• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Izrada rukotvorina postaje unosan biznis

Izložba pod nazivom "Tradicionalne rukotvorine kao poslovni poklon" otvorena danas u Turističkoj organizaciji Srbije.

Ovu izložbu organizuje "Etno-mreža" povodom uspešne realizacije javnih radova 2010. godine, a uz podršku Ministarstva ekomije i regionalnog razvoja i Nacionalne službe za zapošljavanje.

Proizvedene rukotvorine koje su izložene utemeljene su na vekovnoj tradiciji krajeva iz kojih žene proizvođači dolaze, a tradicionalni proizvodi su osavremenjeni kroz moderan dizajn i adekvatno upakovani.

"Ovaj projekat predstavlja borbu protiv zaborava i borbu za očuvanje tradicije našeg naroda, da nam se ne dogodi situacija kao nedavno da šare sa pirotskog ćilima ne mogu da se ponove, jer je poslednja pletilja preminula", rekla je državni sekretar za turizam Srbije Goran Petković.

Ovom projektom angažovano je 100 žena iz 23 lokalne samouprave širom Srbije (Negotin, Kladovo, Bor, Bela Palanka, Veliko Gradište, Odžaci, Knjaževac, Trgovište, Ćuprija, Inđija, Pančevo, Loznica, Kučevo, Pećinci, Osečina, Bački Petrovac, Žagubica, Bački Petrovac, Svilajnac, Svrljig, Ražanj, Stara Pazova, Golubac, Kikinda) koje su zaposlene na šest meseci.

"Više od 20 posto žena nikada nisu bile zaposlene i ovo je prvi put da imaju zvanično zaposlenje i da budu prijavljene, a više do pola učesnica ovog javnog rada su žene starosti do 40 godina", navela je predsednica "Etno mreže" Violeta Jovanović.



Jedna od najmlađih učesnica ovog projekta je 25-godišnja Anita Ljubičić iz okoline Svilajnca, zbog loše finansijske situacije nije uspela da završi studije dizajna u Beogradu, pa se u svom rodnom mestu bavila izradom unikatnih torbi.

"Imala sam iskustva sa vezom, ali sada sam stekla rutinu. Razmišljala sam u čije će to ruke doći i palo mi je na pamet da bi moj ručni rad mogao da završi u nekoj egzotičnoj zemlji", ispričala je Anita, koja planira da nastavi da se bavi vezenjem.

Prema rečima direktora Dejana Jovanovića, Nacionalna služba za zapošljavanje će ove godine dodeliti subenciju za samozapošljavanje u iznosu od 160.000 dinara.

Zvanični cenovnik "Etno mreže" izgleda ovako: peškiri su od 5.000 do 12.000 dinara, podmetač za čaše 1.000, dvopređne čarape 5.000 i 7.000, torba za laptop 8.000 (klečana) i 6.000 (češalj), šal je 4.000, kapa 2.000, a rukavice 2.500 dinara.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image