• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Gadafi ne posustaje, SAD opkoljavaju

Gadafijeva vojska bombarduje skladišta municije kod Bengazija, SAD pregrupiše vojsku oko Libije. Posle UN i EU uvela sankcije Libiji.

Libijski ratni avioni bombardovali su danas dva skladišta municije južno od Bengazija, koji je pod kontrolom opozicije, preneli su očevidci.

Avioni su napali skladište municije u Adžabiji, oko 100 kilometara južno od Bengazija, a napadnuto je i skladište municije u Radžmi, nedaleko od Bengazija, javila je agencija AFP.

Snage bezbednosti pucale su danas u vazduh da bi rasterale oko 400 demonstranata, koji su tražili ostavku libijskog lidera Moamera Gadafija, prenela je agencija Rojters.

Demonstranti su se okupili u distriktu Tadžoura, u istočnom delu Tripolija, gde su, prema žiteljima, bili predhodno sukobi između Gadafijevih protivnika i njemu lojalnih snaga.

Demonstranti su uzvikivali parole protiv Gadafija i nosili su zelene, crne i crvene zastave koje su usvojene kao simbol pobune protiv Gadafijeve četiri decenije duge vladavine.

Vojni helikopter je nadletao to područje, a nekoliko vozila sa snagama bezbednosti stiglo je na mesto protesta i ispaljeni su hici u vazduh da bi se rasterali demonstranti.

Masovni protesti protiv režima Moamera Gadafija u Libiji traju skoro dve sedmice, u sukobima je poginulo više stotina ljudi, dok se stranci ubrzano evakuišu iz te severnoafičke zemlje.

Opozicione snage preuzele su kontrolu u nekoliko gradova na zapadu Libije i sada očekuju kontranapad snaga lojalnih Gadafiju koje su opkolile grad Zavija, samo 50 kilometara zapadno od prestonice Tripolija.

"Učinićemo sve što je u našoj moći da odbijemo njihov napad do koga će sigurno uskoro doći. Borimo se za slobodu i spremni smo da damo život za nju", rekao je bivši policijski major koji se pridružio pobunjenicima.

General Ahmed al-Gatrani sa istoka Libije, koji Gadafi više ne kontroliše, rekao je Rojtersu da su njegove snage spremne da pomognu pobunjenicima na zapadu.

Istočni delovi zemlje pali su u ruke opozicije još u prvim danima pobune koja je počela 15. februara.

Izveštač agencije AFP koji je stigao u Nalut, 235 kilometara zapadno od Tripolija, javio je da u tom gradu nema više nijednog pripadnika snaga lojalnih Gadafiju.



"Pre nekoliko dana oslobođeni su i gradovi Ribat, Kabav, Džado, Rogban, Zentan, Jefren, Kekla, Gerijen i Havamed. Ni u jednom od tih gradova više nema Gadafijevih snaga i formirani su revolucionarni odbori", kazao je on.

U međuvremenu, stanovnici u nekim delovima Tripolija postavili su barikade da bi se zaštitili od vladinih snaga, a tenkovi i džipovi sa pristalicama režima patroliraju opustelom prestonicom.

Stanovnici Tripolija kažu da su banke u gradu otvorene, ali da nema mnogo hleba i benzina, prenele su agencije.

Cene osnovnih životnih namirnica odletele su nebu pod oblake, a ispred prodavnice se formiraju dugački redovi za hleb, koji se daje na tačkice, svedoče danas stanovnici glavnog grada Libije.

Dobrovoljac u sektoru javnog zdravstva Kalifa el-Faituri prognozira da će istočni deo Libije, koji je pod kontrolom pobunjenika, biti pogođen ozbiljnom nestašicom hrane i lekova u naredne tri nedelje.

Zvaničnik libijskog rukovodstva u Tripoliju rekao je Rojtersu da će vlasti večeras poslati izaslanika u grad Bengazi, koji je pod kontrolom opozicije, sa tovarom humanitarne pomoći u kojem su hrana, lekovi i oprema "radi pružanja pomoći narodu Bengazija".

Amerikanci pregrupišu vojsku oko Libije

I dok Gadafijeve snage vode borbe protiv njegovih protivnika vojska SAD preraspoređuje mornaričke i vazduhoplovne snage oko Libije, izjavio je zvaničnik Pentagona.

"Naši planeri rade na različitim planovima o razmeštanju snaga i vršimo preraspoređivanje trupa kako bismo mogli da pružimo opcije i fleksibilnost kada odluke budu donesene", izjavio je portparol Pentagona pukovnik Dejvid Lapan.

Portparol Bijele kuće Džej Karni izjavio je da bi Gadafi mogao da ispuni međunarodne zahteve tako što bi otišao u egzil. Na pitanje novinara da li bi SAD olakšale odlazak libijskog lidera iz zemlje, Karni je rekao da je ta tema spekulativna i nije želio dalje da je komentariše.

Britanski premijer Dejvid Kameron izjavio je da će njegova zemlja sarađivati sa saveznicima na izradi planova o uvođenju zone zabranjenog leta u Libiji radi zaštite njenih građana od Gadafijevih napada.

Kameron je, u obraćanju britanskom parlamentu, pozvao Gadafija da se povuče sa vlasti i rekao da će biti razmotrene sve mere radi jačanja pritiska na libijskog lidera.

"Ni na koji način ne odbacujemo mogućnost upotrebe vojnih sredstava", rekao je britanski premijer. Ne smemo tolerisati ovaj režim koji koristi vojnu silu protiv sopstvenog naroda. U tom kontekstu, zatražio sam od Ministarstva odbrane i načelnika Generalštaba da sa našim saveznicima porade na planovima o uvođenju vojne zone zabranjenog leta", rekao je Kameron.

Pozivima da se Gadafi povuče sa vlasti danas se pridružio i Katar, čiji je premijer rekao da libijski vođa treba da donese "hrabru odluku" kako bi se izbeglo dalje krvoproliće i razaranje zemlje.

U međuvremenu i Evropska unija je posle SB UN odlučila da uvede embargo na prodaju oružja Libiji i da zabrani izdavanje viza i zamrzne imovinu libijskog vođe Muamera Gadafija i 25 njegovih najbližih saradnika ili članova porodice, izjavile su evropske diplomate.

"Zabrane putovanja, zamrzavanje bankarskih računa, zabrana prodaja oružja i predmeta koji mogu služiti kao sredstvo represije", su jednoglasno usvojeni na sastanku ambasadora dvadesetsedmorice u Briselu, rekao je jedan diplomata.

Spisak osoba obuhvaćenih ovim merama širi je od spiska UN, rekao je taj diplomata.

Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov izjavio je danas da sa Hilari Klinton nije razgovarao o zabrani letenja iznad Libije.

"O zoni zabranjenog letenja apsolutno nije bilo reči. To niko nije pominjao", rekao je Lavrov posle razgovora sa Hilari Klinton.

List "Njujork tajms" je jutros objavio da američki i evropski zvaničnici razgovaraju o planovima za uvođenje zone zabrane letenja nad Libijom. List citira američkog neimenovanog funkcionera koji je rekao da odluka još nije doneta.

U međuvremenu, nakon Švajcarske i Velika Britanija je zamrzla sredstvaGadafija, članova njegove porodice i njihovih zastupnika.

Mera se odnosi i na četiri Gadafijeva sina i njegovu ćerku, saopštilo je ministarstvo spoljnih poslova u Londonu.

Procenjena vrednost Gadafijeve imovine nije navedena, ali su banke i druge finansijske institucije od sada u obavezi da prate i zamrznu, između ostalog, gotovinu, deonice, obveznice i nekretnine.

Britanski dnevnik "Tajms" je ovog vikenda, ne navodeći izvore, izvestio da je Gadafi prošle sedmice poverio tri milijarde funti jednom privatnom upravitelju imovinom, kao i da libijski vođa poseduje kuću u Londonu vrednu 10 miliona funti.

Velika Britanija takođe je zabranila neovlašćeno iznošenje libijskih novčanica van opticaja, a sve postojeće dozvole za izvoz robe i tehnologije koje mogu da se upotrebe za unutrašnju represiju su ukinute, dok su buduće dozvole predmet embarga UN.

Britanski ministar finansija Džordž Ozborn je naveo da je odluka doneta "kako (sredstva) ne bi mogla da budu korišćena protivno interesima građana Libije".


Tajne evakuacije vojnim avionima

Vojni avioni iz Velike Britanije i Nemačke narušili su teritorijalni integritet Libije time što su, u tajnim misijama tokom vikenda, pokupili iz libijske pustinje svoje građane koji su radili na naftnim bušotinama, ocenjuje jutros agencija Asošijeted pres (AP).

Ta agencija je takođe javila, pozivajući se na kineske državne medije, da je "doslovno svih 30.000 kineskih građana, nastanjenih u Libiji napustilo" tu severnoafričku zemlju. Kineska vlada dnevno šalje po 17 aviona da prebaci svoje građane u zemlju.

Tri britanska vojna aviona pokupila su juče 150 civila sa nekoliko lokacija u istočnoj Libijskoj postinji i prevezla ih do Malte, saopštilo je britansko ministarstvo odbrane.

Jedan od britanskih "herkulsa" pretrpeo manju štetu od vatre iz ručnog naoružanja, izjavio je ministar odbrane Velike Britanije Lajam Foks.

Nemački vojni avioni su u subotu u sličnoj misiji evakuisali 132 čoveka iz pustinje na grčko ostrvo Krit, a istog dana britanski specijalci su izvukli 150 radnika sa bušotina u zabačenim pustarama Libije.

Ove tajne misije signal su spremnosti zapadnih zemalja da ignorišu libijski teritorijalni suverenitet kada se radi o bezbednosti njihovih građana, ocenjuje AP.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image