivrednici, a čak trećina njih misli da nema dobitnika od ovog procesa.

Prema mišljenju 34 odsto građana Srbije, najveći gubitnici od članstva u EU su upravo oni, 13 odsto je reklo da su to poljoprivrednici, devet odsto političke partije, pa država, vlasnici velikih preduzeća i opet trećina misli da nema gubitnika od ovog procesa.

Izazov za građane, prema oceni Miščević, bilo je suočavanje pitanja o statusu Kosova i Metohije i približavanju EU.

Na pitanje kada biste bili suočeni sa izborom Kosovo ili EU, 47 odsto ispitanika bi izabralo Kosovo, 24 odsto EU, dok 29 odsto ne zna šta da izabere.

Kada je reč o očekivanom datumu pristupanja EU, u Srbiji je zabeležena manja promena u odnosu na ranija istraživanja, pa je sa 2016. godine, datum članstva pomeren na 2017.
godinu.

(FoNet)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image