• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zaštita podataka koje država ima o nama

Evropski dan zaštite podataka o ličnosti je dobar povod da razmislimo o tome ko sve i kakve podatke sakuplja o nama i kako ih koristi.

Ministarstvo unutrašnjih poslova na profesionalan način čuva podatke u elektronskom obliku i na papiru, koji se tiču zaštite privatnosti građana, izjavio je ministar Ivica Dačić.

On je na skupu organizovanom povodom Evropskog dana zaštite podataka o ličnosti, koji se ove godine prvi put obeležava u Srbiji, istakao da se posebna pažnja posvećuje obuci radnika MUP-a koji su zaduženi za te podatke.

Dačić je istakao da se u MUP-u, zbog potrebe posla kojim se bavi, nalazi najveći broj evidentiranih podataka građana, ističući da se velika pažnja posvećuje i svrsi u kojoj se ti podaci koriste.

On je ponovio da je podatke koje je evidentirao o građanima MUP počeo da dostavlja u centralni registar, ocenivši da bi do polovine maja taj posao mogao da bude završen.

Ministar je istakao da će tada građani moći da se upoznaju sa svim evidencijama koje su vođene o njima.

On je izrazio zadovoljstvo jer su MUP i nezavisna regulaciona tela uspostavila dobru saradnju što doprinosi onemogućavanju zloupotreba podataka građana.

Dačić je izrazio zadovoljstvo uspostavljenom saradnjom i sa Zaštitnikom građana Sašom Jankovićem kao i Poverenikom za zaštitu podataka o ličnosti Rodoljubom Šabićem, ukazavši da je to u interesu i MUP-a i građana.

Ministar je pozvao i druge državne organe i rukovaoce podacima da se angažuju na sprovođenju Zakona o on zaštiti podataka o ličnosti kako bi se izbegle eventualne zloupotrebe na štetu građana Srbije.

"Kad to može MUP siguran sam da to mogu i drugi koji raspolažu znatno manjim brojem zbirki podataka o ličnosti", ocenio je Dačić.

Šabić je naveo da je usaglašavanje našeg pravnog poretka sa evropskim standardima zaštite podataka o ličnosti, kao i ozbiljan rad na primeni evropskih standarda u praksi dvostruka obaveza države.

Prema njegovim rečima, Srbiju na to obavezuju odredbe Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, kao i obaveza unapređenja zastite privatnosti građana i smanjenje rizika od zloupotreba njihovih ličnih podataka.

On je apelovao na Vladu Srbije da energičnije radi na unapređenju zaštite podataka o ličnosti.

Podsećajući da je usvojen Zakon o zaštiti podataka o ličnosti, Šabić je ipak istakao da on nije sasvim usaglašen sa evropskim standardima kao i da se kasni sa nizom zakonskih propisa i donošenjem uredbe o zaštiti naročito osetljivih grupa.

Šabić je ocenio da je ceo posao na unapređenju nivoa zaštite podataka mogao i morao biti bolji i kao pozitivan primer istakao MUP sa najviše spremnosti i evidentnim naporom da se ta oblast unapredi.

Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Vensan Dežer rekao je da je za svakog građanina zaštita ličnosti i privatnosti ključno pitanje i da je za to potrebno dobro zakonodavstvo.

On je najavio da će Evropska komisija uskoro dati novi predlog zakonodavstva o zaštiti ličnosti.

"EU će podržavati Kancelariju poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, sa ciljem da se formira snažan nadzorni organ koji će moći da prisili ministre da poštuju Zakon o zaštiti podataka o ličnosti", rekao je Dežer.

Prema njegovim rečima, usavršavanje tehnologije je velika prednost, ali postavlja se pitanje ko čuva, koristi i obrađuje podatke o našim životima.

Dežer je istako da je dobro uvesti zakonodavstvo koje podržava zaštitu podata o ličnosti, ali je ukazao da to nije dovoljno, jer se tehnologija stalno menja.

Zaštitnik građana Saša Janković je rekao da ekonomski i socijalni problemi otežavaju uslove za promociju zaštite ljudskih i građanskih prava i upozorio da postoji opasnost, i to ne samo u Sbiji, da se desi sunovrat građanskih prava.

On je rekao da svaki građanin treba da bude zadovoljan, pošto postoji Poverenik, koji intenzivno i beskompromisno štiti njegova prava.

"Treba biti zahvalan i malobrojnim ljudima u izvršnoj vlasti, koji prihvataju i sprovode intervencije poverenika, zaštitnika i drugih nezavisnih tela", dodao je Janković.

Zamenik specijalnog predstavnika generalnog sekretara Saveta Evrope (SE) u Srbiji Nadija Ćuk rekla je da je SE u nameri da obezbedi zaštitu pojedinca i prava na privatnost, još 28. januara 1981. godine usvojio Konvenciju o zaštiti pojedinaca u vezi sa automatskom obradom podataka o ličnosti.

Konvenciju su ratifikovale 43 države, a ona je do danas ostala jedini međunarodni ugovor, koji reguliše oblast zaštite prava na privatnost, rekla je Ćuk i dodala da su potpisnice Konvencije dužne da preuzmu sve mere za sprovođenje prava koje ona propisuje.

Ćuk je upozorila da se svaka informacija koja je povezana sa modernom tehnologijom zabeleži i da potencijalno ugrožava privatnost.

"Postoji ozbiljna opasnost da dođe do 'ubijanja' privatnosti i porodičnog života, a cilj Konvencije je da se to spreči", rekla je ona.

Ćuk je istakla da je cilj današnjeg dana da omogući građanima da saznaju koja vrsta ličnih podataka se sakuplja, upozna ih sa rizicima, ali i mehanizmima zaštite privatnosti.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image