• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hjumans rajt voč: Na Kosovu i dalje vrlo loše

Međunarodna nevladina organizacija u novom godišnjem izveštaju o ljudskim pravima u svetu, kaže da se situacija na Kosovu nije popravila ni za povratnike, ni za medije, ni za svedoke.

"Manjinama na Kosovu, uključujući Srbe, Rome, Aškalije i Egipćane, i dalje preti diskriminacija, marginalizacija i zastrašivanje", napomenuo je Hjuman rajts voč (HRV) i dodao da je u prvih osam meseci prošle godine registrovano 40 međuetničkih incidenata, od kojih četiri ubistva.

Grupa, sa sedištem u Briselu, navela je, u okviru izveštaja o Srbiji, u delu posvećenom Kosovu, da je pravosudni sistem na Kosovu i dalje slab, uprkos naporima da se počinioci ratnih zločina izvedu pred lice pravde.

HRV je podsetio da je Žalbeno veće Haškog tribunala delimično ukinulo oslobađajuće presude bivšem premijeru Kosova Ramušu Haradinaju i dvojici drugih bivših pripadnika OVK i naredilo da se suđenje delimično ponovi pošto sud nije uspeo da preduzme adekvatne mere za dobijanje iskaza dva ključna svedoka.

Euleks je u maju saopštio da istraga o trgovini ljudskim organima i navodima da je OVK 1999. godine prebacila oko 400 Srba i drugih zarobljenika u pritvorne centre u Albaniji nije obezbedila pouzdane dokaze.

"Zaštita i bezbednost svedoka ostaju veliki problem, a mali je broj zemalja zapadne Evrope koji je pristao da pruži utočište svedocima", napomenuo je HRV.

Broj dobrovoljnih povratnika na Kosovo je veći nego 2009. godine, ali i dalje veoma ograničen: u prvih šest meseci prošle godine, prema podacima UNHCR, vratilo se 1.036 ljudi, od kojih 417 Srba, 99 Roma, 257 Aškalija i Egipćana, 32 Bošnjaka, 152 Goranaca i 79 Albanaca, naveo je HRV.

Istovremeno, zapadna Evropa je nastavila da deportuje građane Kosova - u prvih devet meseci 2010. godine vraćeno je 1.694 ljudi, od kojih je 347 upućeno u oblasti u kojima su manjina.

U oktobru je, posle 10 godina, zbog zagađenja olovom zatvoren i uništen logor Roma, Aškalija i Egipćana u Česminom Lugu, a stanovnici su uglavnom premešteni u Mahalu, u južnoj Kosovskoj Mitrovici.

Kosovski Albanci su u aprilu gađali kamenicama šatore srpskih povratnika u selu Žač, dok su u avgustu u istom selu buldožerima uništene tri kuće srpskih povratnika. Policija je uhapsila dvojicu ljudi, a kosovski premijer Hašim Tači je osudio incident.

U julu, tokom demonstracija Srba na severu Kosovske Mitrovice, u eksploziji bombe je ubijen jedan čovek, a ranjeno 11 ljudi. Istog meseca je iz vatrenog oružja ubijen srpski član skupštine Kosova Petar Miletić. Počinioci ovih zločina nisu uhapšeni.

Kada je reč o slobodi medija, HRV je podsetio na pretnje koje je u februaru novinaru dnevnika "Koha ditore" Vehbiju Kajtaziju navodno uputio bivši pripadnik OVK Sabit Geci zbog njegovih kritičkih tekstova o amnestiranju grupe zatvorenika, među kojima je bio Gecijev sin Aljban.

U julu je eksplodirala bomba u dvorištu Časlava Milisavljevića, glavnog i odgovornog urednika Radija Kosovska Mitrovica, i oštetila tri vozila. Zasad niko nije uhapšen zbog ovog incidenta.

U delu izveštaja pod nazivom "Ključni međunarodni akteri", navedeno je da su generalni sekretar UN Ban Ki-mun i komesar Saveta Evrope za ljudska prava Tomas Hamarberg upozorili da deportacije na Kosovo podrivaju stabilnost Kosova.

Parlamentarna skupština SE je u junu objavila izveštaj u kojem je poručila kosovskim vlastima da moraju da poboljšaju saradnju u vezi sa istragama ratnih zločina, pojačaju borbu protiv diskriminacije prema manjinama i stvore uslove za bezbedan povratak raseljenih lica i izbeglica.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image