• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Gadafi puca, svet osuđuje, stranci beže

Situacija se ne menja - snage lojalne Gadafiju i danas otvaraju vatru na ulicama Tripolija, međunarodna zajednica osuđuje nasilje a strance beže. Libijski lider pozvao je kasno sinoć vojsku, policiju i svoje pristalice da uguše pobunu i zapretio je demonstrantima krvoprolićem.

Prema izveštajima svetskih agencija, snage lojalne Gadafiju i danas su otvarale vatru na ulicama Tripolija, dok istovremeno Gadafijevi protivnici saopštavaju da je Misurata - grad na zapadu zemlje - prvi koji se nalazi pog njihovom kontrolom.

U sukobima sa vlastima u ovom gradu poginulo je šest, a 200 osoba je ranjeno.

Stanovništvo je, u međuvremenu, formiralo savete koji će štititi grad, očistiti ulice i zbrinuti povređene, preneo je AP.

Kada je reč o Tripoliju, većina stanovnika je u strahu da izađe iz svojih domova jer policija puca nasumice na sve na koje naiđe na ulici.

U predgrađu prestonice, kako pokazuju novi ivdeo snimci kojeje opzocija postavila na Fejsbuk, demonstranti podižu zastave iz perioda pre vladavine Gadafija na zgrade.

U Bengaziju, drugom po veličini gradu u Libiji većina stanovnika danas se polako vraća redovnom životu i gotovo da više ništa ne ukazuje da je samo pre nekoliko dana tu bilo poprište žestokih sukoba pristalica i protivnika Gadafija.

U međuvremenu, međunarodna zajednica oštro osuđuje nasilje u Libiji. U saopštenju koji je podržalo svih 15 članica Saveta bezbednosti UN, izražava se ozbiljna zabrinutost zbog stanja u Libiji, čije vlasti se pozivaju da "preuzmu odgovornost i zaštite svoje stanovništvo".

Savet bezbednosti traži od libijske vlade da poštuje pravo na slobodu okupljanja, izražavanja i štampe.

Zamenik libijskog ambasadora u UN Ibrahim Dabaši, koji se ogradio od vlasti Moamera Gadafija, ocenio je da saopštenje Saveta bezbednosti nije dovoljno jako, ali da je to korak u ispravnom pravcu, kako bi se prekinulo krvoproliće.

Predsednik Evropskog saveta Herman van Rompej osudio je "užasno" nasilje koje su počinile libijske snage protiv deomonstranata insistirajući da zločini ne će ostati nekažnjeni.

Predsednik Evropskog parlamenta Jerži Buzek izjavio je da je situacija u Libiji dostigla "tačku posle koje nema povratka" i da su tamošnji režim i njegov lider "izgubili svaki legitimitet".

Šef italijanske diplomatije Franko Fratini izjavio je da je u Libiji prilikom nasilnog suzbijanja protesta verovatno ubijeno oko 1.000 ljudi. Fratini je takođe izrazio strahovanje od masovnog priliva imigranata zbog situacije u Libiji.

Predsednik Francuske Nikola Sarkozi pozvao je Evropu da obustavi sve ekonomske veze sa Libijom i usvoji snakcije zbog nasilja libijskih vlasti nad stanovništvom.

Predsednik Perua Alan Garsija izjavio je da će zvanična Lima suspendovati diplomatske odnose sa Libijom iz protesta zbog nasilja koje libijski lider čini svom narodu.

Oglasio se i iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad, kritikujući libijske vlasti zbog "nezamislive" represije i pozivajući svetske lidere da slušaju volju naroda.

Evakuacija 10.000 Evropljana

U međuvremenu, agencije izveštavaju da će države članice EU iz Libije evakuisati oko 10.000 svojih državljana, ali i da su trenutno sve libijske luke zatvorene što će otežati evakuaciju stranih državljana organizovanu brodovima.

"Evopski mehanizmi za saradnju u civilnoj zaštiti su aktivirani da bi bilo utvrđeno koji sve načini transporta mogu biti stavljeni na raspolaganju državama članicama EU u ovu svrhu", izjavio je portparol Evropske komisije.

On je dodao da su države članice već počele evakuaciju, a da Komisija traži način da koordiniše raspoloživim kapacitete za transport, uglavnom morskim putem.

"To neće biti lak zadatak", naglasio je portparol.

"Sve luke i terminali su privremeno zatvoreni u Libiji zbog situacije u zemlji", saopštila je danas francuska pomorska kompanija CMA-CGM.

Razmatra se i pitanje mobilizacije evropskih vojnih sredstava za pomoć u evakuaciji.

EU je spremna da uputi dva bataljona od 1.500 pripadnika snaga za brze intervencije, a o tome će odlučiti šef evropske diplomatije Ketrin Ešton.

Iz Libije se evakuišu i državljani Srbije.

Južna Koreja je pozvala sve svoje građane da hitno napuste Libiju i najavila mogućnost slanja aviona i brodova za evakuaciju. U toj zemlji trenutno ima oko 1.400 Južnokorejaca, od kojih
većina radi za građevinske kompanije.

SAD su poslale feribot radi evakuacije američkih državljana iz Libije. Brod danas treba da pokupi putnike u Tripoliju i preveze ih do Malte, a putnici će naknadno nadoknaditi vladi troškove prevoza.

Iz Tripolija je poleteo avion sa 118 ruskih građana, a tokom dana avionima treba da bude evakuisano još 405 ljudi. Za evakuaciju ruskih građana koji žive u drugim libijskim gradovima, Rusija je iz Crne Gore poslala feribot.

Države južne Azije, takođe su najavile evakuaciju desetina hiljada svojih državljana.

Indija je poslala putnički brod, koji može da preveze 1.000 putnika.

U Libiji živi i radi oko 18.000 Indijaca, kao i 60.000 državljana Bangladeša, čija je vlada takođe najavila da će, u slučaju da to bude nužno, evakusati sve svoje građane i zatražila je pomoć Međunarodne organizacije za migracije (IOM).

IOM-u se obratila i Sri Lanka, koja ne raspolaže sopstvenim letelicama i čijih državljana u Libiji zvanično ima oko 1.200, mada se veruje da je ta brojka mnogo veća.

Nepal je saopštio da priprema evakuaciju svojih 2.000 građana.

Oko 3.000 Turaka ukrcalo se rano jutros na dva feribota na istoku Libije, koji će ih, uz pratnju jedne fregate, vratiti u zemlju, a turska mornarica će poslati još tri broda, kapaciteta po 1.500 putnika, u Libiju, u kojoj živi i radi oko 25.000 Turaka.

Ankara je dosad avionima evakusiala više od 1.850 ljudi, a još 286 njih prebačeno je autobusima u susedni Egipat, odakle su avionom produžili za Tursku.

Grčka će brodovima evakuisati i oko 15.000 kineskih državljana iz Libije i razmatra da odgovori na zahteve drugih zemalja da im pomogne da preveze njihove državljane, saopštilo je večeras grčko ministarstvo javnog reda.

Kinezi će biti prebačeni do južnog grčkog ostrva Krita odakle će biti organizovani letovi za Kinu, navodi se u saopštenju.

"Kineska vlada je unajmila tri grčka broda koji će otići u Libiju da prevezu od 13.000 do 15.000 Kineza, kao i Grke iz Bengazija", rekao je portparol grčkog ministarstva spoljnih poslova Grgoris Delavekuras, javio je AP.

Ministarstvo javnog reda je saopštilo je da je pomoć Grčke već zatražio Egipat da bi se njegovi državljani evakuisali iz Tripolija do Aleksandrije.

Još jedan grčki brod trebalo bi da evakuiše oko 300 grčkih državljana iz luke Ras Lanuf, a dva vojna transportna aviona su u pripravnosti u jednoj bazi u blizini Atine.

Pljušte ostavke

Libijski ministar unutrašnjih poslova Abdel Fatah Junes podneo je sinoć ostavku i pozvao oružane snage da podrže pobunu protiv lidera Moamera Gadafija.

"Podnosim ostavku na sve svoje dužnosti kao odgovor na revoluciju od 17. februara", poručio je Junes putem amaterskog video-snimka koji je emitovala televizija Al Džazira.

Junes je istakao da potpuno veruje u iskrenost zahteva libijskog naroda, preneo je AFP.

"Pozivam sve oružane snage da odgovore na zahteve naroda", rekao je on.

Od početka demonstracija prošle nedelje veliki broj istaknutih libijskih zvaničnika podneo je ostavke i pridružio se antivladinoj pobuni.

Posledice događaja u Libiji, i drugim državama severne Afrike, osetiće se širom pre svega zbog skoka cena sirove nafte.

Sirova nafta "brent" u utorak je na berzi u Londonu dostigla najviši nivo od septembra 2008. i iznosila je 108,57 dolara za barel.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image