• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Huligani zavode teror po školama?

U Novom Sadu serija napada po školama na učenike sa obeležjima Zvezde i Partizana. Najčešći uzrok tuča učenika u školama je pripadnost različitim navijačkim grupama.

U Novom Sadu u poslednje vreme desila se serija napada po školama, a u Beogradu postoje delovi grada zabranjeni za zvezdaše (Dorćol) i partizanovce (Senjak). Roditelji strepe za decu, pa ih ne puštaju da nose šalove, dukseve i dresove omiljenih klubova, piše "Press".

Nedavni slučaj iz Novog Sada, kada je grupa maloletnih navijača Fudbalskog kluba "Vojvodina" brutalno pretukla učenika srednje Mašinske škole N. O. (16) zato što je nosio duks Crvene zvezde, još jednom je podsetio da skidanje šalova, šamaranje zbog "pogrešnih obeležja" i "sačekuše" navijača iz drugog tabora nisu nikakva retkost.

Izvor "Pressa" iz novosadske policije tvrdi da operativci još ne istražuju povezanost napada maloletnih navijača FK "Vojvodina" na neistomišljenike u školama.

"Reč je o navijačima FK "Vojvodine" iz dela grada "Blok" koji pripadaju grupi "Firma". Oni su krenuli u svojevrsno "zavođenje reda" po sistemu naš klub - naš grad", kaže za "Press" jedan od očevidaca ove tuče u kojoj je dečaku slomljen nos i povređene ruke i noge.

Tehnički direktor FK "Vojvodine" Radisav Rabrenović kaže da je za slučaj pretučenog učenika saznao od Pressa, zbog čega se odlučio da trenutan stav zadrži za sebe.

"Osuđujem svaki vid nasilja, naročito jer se "Firma" uvek držala gospodski, za razliku od nekih drugih navijačkih grupa", rekao je Rabrenović za Press.

Kako list saznaje u beogradskoj policiji, do sukoba pripadnika različitih navijačkih grupa obično dolazi pre i posle utakmica, po samom osnivanju grupe, koja je željna dokazivanja, i prilikom događaja poput Parade ponosa.

"Navijači obično ne dolaze organizovano u škole ili dvorišta, ali se incidenti dešavaju. Često otmu dres ili šal pripadniku protivničke grupe.

Ipak, za razliku od navijača Partizana i Zvezde, navijači Vojvodine pokušavaju na sve načine da izvrše pritisak na decu koja navijaju za beogradske klubove.

Žele da ih zaplaše i da im poruče da treba da navijaju za klub iz svog grada", kaže izvor "Pressa" iz policije.

U Beogradu se, recimo, Dorćol smatra staništem "grobara" dok Senjak pripada "ciganima". Ove dve grupe navijača nepoželjne su u "gostima" jedni kod drugih, pa se niko ne usuđuje da na Dorćolu šeta u crveno-beloj majici ili nosi Zvezdin šal.

Takođe, ni jedni ni drugi sigurno nisu poželjni na veterničkom nasipu, neosvetljenom igralištu na Trgu Komlenskog ili po blokovima detelinarskih zgrada u Novom Sadu.

Stanislava Vučković iz Unicefa navodi da su njihova istraživanja pokazala da je upravo pripadnost navijačkim grupama najčešći okidač za nasilje među učenicima.

"Čak 25,9 odsto učenika koji su doživeli nasilje smatra da je razlog za to slaba tolerancija zbog različitosti. Nasilja više ima među učenicima u srednjim stručnim školama nego u gimnazijama", navela je Vučkovićeva.

Roditelji su šokirani činjenicom da im dete može dobiti batine zbog šala ili dukserice pa im u poslednje vreme brane da iz kuće izlaze sa navijačkim obeležjima.

Psiholog Branka Tišma objašnjava da to jeste jedan od načina za izbegavanje batina.

"Navijačke grupe imaju i svoj način kretanja kroz grad, svoje pesme, i postupaju emocijama ako im se bilo ko suprotstavi. Za njih suprotstavljanje može da predstavlja i sam taj dres suprotnog tabora, ili šal, koji i te kako mogu da budu povod za nečije prebijanje", rekla je Tišma.

Nasilje među navijačkim grupama, a pogotovo huligana nad decom, posebno je bilo izraženo tokom 1994. i 1995. godine u Srbiji. Tada je zabeležen i nagli rast maloletničke delinkvencije, svake godine registrovano je 50 odsto novih delinkvenata.

U godinama ratova, sankcija i nemaštine, maloletnici su uglavnom krali - skidali jakne, patike... U toku 2005. i u školama u Beogradu i Srbiji, takođe je zabeleženo povećano nasilje. Te godine su četiri učenika povređena, a jedan ubijen, podseća "Press".

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image