• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Spašeni i Srbi iz Sebhe

Avion "Jata" sa 52 putnika, među kojima i 36 državljana Srbije, iz libijskog grada Sebha sleteo je na beogradski aerodrom u 18.55 časova. Iz Bengazija isplovila dva turska broda, koji će prevesti 24 državljana Srbije.

Zajedno sa našim državljanima Jatovim avionom evakuisano je i oko 20 državljana Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Ukrajine.

Pored članova porodice, putnike je na aerodromu "Nikola Tesla" dočekao ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, predsednik Skupštine grada Beograda Aleksandar Antić i ambasador BiH u Beogradu.

Iz Bengazija jutros su isplovila dva turska broda, koji će prevesti ukupno 24 državljana Srbije. Oni će biti prebačeni do Marmarisa, gde će ih preuzeti osoblje iz Konzulata Srbije.

U Ministarstvu spoljnih poslova Srbije navode da će crnogorski brod, koga su iznajmile ruske vlasti, sutra stići u grad Ras Lanuf, gde će se ukrcati više od 300 srpskih držvljana.

Prema rečima Dačića u Tripoliju je ostalo još oko 40 ljudi koji su zainteresovani da se evakuišu u Srbiju ili druge krajeve Evrope.

Podsetivši da "Jat" ima redovnu liniju za Libiju, on je naglasio da će, ukoliko bude potrebno, biti organizovan i još jedan specijalni let.

On je ukazao da se evakuacija srpskih građana uspešno privodi kraju, imajući u vidu težinu akcije, kao i činjenicu da jedan broj naših građana nije bio u Tripoliju, već u unutrašnjosti zemlje.

"Najvažnije je da nijedan srpski građanin nije povređen ili izgubio život", istakao je ministar policije, koji rukovodi vladinim Štabom za evakuaciju, u kome su i ministri spoljnih poslova i odbrane.

Putnici koji su se večeras vratili u Beograd istakli su da nisu imali problema prilikom povratka, osim čestih kontrola na putu.

Miodrag Čelebić je objasnio da su tri grupe radnika bile na jugu zemlje, gde je situacija znatno mirnija nego na severu, navodeći da su domaćini bili "uljudni i ljubazni, kao i uvek do tada".

On je naveo da su radnici iz Sebhe, Murzuka i Barija odmah po izbijanju sukoba stupili u kontakt i potom organizovali prevoz.

"Često su nas zaustavljaji i kontolisali, ali nismo imali problema'', izjavio je jedan državljanin Bosne i Hercegovine i dodao da je iz Sebhe stigao u Beograd zahvaljujući angažovanju ambasade BiH.

Obrad Knežević, koji već tri godine radi za jednu libijsku firmu, rekao je da radnici nisu bili u opasnosti od sukoba, ali da je "psihološki situacija bila teška".

On je ispričao da je rukovodstvo firme, u kojoj je radio kao geometar, napustilo radna mesta i da su kamioni i mašine preseljeni u toku noći. Knežević je dodao da su bili upozoreni da postoji mogućnost da ih napadnu siromašni građani, ali da do toga, srećom, nije došlo.

Od izbijanja sukoba u Libiji, avionima "Jata" dosad je evakuisano ukupno oko 500 državljana Srbije.

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image