• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dačić brani višestranačje u Srbiji

Demokratska stranka (DS) i Srpska napredna stranka (SNS) žele da stvore dvostranačku Srbiju, ja im želim puno uspeha, ali im u tome neću pomagati, poručio je ministar unutrašnjih poslova i predsednik Socijalističke partije Srbije (SPS) Ivica Dačić.

"Nemam nameru da podržavam promene izbornog zakona ili promene Ustava da bih pomogao DS i SNS da stvore dvostranačku Srbiju", rekao je Dačić, gostujući u emisiji "Svedok" RTS.

"Ko je prošao cenzus od pet odsto, ima pravo na političko predstavništvo i valjda je to demokratskiji princip od većinskog izbornog sistema u kojem neko može da osvoji 35 odsto glasova i da ne uđe u parlament", rekao je on.

On je upozorio da bi promena izbornog sistema iz proporcionalnog u većinski dovela do toga da bi dve najveće stranke dobile skoro sva mesta u parlamentu.

"Pitanje je da li želimo demokratski sistem u Srbiji. Ja sam reformisao SPS, izbacio sam sve što je bilo loše iz prošlosti i za mene je paradoks da se javljaju ideje o izmeni izbornog zakona ili dvostranačkom sistemu", rekao je Dačić.

Dačić je rekao da se ne slaže sa tim da se pojedine teme plasiraju u javnost i da se zatim Socijalistička partija Srbije predstavlja kao prepreka demokratskim promenama.

"Koje su to demokratske promene? Novi zakon o medijima? Da li je demokratska tekovina povratak na Miloševićev sistem iz 1990-ih godina", zapitao je Dačić i dodao da treba odvojiti "politički marketing od političke realnosti".

On je rekao da nije on otvorio temu o mogućoj koaliciji DS i SNS, objašnjavajući da ideja o smanjivanju broja poslanika, promeni Ustava i izbornog zakona potiče od te dve stranke.

"Većinski sistem odgovara njima. Centralno pitanje je da li želimo demokratski sistem ili će se pravila postavljati prema željama velikih stranaka", precizirao je Dačić.

On je podsetio na okrugli sto vlasti i opozicije devedesetih godina, na kojem je učestvovalo 17 stranaka, kada je SPS bila za većinski, a sve ostale stranke za proporcionalni sistem.

"Nije politički korektno reći da je većinski izborni sistem bio loš kada ga je zastupao Milošević, a sada je bolji od proporcionalnog", rekao je Dačić, koji smatra da povratak na Miloševićev izborni sistem nije demokratska promena.

Prema rečima Dačića, on i SPS se ne protive rekonstrukciji Vlade, ali žele da se pred njih izađe sa konkretnim predlogom, a ne da o tome saznaju iz medija.

On je rekao da nije protiv smanjenja broja ministara i poslanika, ali je zapitao zašto to nije ranije predloženo.

"Što nisu napravili Vladu od 15 ministara 2000. godine. Jel' treba da se smanji Vlada? Treba! Ali mi onda dajte predlog ili ćutite!", rekao je Dačić i dodao da o rekonstrukciji Vlade razgovara najviše s novinarima.

Daćić je potvrdio da je koalicioni dogovor sa predsednikom Srbije i liderom DS Borisom Tadićem dugoročan.

"Niko ne zna kako će izgladati sledeća vlada, ali me zanima kako će proći na izborima SPS i naš koalicioni partner DS", objasnio je Dačić.

Upitan o izjavi zamenika predsednika SNS Aleksandra Vučića da mu se loše piše ako ne bude ušao u narednu vladu, Dačić je rekao da se sa njim "posvađao" zbog DS, odnosno zato što zbog insistiranja Tadića i, sada potpredsednika DS i gradonačelnika Beograda, Dragana Đilasa nije podržao Vučića za tu funkciju.

"Odnosi SPS i SNS ne treba da zavise od mog odnosa sa Vučićem. Ne mislim da je ozbiljno rekao to što je rekao u smislu pretnje upućene meni", rekao je Dačić.

Upitan da li je zadovoljan radom Vlade na ekonomskom planu, Daćić je uzvratio da je teško u uslovima krize govoriti o socijalnoj pravdi.

"Bilo bi dobro da sve stranke vode računa o socijalnom dijalogu. Vreme je da definišemo strategiju koja će dovesti do ekonomskog rasta", naglasio je Dačić.

Na opasku da se SPS drži dalje od ekonomskih tema, Dačić je odgovorio potvrdno, kao i od Kosova, zbog prošlosti i asocijacija na Miloševićevo vreme.

U borbi protiv kriminala i korupcije sarađuju sve institucije sistema za to zadužene - MUP, Vojska, Ministarstvo pravde i Tužilaštvo, rekao je Dačić.

Svi dobro sarađuju i učestvuju u toj borbi, ocenio je Dačić i istakao da je MUP na tom planu dosta postigao.

"Policija je sačuvana od političkih uticaja i ne postoji mogućnost da neko policiji naredi da nekog hapsi ili ne", rekao je Dačić.

On je dodao da je ponosan zbog ocena iz istraživanja OEBS, po kojima policija Srbije ima više pozitivnih, nego negativnih reakcija građana.

Policija je, uz Crkvu i Vojsku, izbila u red najcenjenijih institucija koje imaju poverenje građana, istakao je Dačić.

U MUP, prema njegovim rečima, ne postoji mogućnost da se bilo ko poštedi ili da se slučaj korupcije stavi u stranu.

Na pitanje da li će javnost ikada saznati do kraja priču o Darku Šariću i političarima, Daćić je rekao da je istraga u toku i da se sva saznanja moraju dokumentovati.

Dačić je ostao pri stavu da slučaj Šarić ne može ozbiiljno potresti Vladu, ali je ukazao da se on koristi u političkim okršajima.

Vicepremijer je ukazao i na opasnost od "devalviranja parlamenta" dodavši da Vojislav Koštunica, kada je bio premijer, nije voleo da dolazi u Skupštinu.

"To se smatralo 'brbljaonicom', a to je najviši zakonodavni organ. Sutra će se reći: 'Ne trebaju nam sudije, ni policajci - oni su korumpirani'. Ako vi kažete da možete bez tih institucija, to je jedan put ka ukidanju", rekao je Dačić.

Ne protiveći se otvaranju dosijea i objavljivanju spiskova saradnika tajnih službi, Dačić je rekao da ne zna zašto se 11 godina posle političkih promena ne otvaraju dosijei.

"Nemamo razloga da branimo da se to ne objavi. Zašto se to ne objavi nije na nama", rekao je predsednik SPS-a.

"Mi samo ne želimo da dođe do razbijanja nekih institucija", rekao je Dačić i zaključio da je era Miloševića za SPS završena.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image