• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tomica Milosavljević podneo ostavku

Ministar zdravlja Tomica Milosavljević potvrdio je da je danas podneo ostavku.

Milosavljević je na konferenciji za novinare u Vladi Srbije rekao da je o tome danas obavestio predsednika Vlade Mirka Cvetkovića, a predsednika G17 plus Mlađana Dinkića sa čije je liste odabran na mesto ministra, kako je kazao, obavestio je još početkom nedelje.

Milosavljević je rekao da je ostavku podneo iz "duboko ličnih" razloga.

"Moj politički i javni angažman ostaje nepromenjen: član sam G17 plus i član predsedništva Ujedinjenih regiona Srbije, a do maja 2012. godine u Izvršnom odboru Svetske zdravstvene organizacije predstavljam evropski region i Srbiju", istakao je Milosavljević.

On je naveo da je u svakom od kako se izrazio formalnih mandata sebi postavljao isti cilj - vraćanje poljuljanog i povređenog dostojanstva građana i pacijenata, i svih zaposlenih u zdravstvenom sistemu.

"Za taj cilj sam se trudio da radim najbolje i najviše što umem i mogu, i verujem da je to činio i najveći broj mojih saradnika. Nažalost, bile su to godine u kojima je sve važnija postajala medijska slika o nečemu, nego činjenice i rezultati. I pored toga danas je vidljivo koliko je zdravstveni sistem uređeniji i održiv", kazao je Milosavljević.

On je dodao da će se vratiti doktorskom i profesorskom pozivu i da je i pored ministarske dužnosti posvećivao deo vremena pacijentima i studentima.

"Želeo bih da zahvalim svima koji su od 2002. godine do danas doprineli da sada, sa ovog mesta, mogu jasno da kažem: sledećeg ministra čeka veliki i težak izazov - nestavak brojnih poslova na sistematski postavljenim temeljima. Za to će imati moju podršku, ali je mnogo značajnije da ima opštu podršku i razumevanje", kazao je Milosavljević.

Novinarima nije bilo dozvoljeno da postavljaju pitanja posle izjave Milosavljevića o ostavci.



Premijer Cvetković poštuje odluku ministra zdravlja da iz ličnih razloga podnese neopozivu ostavku i ističe da je sa Milosavljevićem dobro sarađivao, rečeno je Tanjugu u kabinetu predsednika Vlade.

G17 plus će, kako je Tanjugu rekla potpredsednica te stranke Suzana Grubješić, iduće sedmice na sednici Predsedništva odlučiti ko će biti njegov naslednik.

Milosavljevićev odlazak iz Vlade tražen je nekoliko puta, i to zbog "preuveličavanja" opasnosti od pandemije novog gripa, sumnji na lekarske greške, odlaska na operaciju kičme u Minhen.

On je na sve to uvek imao isti odgovor da ne podnosi ostavku.

Prema pisanju beogradske štampe, Milosavljevića čekaju mesto gastroenterologa na Prvoj hirurškoj klinici u Kliničkom centru Srbije i profesorski posao na Medicinskom fakultetu, a još je "otvorena" i ponuda za posao u Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, gde je trenutno član Izvršnog odbora.

Milosavljević je rođen 24. decembra 1955. godine u Kruševcu.

Diplomirao je na Medicinskom fakultetu u Beogradu 1979, magistrirao je četiri godina kasnije, a doktorirao 1988. Specijalista je interne medicine, gastroenterolog.

Stručno se usavršavao u Minhenu (Klinikum rechts der Isar), Amsterdamu (Academic Medical Center) i u Londonu (St. Mark's Hospital London Clinic).

Od 1981. je radio na Internoj klinici B, a 2001. je postao pomoćnik direktora u Kliničkom centru Srbije i direktor Klinike za gastroenterologiju i hepatologiju.

Vanredni je profesor i član Kolegijuma dekana Medicinskog fakulteta.

Na funkciji ministra zdravlja Srbije proveo je, sa manjim prekidima, skoro devet godina. Na tu dužnost je prvi put izabran, kao nestranačka ličnost, 19. juna 2002, u sklopu rekonstrukcije Vlade Srbije, a nakon odlaska prethodnog ministra Obrena Joksimovića (DSS).

Na istoj funkciji ostao je i u kabinetu Zorana Živkovića, formiranom posle ubistva premijera Zorana Đinđića.

Zbog sukoba između G17 Plus, čiji je Milosavljević član, i Vlade Srbije, podneo je ostavku na ministarsku funkciju 25. jula 2003.

U vladi premijera Vojislava Koštunice, formiranoj 3. marta 2004. ponovo je izabran za ministra zdravlja, a ostavku je podneo 1. oktobra 2006. godine u skladu sa odlukom G 17 plus da svi članovi ove stranke napuste vladu Srbije ako ne budu nastavljeni pregovori sa EU.

Skupština Srbije je konstatovala ostavku 9. novembra 2006. posle donošenja Ustava Srbije.

Četvrti put za ministra zdravlja izabran je 15. maja 2007. godine, a peti put 7. jula 2008. godine u vladi premijera Mirka Cvetkovića.

Bio je sekretar, a potom i predsednik Jugoslovenskog udruženja za gastroenterološku endoskopiju.

Član je G 17 Plus od njenog osnivanja, 2002. U toj partiji je bio član Predsedništva, član Glavnog odbora, a od 9. septembra 2006. do naredne skupštine stranake, održane u maju 2010, potpredsednik G 17 Plus.

Predsednik beogradskog odbora G17 Plus bio je do decembra 2009. kada je podneo ostavku.

U žižu medija i oštre kritike javnosti Milosavljević je dospeo u aprilu prošle godine zbog odlaska na operaciju kičme u bolnici u Mihnenu u Nemačkoj.

Jedan je od urednika časopisa "Gastroenterohepatološki arhiv". Bio je predsednik Organizacionog odbora Prve jugoslovenske škole digestivne endoskopije.

Za člana Stalnog komiteta Svetske zdravstvene organizacije (SZO) za Evropu izabran je 14. septembra 2005. u Bukureštu, a 2008. na zasedanju Regionalnog komiteta SZO u Tbilisiju u Gruziji izabran je za člana rukovodećeg tela SZO sa sedištem u Ženevi. Od septembra 2007. član je Srpske lekarske komore.

Autor je više naučnih radova i projekata.

Govori engleski i ruski jezik. Oženjen je i otac troje dece.

Mandat Milosavljevića prestaće nakon što Skupština Srbije bez rasprave bude konstatovala tu ostavku na prvoj narednoj sednici parlamenta.

Milosavljevićevu ostavku Skupštini Srbije dostavlja premijer Mirko Cvetković, parlament je prima k znanju na prvoj narednoj sednici, bez rasprave, ali ministar može da obrazloži ostavku pred poslanicima.

Prema Zakonu o vladi, Cvetković treba da odredi drugog ministra da sprovodi ovlašćenja ministra zdravlja, kao i da u roku od 15 dana, od dana prestanka mandata, predloži Skupštini izbor novog ministra, koga parlament bira većinom glasova od ukupnog broja poslanika, odnosno najmanje 126.

Ministar koji je podneo ostavku dužan je da vrši tekuće poslove dok mu ne prestane mandat, ali ne može da donosi propise, izuzev ako je njihovo donošenje vezano za zakonski rok ili to nalažu potrebe države, interesi odbrane ili prirodna, privredna ili tehnička nesreća.

Pri vršenju osnivačkih prava Republike Srbije, ministar koji je podneo ostavku, može jedino da imenuje ili da saglasnost na imenovanje vršioca dužnosti direktora i članova upravnog i nadzornog odbora.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image