• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Osam konkursa za zapošljavanje invalida

Nacionalna služba za zapošljavanje raspisala je osam konkursa i javnih poziva za podsticanje zapošljavanja osoba sa invaliditetom, kako bi se povećala njihova kompetentnost i konkurentnost na tržištu rada.

NSZ je pokrenula programe: aktivno traženje posla, stručna praksa, javni radovi, obuke za rad na novim poslovima, subvencije za otvaranje novih radnih mesta i samozapošljavanja, subvencije zarade za osobe bez radnog iskustva i refundaciju troškova prilagođavanja radnih mesta za novozaposlene osobe sa invaliditetom.

Zamenik direktora NSZ Mile Novačikić je objasnio da program javnih radova podrazumeva zapošljavanje osoba sa invaliditetom ili pružanje usluga personalne asistencije, a NSZ će isplaćivati nezaposlenim licima od 17.600 do 22.000 dinara u zavisnosti od stepena stručne spreme.

Prema njegovim rečima, program subvencija za otvaranje novih radnih mesta omogućava olakšice poslodavcima u jednokratnom iznosu od 150.000 do 400.000 dinara, u zavisnosti od razvijenosti opština, a uslov je da protiv poslodavca nije pokrenut stečajni postupak, da nije otpuštao radnike sa invaliditetom i da radni odnos traje dve godine.

Član Gradskog veća Miroslav Čučković je rekao da će svih osam programa, čija je vrednost 800 miliona dinara, trajati do ispunjenja kvote bilo da se osobe sa invaliditetom samozaposle ili nađu zaposlenje kod poslodavca.

"Ubeđen sam da će osobe sa invaliditetom nakon programa naći svoje mesto u društvu i da će moći samostalno da zarađuju i unaprede život", kazao je on i dodao da je od kada je Zakon o rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom stupio na snagu u Beograu 111 invalida dobilo posao.

On je naveo da je podatak NSZ, da je od 20.000 osoba sa invaliditetom koje nemaju posao skoro polovina bez stručne kvalifikacije, i dodao da se nada da će većina njih kroz stručne programe uspeti da se obrazuje i edukuje.

Prezentaciju konkursa organizovali su NSZ i Centar za zapošljavanje i rehabilitaciju osoba sa invaliditetom, sa ciljem da se poslodavci, lokalne samouprave i saveti za zapošljavanje javnih ustanova i preduzeća informišu o programima za podsticanje zapošljavanja osoba sa invaliditetom.

(Tanjug)

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Natasa

Volela bih da nadjem posao iako sam invalid

special image