• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: DS ima odgovore na izazove budućnosti

Demokratska stranka obeležila je danas 21. godišnjicu obnavljanja rada, sa porukom da će njen najvažniji zadatak biti pronalaženje odgovora na izazove druge decenije 21. veka, odnosno realizacija strateškog plana "Srbja 2020".

Lider DS i predsednik Srbije Boris Tadić je, govoreći na svečanosti, konstatovao da je DS i dalje jedina politička snaga u Srbiji koja je naklonjena strateškom planiranju budućnosti.

"Dolazak na vlast je prilika da promenite faktičko stanje, i to je druga ideja DS, pored osvajanja slobode, da se stvori nova perspektiva za ljude", rekao je Tadić, izrazivši žaljenje zbog toga što su tu šansu demokrate dobile u najtežim vremenima.

"U politici treba da imate viziju, ali i sreću, da se nađete u vlasti u srećna vremena, kada je lako realizovati ideje, a mi nikada nismo bli na vlasti u srećna vremena. Ali, kao što je govorio Zoran Đinđić, da je drugačije ne bi nama zapalo", kazao je Tadić u sedištu stranke u Krunskoj ulici, gde je predstavljena monografija "Srbija i Demokratska stranka 1990-2010".

On je poručio da DS, ipak, neće biti pokolebana okolnostima i da će, u skladu sa tradicijom svojih lidera, koji su u prošlosti bili spremni da istrpe najveće žrtve, pa i da žrtvuju svoj život zarad ideje, nastaviti da se bori za slobodnu i prosperitetnu Srbiju.

Tadić je podsetio da je ubijeni premijer Zoran Đinđić i kao student bio proganjan i osuđivan, da je Dragoljub Mićunović, takođe bivši predsednik DS, bio u zatvoru, a da su se i prethodni predsednici te stranke borili za ideju slobode.

Lider DS je ukazao da je DS nacionalna institucija, jer je jedina koja postoji kroz čitav 20. vek, uspostavlja temelje 21. veka i, uveren je, trajaće i dalje.

"Svi neprekinuti trenuci od Drugog svetskog rata do danas omogućili su da nastane i postane Demokratska stranka", rekao je Tadić.

DS je zbog toga i svojevrsna nacionalna institucija, primetio je Tadić i pozvao u DS sve one koji žele da se žrtvuju za svoju zemlju, sve oni koji su spremni da preuzimaju rizike, a da pritom ne traže ništa za sebe.

"Mi nikada nehemo odustati nezavisno od okolnosti, nikada nismo pali, a da nakon toga nismo ustali, mi ćemo uvek ustati ponovo, jer je to misija DS. Nikada nismo računali na to da će nam pripadati neko pogodno vreme za upravljanje zemljom", naglasio je Tadić.

Prema njegovim rečima, DS će nastaviti da pridobija intelektualce i misleće ljude koji će učestvovati u kreiranju budućnosti Srbije i pomoći da ona nađe svoje mesto u savremenom svetu.

Pritom, DS, kako je poručio, mora ostati odana idealima iz vremena svog osnivanja, a to su socijalna pravda i čestitost.

Svečanosti u sedištu DS u Krunskoj ulici su, između ostalih, prisustvovali predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković i više ministara izabranih na predlog te stranke.

Godišnjica sranke je obeležena skromnom svečanošću na kojoj su čitani odlomci iz knjige o istorijatu DS, čiji je priređivač poslanica demokrata Gorica Mojović.

Odlomke su čitali glumci Đurđija Cvetić i Svetozar Cvetković.

"Mi iz DS treba da nastojimo da sačuvamo tragove o onome što smo radili sa uverenjem da smo učinili nešto dobro i da vreme nismo protraćili, jer, kao što je govorio Zoran Đinđić: mi imamo samo jednu zemlju i ta zemlja ima nas", rekla je Mojović.

DS je u protekle dve decenije prešla put od opozicione stranke i jednog od najvećih boraca za uspostavljanje demokratije, do partije moderne evropske levice i nosioca aktuelne vlasti.

Od obnavljanja rada 1989. godine i konstituisanja stranačkih organa godinu dana kasnije, do sada, DS je okupila blizu 200.000 članova, a zemlju je vodila, u koaliciji sa drugim strankama, u tri vlade od demokratskih promena 2000. godine.



Demokrate su sada "na vlasti" u oko 120 opština i gradova u Srbiji, u republičkom parlamentu imaju 64, u Skupštini Aautonomne pokrajine Vojvodine 57 poslanika. Istorija stranke počinje 1919, kada je u Sarajevu održana osnivačka konferencija i izabran prvi predsednik - Ljubomir Davidović.

Preteče DS bile su Srpska napredna stranka, koju su osnovali mladi konzervativaci 1881. godine i kasnije formirana Samostalna radikalna stranka.

Posle završetka Drugog svetskog rata 1945. i dolaska komunista na vlast, DS je prestala da funkcioniše, jer nije bilo uslova za slobodno delovanje stranaka.

Na političku scenu Srbije DS se vratila novembra 1989. godine, kada je, usled promena u istočnoj Evropi, grupa od 13 intelektualaca održala konferenciju za novinare u beogradskom Domu omladine na kojoj su saopštili da DS obnavlja rad.

Među tadašnjim obnoviteljima bili su Kosta Čavoški, Milovan Danojlić, Zoran Đinđić, Gojko Đogo, Vladimir Gligorov, Slobodan Inić, Marko Janković, Vojislav Koštunica, Dragoljub Mićunović, Borislav Pekić, Miodrag Perišić, Radoslav Stojanović, Dušan Vukajlović.

Za prvog predsednika DS tada je izabran Mićunović, a narednih godina su je vodili i Đinđić, kao i Zoran Živković do izbora novog predsednika Borisa Tadića 2004. godine.

Tadić, koji je iste godine prvi put izabran i za predsednika Srbije, i danas je na čelu DS i države.

Od uvođenja višestranačja u Srbiji 1990, DS je u svakom sazivu parlamenta, izuzev od 1998. do 2000. - kada je bojkotovala izbore, imala predstavnike.

Za 20 godina je DS u politici napravila pomak od desnog centra ka modernoj stranci socijaldemokratske orijentacije i danas je članica Socijalističke internacionale.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image