• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Na "poternici" revizora četiri ministra

DRI podnela je nadležnom sudu prekršajne prijave protiv četiri aktuelna ministra: poljoprivrede Dragina, ministra za infrastrukturu Mrkonjića, ministra prosvete Obradovića i ministra za rad i socijalnu politiku Ljajića. Ukoliko ove prijave budu prošle kao one za 2008. godinu, revizor je "džaba krečio".

Prijave Državne revizorske institucije (DRI) su podnete i protiv dva pomoćnika ministra, dva državna sekretara i dva sekretara, u ministarstvima u kojima je izvršena revizija trošenja budžetskih sredstava, jer nisu poštovali propise prilikom raspolaganja budžetom za 2009. godinu.

Državni revizor Radoslav Sreteneović izjavio je večeras da ne isključuje mogućnost da će biti podnete krivične prijave pošto je utvrđeno da je sedam ministarstava i više uprava u tim ministarstvima prekršilo zakone o budžetskom sistemu, budžetu, radu i javnim nabavkama.

Sretenović je naglasio da su u centru pažnje revizije bile javne nabavke.



Sretenović je, gostujući u Vestima Televizije B92, rekao da je tokom revizije u sedam ministarstava i više uprava
prekršen Zakon o javnim nabavka u iznosu od oko 300 miliona dinara.

Zbog nepoštovanja tih propisa mi smo pokrenuli zahtev za pokretanje prekršajnih postupaka, rekao je Sretenović i
naglasio da se analiziraju detalji, pa ne isključuje mogućnost da će biti podnete krivične prijave.

Sretenović je najavio je da će Državna revizorska institucija 14. februara pokrenuti postupke revizije u
ministarstvima odbrane, unutrašnjih poslova, finansija i ekonomije, koja nisu bila obihvaćena revizijom završnog
računa za 2009. godinu.

U prvim reakcijama na prijave revizora, "prozvani" ministri i ministarstva su negirali nenamensko trošenje sredstava, pravdajući propuste procedurama i različitim tumačenjima.

Ministar Ljajić je rekao da njegovo ministarstvo poštuje rad DRI, da očekuje da će taj rad rezultirati stvaranjem značajne discipline u svim državnim institucijama, te da će svako ko je pozvan na odgovornost snositi posledice.

Po njegovom mišljenju, problem su nasleđeni modeli delovanja iz prošlih vremena.

"Moram dodati da se ne radi o bilo kakvim zloupotrebama, mahinacijama, da je neko trošio novac, već je reč o greškama u proceduri i različitom tumačenju pre svega Zakona o javnom nabavkama."

Ministar prosvete objasnio je da ga DRI tereti za ugovore koji su potpisani sa načelnicima školskih uprava, o čijoj zakonitosti Ministarstvo i DRI imaju različito viđenje i dodao da će se odazvati pozivu suda.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede reagovalo je saopštenjem u kojem navodi da izveštaj DRI o završnom računu budžeta za 2009. godinu pokazuje da nijedan ugovor tog ministarstva nije oštetio republički budžet, kao i da to ministarstvo nije nenamenski trošilo sredstva.

Ministarstvo za nauku i tehnoloski razvoj saopštilo je da je postupilo po preporukama DRI i ispravilo sve nezakonitosti na koje joj je ta institucija ukazala.

Povodom prekršajnih prijava oglasile su se i političke stranke, pa tako one iz vladajuće koalicije smatraju da rad DRI na kontroli trošenja budžetskog novca doprinosi boljem i transparentnijem radu vlade i drugih institucija, dok su opozicione stranke skeptične i sumnjaju da posao revizora može uroditi plodom.

Osim protiv četvorice ministara, DRI je prijavu podnela i protiv državnog sekretara u Ministarstvu rada i socijalne politike Zorana Martinovića, sekretara u tom ministarstvu Tatjane Matić, pomoćnika ministra poljoprivrede Milana Stegića i Momčila Mitreskog, državnog sekretara u Ministarstvu za nauku i tehnološki razvoj Miloša Nedeljkovića i sekretara u tom ministarstvu Biljane Spasić.

Prijave su podnete i protiv direktora Uprave za zaštitu bilja Jana Boćanskog, Uprave za veterinu Zorana Mićovića, koji je demantovao da je postupio suprotno odredbama Zakona o radu zbog čega se našao na spisku odgovornih, kao i direktorke Uprave za trezor Svetlane Ljubičić.

Prekršajna prijava će biti podneta protiv Ivana Maričića, bivšeg direktora Uprave za trezor, protiv koga je DRI već podneo jednu prijavu prošle godine, zbog sumnje da je evidentirao nefinansijsku imovinu, ali i da je sa računa trezora pozajmio novac za pokrivanje minusa u državnoj kasi koji kasnije nije vraćen kao i za niz drugih prekršaja.

Ukoliko sud utvrdi da prekršaj postoji, ministrima ali i ostalima protiv kojih će biti podnete prijave sledi novčana kazna od 5.000 do milion dinara.

Kazna je pooštrena u odnosu na ranije, kada je za učinjene prekršaje bilo predviđeno plaćanje iznosa od svega 50.000 dinara.

Kontrola trošenja budžeta za 2009. godinu, koja je obuhvatila oko 70 odsto izdataka iz državne kase, sprovedena je u Upravi za Trezor, Narodnoj banci Srbije i u sedam ministarstava - finansija, poljoprivrede, rada i socijalne politike, nauke, infrastrukture, prosvete i omladine i sporta.

Prošli put - mačku o rep

Prekršajni postupci protiv 19 aktuelnih i bivših ministara koje je prošle godine inicirala Državna revizorska institucija (DRI) pred Prekršajnim sudom u Beogradu još nisu pravosnažno okončani, izjavio je danas predsednik tog suda Zoran Pašalić.

Pašalić je rekao Tanjugu da viši prekršajni sud trenutno razmatra žalbe na presude ministru trgovine Slobodanu Milosavljeviću i njegovom bivšem kolegi Predragu Bubalu.

Protiv ostalih, 17 bivših i sadašnjih funkcionera, prvostepeni prekršajni postupci još uvek su u toku pred prekršajnim sudom, precizirao je Pašalić.

Državna revizorska institucija podnela je u februaru prošle godine prijave protiv 19 funkcionera, od kojih šest sadašnjih i pet bivših ministara u Vladi Srbije zbog kršenja Zakona o budžetskom sistemu a u vezi sa trošenjem novca iz budžeta za 2008.

Prekršajni sud u Beogradu je prošle godine oslobodio ministra trgovine Milosavljevića odgovornosti, po prekršajnoj prijavi, da je nenamenski trošio sredstva iz budžeta 2008. i na tu presudu DRI je uložila žalbu.

Ministar Milosavljević je bio osumnjičen za kršenje Zakona o budžetskom sistemu, za šta je zaprećena kazna do 50.000 dinara.

Bivši ministar trgovine Predrag Bubalo jedini je do sada osuđen pred prekršajnim sudom za nenamensko trošenje budžeta za 2008. godinu. Tom presudom, na koju je uložio žalbu, naloženo mu je da plati 50.000 dinara.

Zbog sumnji da su prekršili Zakon o budžetskom sistemu, DRI je podneo prijave protiv još nekih sadašnjih i bivših ministara - Gorana Bogdanovića, Žarka Obradovića, Tomice Milosavljevića, Nebojše Bradića, Olivera Dulića, Saše Dragina, Slobodana Samardžića, Zorana Lončara i Vojislava Brajovića.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image