• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Za velike pare Irci nas uče da vaspitamo decu

Ministarstvo obrazovanja izabralo je organizaciju iz Severne Irske "Rane godine" da u Srbiji sprovede projekat EU vredan dva miliona evra.

Organizacija iz Severne Irske "Rane godine" (The Early Years) koja ima iskustva u radu sa decom u suzbijanju nasilnog ponašanja dobila je priliku da sprovede projekt Evropske unije u radu sa predškolskom decom u Srbiji.

Ova organizacija dobiće dva miliona evra kako bi pomogla Ministarstvu prosvete Srbije u obuci i razvoju trogodišnjeg programa za predškolce, prenosi Bi-Bi-Si.

Grupa radi u Srbiji od 2004. godine sarađujući sa domaćim organizacijama i prenoseći im svoje iskustvo iz Irske.

Kako navodi BBC, srpsko ministarstvo obrazovanja posebno je bilo zainteresovano za programe suzbijanje nasilja kod dece već u predškolskom periodu, kao i za iskustva Severne Irske na tom polju.

U ovoj organizaciji ne kriju zadovoljstvo zbog ugovora koji je sklopljen jer je to do sada njihov najveći posao.

"Poslednjih 10 godina radili smo na nekoliko manjih projekata u istočnoj Evropi, ali ovo je najveći tender koji smo dobili", izjavila je izvršna direktorka "Ranih godina" Sioban Ficpatrik.

Kako objašnjava, upravo njihovo iskustvo u irskom društvu, gde su uključeni u sistem obrazovanja poslednjih 50 godina, opredelilo je srpske vlasti za ovakav izbor.

"Pretpostavljam da je za izbor naše organizacije bilo presudno to što je ministar obrazovanja Srbije uvideo šta smo sve učinili u Irskoj i shvatio koliko bi u Srbiji bili dalekosežni efekti ulaganja u obrazovanje dece od predškolskog uzrasta."

Organizacija "Rane godine"je do sada sprovela pilot program u južnoj Srbiji kojim poslednjih sedam godina pomaže u uključenju u društvo deci sa posebnim potrebama i deci iz romskih porodica, koji su bili isključeni iz redovnog sistema obrazovanja.

"Naše iskustvo iz Severne Irske govori nam da ukoliko blagovremeno obratimo pažnju i interesovanje na grupu koja je "drugačija", ako decu ranije naučimo da poštuju one koji su iz drugih etničkih grupa i naučimo ih da poštuju svoj identitet, kasnije ćemo izbeći pojavu nasilja", kaže Ficpatrik za BBC.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image