• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Svi nespremni za razgovor Prištine i Beograda

Razgovori sa Beogradom počinju u veoma nezgodno jer su oni Prištini nametnuti spolja a Kosovo prolazi kroz seriju institucionalnih kriza, kažu stručnjaci.

"Mi ulazimo u proces o kome ne znamo na kojem će nivou biti organizovan, kao ni o čemu je tačno reč. Tako da ne samo da Kosovo nije spremno, već nisu ni Srbija ni EU. Pored svih njih, možda je Srbija najspremnija, jer joj je jasno da tokom ovih razgovora želi da podigne pitanje nezavisnosti i suvereniteta Kosova, ili pitanje teritorijalnog integriteta", izjavio je Krenar Gaši iz Instituta za politička istraživanja u Prištini za radio Slobodna Evropa.

Ovaj radio navodi da, u vreme kada se očekuje početak dijaloga Prištine i Beograda, kosovska opozicija stavlja legitimnost novih institucija pod sumnju.

Radio dodaje da su neki najavili i da će se obratiti Ustavnom sudu kako bi se razmotrilo da li je prekršen Ustav Kosova time što je odobrena pauza tokom tajnog glasanja poslanika u Skupštini Kosova za predsednika Kosova.

Publicista Halil Matoši veruje da će se razgovori odvijati iz dva dela, tako što će prvi biti pretežno tehničkog karatera, a drugi i političkog, navodi Slobodna Evropa.

“Prva faza će biti tehničkog karaktera, o pitanjima koja odgovaraju i Beogradu i Prištini, tako da će prvi deo pregovora tokom prvih šest meseci teći bez problema i neće biti suprostavljanja u Skupštini ni od strane opozicije", kaže Matoši.

Po njegovom mišljenju, "u drugom delu, tokom kojeg će biti i političkih tema, verovatno će se situacija otežati, eventualno ukoliko Beograd bude insistirao na pitanju celovitosti Kosova i teritorijalnog integriteta”.


Ambasador Sjedinjenih Američkih Država (SAD) na Kosovu Kristofer Del izjavio je da dijalog Prištine i Beograda ne treba da bude o severu Kosova jer je status Kosova rešen i nema mesta u dijalogu o
tehničkim pitanjima za bavljenje i obnavljanje diskreditovanih ideja kao što je podela ili promena granica.

Del je u intervjuu za Radio Slobodnu Evropu, ocenio da dijalog Prištine i Beograda može biti deo procesa obnove međunarodnog ugleda Kosova.

Kako je rekao dijalogom bi se pokazalo da je vodstvo odgovorno, fleksibilno, da je sposobno da radi sa evropskim institucijama – i, naravno, da radi sa Srbijom kako bi popravilo kvalitet života građana obe zemlje i da poboljša dobrosusjedske odnose u ovom području Balkana.

Del je rekao da je prilikom izbora predsednika Kosova bio posmatrač.

"Osim tog prisustva, nisam imao nikakvu ulogu u izboru predsednika Kosova. Mislim da se osoba koja je možda najzaslužnija za izbor Pacolija sada nalazi u zatvoru u Hagu", rekao je on.

Činjenica da se Alijansa za budućnost na čijem je čelu Ramuš Haradinaj, optužen za ratne zločine, zbog svojih razloga povukla iz vlasti, otvorila je put za Pacolija i omogućila njegov izbor, ocenio je Del.

Američki ambasador smatra i da izbor kosovske vlade i predsednika odslikava transformacije koje su se tamo desile i ocenio da je Kosovo dobilo vladu "čistih ruku".

"Mislim da je interesantno uporediti vladu koja je izabrana 2008. godine uz proglašenje nezavisnosti i sadašnju vladu. Došlo je do smene generacija. Promenio se i fokus, jako je malo stvari koje je stara vlada ostavila novoj da rešava", rekao je Del.

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image