• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Britaniji projektuju groblja i za žive

Komisija za arhitekturu i izgrađenu životnu sredinu Velike Britanije (CABE) je još 2007. pozvala lokalne samouprave da iskoriste potencijal grobalja za širenje zelenih površina i prostora za odmor građana.

Urbana groblja su tokom 19. veka u Velikoj Britaniji činila svojevrstan javni prostor i projektovana su kao privlačna mesta otvorena za posetioce, koji su želeli mirno i spokojno okruženje, objavljeno je na Internet portalu "Gradjevinarstvo.rs".

Groblja predstavljaju veliki resurs u urbanim sredinama, a naročito u velikim gradovima gde su, pored glavnih gradskih parkova, groblja jedina pošteđena novih projekata izgradnje.

CABE je pozvala lokalne samouprave da uključe groblja u svoje strategije za širenje zelenih površina, što podrazumeva otvaranje novih radnih mesta i usmeravanje finansijskih sredstava za hortikulturu, održavanje, pejzažnu arhitekturu, centre za posetioce, kao i posebne staze za šetnju i rekreaciju.

Uz dobro projektovanje i pravilnu negu na tim površinama, kako je navedeno, zelenilo može da buja i da groblja pretvori u živopisna mesta za stanovnike lokalnih područja.

Na primer, u nekim delovima Londona groblja danas čine bar polovinu neizgradenog zemljišta.

Blisku vezu između groblja i urbanog parka danas su zanemarile lokalne samouprave, pa su stara groblja puna, a nova izopštena iz urbane matrice i tako udaljena od grada stvaraju velike probleme za održavanje, zauzimaju zemljište i pretvaraju se u "skladišta za mrtve", koja se posećuju samo povremeno.

CABE podseća da još ne postoji dovoljno visok nivo svesti ljudi u vezi sa uticajem groblja na životnu sredinu i zdravlje stanovnika.

Direktorka odeljenja "CABE Space" Sarah Gaventa smatra da groblja ne treba da posmatramo samo kao "dom za mrtve".

"Divna Viktorijanska groblja projektovana su i održavana kao prelepi javni parkovi za uživanje svih. Svaka lokalna samouprava trebalo bi da ih uključi u svoje strategije za zelene površine i javne prostore", navela je Gaventa.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image