• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Glas Rusije: Kosovo - geto Jugoistočne Evrope

Tri godine od proglašenja nezavisnosti Kosovu nisu donele ni napredak ni demokratiju - štaviše, posle izveštaja Dika Martija, i neke bivše pristalice nezavisnosti sa Zapada počinju da o Kosovu govore kao o "crnoj rupi", ocenio je danas Glas Rusije.

U tekstu pod naslovom "Kosovo: može li iz zla ikad proizaći dobro", radio podseća na navode izveštaja Saveta Evrope - da su odlazeći kosovski premijer Hašim Tači i ljudi iz njegovog okruženja više godina bili na čelu kriminalne Dreničke grupe, koja se pored trgovine ljudskim organima, bavila i švercom oružja i kontrolisala značajan deo šverca narkotika na Balkanu.

Delovanjem Tačija bavile su se specijalne službe, uključujući i FBI, a Euleks sada pokušava da preuzme dalju istragu o ovim navodima, kako bi tu priču usporio i sveo na izricanje presuda ličnostima čija je uloga od manje važnosti, smatra eskpert Instituta za slovenske nauke RAN Petar Iskenderov.

"Ipak, u EU su šokirani činjenicom da je novac evropskih poreskih obveznika išao u pokrajinu kojom rukovode ličnosti umešane u tako čudovišne zločine. Statusu Kosova naneta je nenadoknadiva šteta", kaže Iskenderov.

Ističući da Kosovo potresaju i unutrašnji i međunarodni skandali, on navodi da će današnja godišnjica očigledno proteći u atmosferi veoma složenih unutrašnjopolitičkih procesa.

Postoji, takođe, opasnost da lideri na Kosovu pokušaju da skrenu pažnju birača i međunarodne zajednice na neka druga pitanja i možda isprovociraju novi srpsko-albanski konflikt, dodao je ruski stručnjak.

U tekstu Glasa Rusije navodi se takođe da Tači nije opravdao nade svojih zapadnih učitelja, a da se Kosovo, imajući u vidu Martijev izveštaj, pretvorilo u "klopku kriminala".

Radio podseća da je Kosovo napustilo 280.000 Srba, a da je poslednjih godina uništeno 150 hrišćanskih hramova.

Dalji razvoj situacije zavisiće koliko od napora međunarodne zajednice, toliko od želje vodećih zapadnih država, pod čijim se protektoratom de-fakto nalazi Kosovo, da pritisnu albanske partnere i "odstrane" od vlasti najproblematičnije figure, na čelu sa Tačijem, navodi radio.

Kosovo nema svog predstavnika u UN i drugim međunarodnim organizacijama, a broj onih koji žele da pobegnu u inostranstvo, bilo legalnim bilo nelagalnim putem, nije se smanjio od 17. februara 2008.

"U pokrajini nije formirana nova funkcionalna vlada, bez obzira na to što su izbori održani u decembru 2010. Odnosi među vodećim strankama kosovskih Albanaca nikad nisu bili napetiji nego danas.

Nastavljaju se uzajamne optužbe, ultimatumi, ucene, i već je očigledno da vlada iako bude formirana neće biti funkcionalna", zaključuje Iskenderov.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image