• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Obeležen Dan sećanja na žrtve holokausta

Centralna ceremonija "Susedi kojih više nema", povodom Dana sećanja na žrtve holokausta, održana je danas na "Starom sajmištu".

Ministar rada i socijalne politike Srbije Rasim Ljajić poručio je na ceremoniji da Srbija iskazuje istinsko saosećanje sa stradanjem Jevreja i ponosna je na svoju antifašističku tradiciju.

Ljajić je naglasio da je današnji dan prilika da se još jednom pošalje jasna poruka koja će svedočiti o našoj odlučnosti da pripadnike mladih generacija odgajamo u duhu nenasilja, razumevanja, pravdoljubivosti, poštovanja različitosti, zajedničkog života i saradnje.

"Obavezni smo prema svima onima koji su nevini postradali, prema našoj prošlosti i budućnosti, kako bismo osigurali da se strahote holokausta više nikada ne ponove", rekao je on.

"Polazeći od toga da svaki zločin ima dva imena, ime žrtve i ime zločinca, mi danas iskazujemo istinsko saosećanje sa nepojmljivim stradanjem jevrejske dece, žena i muškaraca koji su svirepo ubijeni tokom Drugog svetskog rata, što predstavlja najveći poraz čovečanstva u čitavoj njegovoj istoriji", poručio je Ljajić.

Ljajić je podsetio da su tokom Drugog svetskog rata u Srbiji počinjeni stravični zločini, a logor Staro sajmište predstavlja jedno od najvećih stratišta.

"Na mestu na kojem stojimo, od 8. decembra 1941. do maja 1942. godine nalazio se logor u kome je na teško zamisliv način usmrćeno 6.320 Jevreja, najvećim delom žena i dece", rekao je Ljajić.

On je ukazao da je iz Starog sajmišta puno puta u pravcu Jajinaca kretala zloglasna pokretna gasna komora, kamion prerađen kako bi se u njemu izvršavale egzekucije.

"Tokom tih nekoliko ratnih meseci ulicama Beograda prolazilo je vozilo iz kojeg su Beograđani moglu da čuju vapaje nevinih žrtava, čija su beživotna tela ubrzo bila bacana u masovne grobnice u Jajincima", rekao je Ljajić.

On je istakao da tragičan bilans holokausta u Srbiji govori da od 15.000 Jevreja, koji su u Srbiji živeli pre aprila 1941. godine, 90 odsto njih nije preživelo Drugi svetski rat.

"Cilj nacista da se u svakoj okupiranoj državi u najkraćem mogućem roku sprovede takozvano konačno rešenje, u Srbiji je ostvaren u avgustu 1942. godine, kada je iz okupiranog Beograda u Berlin upućen izveštaj u kome je pisalo da je Srbija zemlja u kojoj je rešen jevrejski i ciganski problem", rekao je Ljajić.

On je istakao da je time Srbija, posle Estonije, postala druga evropska okupirana teritorija koju su nacisti proglasili očišćenom od Jevreja.

Ljajić je naglasio da je Vlada Srbije u više navrata iskazivala posvećenost obrazovanju, sećanju i istraživanju holokausta, smatrajući to svojom civilizacijskom, moralnom i ljudskom obavezom.

"Srbija je ponosna na svoju antifašističku tradiciju, doprinos slamanju fašizma i nacizma u Drugom svetskom ratu i odbacuje svaku mogućnost revizije istorije i relativizacije počinjenih zločina", rekao je Ljajić.

On je poručio da uspomena na žrtve holokausta, zaštita mesta stradanja i sticanje novih saznanja o tom stravičnom posrnuću "nije samo naša obaveza prema svakoj žrtvi, već i jedan od osnovnih preduslova stvaranja društva zasnovanog na poštovanju pojedinca, njegovih prava, sloboda i različitosti".

Počasni predsednik Saveza jevrejskih opština Srbije Aca Singer, bivši zatočenik logora Aušvic, naglasio je da ne može da veruje da i dalje postoje ljudi koji negiraju holokaust.

"To je nepojmljivo", istakao je Singer novinarima posle ceremonije na Starom sajmištu.

Singer je rekao da su 62 člana njegove familije stradali samo u Aušvicu. Najstariji je imao 92 godine, a najmlađi nepunih pet godina.

"To je holokaust, stradanje od najmlađih do najstarijih, na bazi zvanične odluke o konačnom rešenju jevrejskog pitanja, kako je to nazvano", istakao je Singer.

Vence na spomenik žrtvama genocida u Drugom svetskom ratu na Starom sajmištu položili su Ljajić, u ime Vlade Srbije, predstavnici Saveza jevrejskih opština Srbije, grada Beograda i ambasada Izraela, Nemačke i Holandije.

Ceremoniji su prisustvovali i preživeli potomci žrtava holokausta, nekadašnji zatočenici logora smrti u Drugom svetskom ratu.

Predstavnici Ministarstva rada i socijalne politike, grada Beograda, Saveza jevrejskih opština Srbije i porodica nastradalih, položili su vence i na lokalitetu "Topovske šume" kod Autokomande, gde je održana ceremonija "Susedi kojih više nema".

Član Gradskog veća Darko Božić rekao je da je u logoru "Topovske šupe", u samo jednom danu, odvedeno 2.200 muškaraca i streljano u okolini Beograda i da zbog toga treba obeležavati ovaj dan i boriti se protiv svakog oblika diskriminacije, posebno verske i rasne.

Posle verskog obreda i odavanja pošte žrtvama, okupljenima se obratio predsednik Saveza jevrejskih opština Srbije Aleksandar Nećak, koji je rekao da se Jevreji svakog dana sećaju žrtava holokausta, ali da na današnji dan molitve izgovaraju glasno kako bi skrenuli pažnju narodu, posebno mladim generacijama, koji o žrtvama ne znaju mnogo.

"Zaustavimo bujanje neonacizma i fašizam u zemlji, kako u budućnosti neko ne bi oplakivao nove žrtve", poručio je Nećak.

Nećak je podsetio da su Jevrejke sa decom u naručju trovane gasom u logoru na Starom Sajmištu, ali da tu danas nema podatka o stradanju 6.800 Jevreja.

Na lokalitetu "Topovske šupe", od avgusta do decembra 1941, nalazio se nacistički logor za Jevreje i Rome iz Beograda i Banata, koji su odmah proglašavani za taoce i po kratkom postupku odvođeni na streljanje.

Generalna skupština je ustanovila Međunarodni dan sećanja na žrtve holokausta 1. novembra 2005. godine rukovodeći se potrebom reafirmacije ljudskih prava, prevencije i kažnjavanja zločina holokousta i genocida, kao i stalno prisutne opasnosti od rasne, nacionalne i verske mržnje zasnovanih na predrasudama.

Za datum obeležavanja uzet je 27. januar - dan kada je u pobedničkom pohodu ruska Crvena armija oslobodila konclogore Aušvic i susedni Birkenau.

Bilo je to najcrnje stratište na kojem je nestalo 1,52 miliona Jevreja, ali i pripadnici drugih naroda, pre svega Romi i Sloveni, koji nisu pripadali "čistoj", arijevskoj rasi i samo zato su na najstrašnije načine masovno uništavani.

Ne zna se tačan broj žrtava na prostorima bivše Jugoslavije pod nacističkom okupacijom, a prema nekim procenama, stradalo je oko 66.000 Jevreja, od čega je blizu 45.000 likvidirano u ustaškoj Nezavisnoj državi Hrvatskoj.

U susret Danu sećanja na stradanje 5,8 miliona Jevreja u Drugom svetskom ratu, u Srbiji se tradicionalno održava niz manifestacija u drugoj polovini januara.

Tako je 21. januara na novosadaskom Keju održano komemorativno okupljanje i odata pošta žrtvama nacističke racije u kojoj je likvidirano preko 1.200 Jevreja, Srba i Roma.

Tim povodom, u opštini Novi Beograd, održana je promocija knjige Đure Aralice “Ustaški pokolji Srba u glinskoj crkvi” u kojoj su objavljeni dokazi, svedočenja o tim zločinima i spisak više od 1.500 žrtava.

U svim osnovnim i srednjim školama Srbije, 26. januara tradicionalno se održavaju tematski časovi posvećeni fenomenu holokausta, koncentracionih logora, masovnih stradanja civila, problemima antisemitizma i ksenofobije.

Manifestacije posvećene Međunarodnom danu holokausta biće završene seminarima čiji je cilj obrazovanje mladih generacija i negovanje uspomene na žrtve.

U beogradskom hotelu “Palas” 30. januara predavači Međunarodne škole za izučavanje holokausta "Jad Vašem" iz Jerusalima Hava Baruh i Jiftah Aškenazi održaće predavanje pod nazivom "Pamtimo prošlost i sprečimo zločine protiv čovečnosti - obrazovanje o holokaustu".

Oni će potom u Biblioteci Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture 1. februara govoriti na temu "Obrazovanje o holokaustu u funkciji zaštite mesta stradanja".

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image