• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Janša uzimao proviziju za hrvatsko oružje?

Predsednik Slovenačke demokratske stranke Janez Janša traži da slovenačka vlada i Ministarstvo odbrane objave dokumentaciju o prometu oružja koje je do leta 1993. bilo obavljeno na zahtev tadašnjeg predsednika slovenačke vlade Janeza Drnovšeka.

Janša je ovo zatražio zbog navoda iz knjige austrijskog novinara Riharda Šnajdera "Scena zločina Hipo Alpe Adria", koja se bavi "aferom Hipo" i u kojoj se tvrdi da je Janša, kao tadašnji slovenački ministar odbrane uzimao proviziju od 250.000 dolara po brodu za oružje koje je išlo u Hrvatsku tokom poslednjeg rata.

U knjizi se tvrdi da su agenti francuske tajne službe kontaktirali Marina Tomulića, koji je predstavljen kao lobista Franje Tuđmana, koji je uspeo da nabavi oružje u vrednosti od 400 miliona dolara.

Janša u svom odgovoru tvrdi da ne poznaje Šnajdera, koji ga nije kontaktirao u vezi s knjigom, a Tomulićeve navode naziva "čistom izmišljotinom".

"Kao ministar odbrane bio sam jedan od potpisnika dozvola za promet i tranzit vojne opreme i oružja i sve te dozvole su još uvek u arhivu Ministarstva odbrane", piše Janša i dodaje da nikada lično nije bio u Luci Koper gde je dolazila vojna oprema i oružje za "odbranu" Slovenije. On tvrdi da je ta oprema dolazila "za potrebe slovenačke odbrane", ali i za legalni tranzit.

"Za svaki tranzit oružja i vojne opreme za Hrvatsku, uz slovenačko Ministarstvo za unutrašnje poslove i drugih nadležnih institucija, saglasnost je moralo dati i Ministarstvo odbrane susedne države. Nikada nije bilo veza, niti posrednih, a niti neposrednih između slovenačke i francuske vlade, o čemu se piše u Šnajderovoj knjizi", tvrdi Janša.

On objašnjava da je takva veza između slovenačke i francuske vlade malo verovatna za sve poznavaoce situacije, jer je francuska vlada u trenutku raspadanja bivše Jugoslavije, kako je rekao, podržavala Srbiju, a ne Hrvatsku.

(Srna)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image