• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Naftna crna rupa na prelazu Kula

I carinski zvaničnici imali „sporadična saznanja“ o čudnim dešavanjima na graničnom prelazu gde je, po istraživanju Vijesti, za ti godine „isparilo“ 57 miliona litara goriva.

Nekadašnji direktor Uprave carine Miodrag Radusinović priznao da je u vreme dok je bio direktor imao sporadična saznanja o fiktivnom izvozu nafte na Kosovo i o drugim nepravilnostima na prelazu Kula.

On, međutim, tvrdi da nije znao da je reč o tako velikoj količini fiktivnog izvoza kojim je, prema istraživanju ''Vijesti'' državni budžet u od 2006. do 2009. godine oštećen za 20 miliona evra.

Radusinović je rekao da mu je to neshvatljivo i da mu je žao zbog toga, kao i da su na prelazu Kula radili neiskusni carinici koji nisu prošli ni minimum obuke.

Prema njegovim rečima, kao fiktivni izvoznici se spominju ozbiljne firme koje, smatra on, ne bi dozvolile takav način trgovine.

Istraživanja "Vijesti" ukazuju da je tokom tri godine između graničnih prelaza "isparilo" oko 57 miliona litara goriva. Papire o izvozu su overavali crnogorski carinici, ali benzin i nafta nisu stizali do kosovskog prelaza.

Na osnovu nezvaničnih podataka, priča svedoka, carinici i policajci na Kuli su za pranje papira u kontinuitetu primili mito od oko dva miliona evra.

Oni su navodno po cisterni uzimali po 500 evra, a na taj način su bili "zadovoljni i oni i vlasnici nafte i naftnih derivata koji su prodajući navodno izvezenu robu u Crnoj Gori izbegli plaćanje carine, akciza i PDV u iznosu od 10 do 13 hiljada evra po vozilu".

Radusinović tvrdi da za vreme njegovog mandata nije imao takvih saznanja, jer bi u suprotnom o svemu obavestio nadležne državne organe.

On kaže i da je Kula uvek bila sporna zbog velike udaljenosti između dva prelaza, pa je jedan od kapitalnih projekata bio prevazilaženje tog problema.

Prema podacima ''Vijesti'', najveće razlike u papirima u izvozu, odnosno uvozu evidentne su kod kotorskog "Jugopetrola", gde se gubi oko 27, 4 miliona litara, podgoričkih firmi ''Versan" i "Bonik oil" koje su registrovane na istog vlasnika, izvesnog Dragana Nikolića (52), a koje su navodno fiktivno izvezle oko 21, 4 miliona litara.

U međuzoni je "isparilo" i preko tri miliona litara goriva za koje se kao izvoznik deklariše nikšićki "Neksan".

Za "manje" količine papiri su "oprani" i za gorivo koje su izvozili podgorički "Zetatrans" i "BMS oil group" i cetinjski "Montenegro bonus" protiv kojeg je jedino, krajem prošle godine, podneta krivična prijava zbog sumnje u fiktivan izvoz kojima je država oštećena za oko 350 hiljada evra.

Tužilaštvo je naložilo prikupljanje informacija o fiktivnom izvozu, a prema saznanjima "Vijesti" od Uprave carina još nisu zatraženi podaci o tome.

List tvrdi da je pisanje o fiktivnom izvozu uznemirilo policijske I carinske službenike na Kuli koji se nadaju da će ih zaštiti država.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image