• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dijalog Beograd-Priština počinje 8. marta?

Ivica Dačić je izjavio da su pitanja ličnih dokumenata, registarskih tablica i prelaska administrativne linije jedna od tema o kojima će Beograd i Priština razgovarati, dok Bajram Redžepi tvrdi da će se predstavnici gradova sastati 8. marta u Briselu.

Pregovori Beograda i Prištine počinju sledeće nedelje, potvrđeno Tanjug iz tri izvora.

Dijalog Beograda i Prištine počeće naredne nedelje, rekla je danas Tanjugu portparol visoke predstavnice EU Maja Kocijančić, ali je agenciji, iz najmanje dva pouzdana izvora, saopšteno da će pregovarački timovi Beograda i Prištine pregovarati 8. i 9. marta.

Vlada Srbije je još 21. januara imenovala političkog direktora Ministarstva spoljnih poslova Borka Stefanovića za vođu tima. Njegov zamenik biće Vladimir Jovičić, savetnik u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju.

Prištinu će zastupati potpredsednica kosovske Vlade Edita Tahiri.

Posrednik u dijalogu biće EU, a kako se očekuje, izaslanik Ketrin Ešton trebalo bi da bude Robert Kuper.

U dijalog bi trebalo da budu uključene i SAD, a Vašington će, prema pisanju medija, zastupati pomoćnik zamenika američkog državnog sekretara Tomas Kantrimen.

Uoči početka dugoočekivanog dijaloga u Beogradu i Prištini je u sredu boravio posrednik EU Robert Kuper.

Cilj njegovog boravka bio je da se sa stranama utvrdi dnevni red i datum početka dijaloga.

Šta će tačno biti na dnevnom redu razgovora još nije zvanično saopšteno.

Prema Stefanovićeviom rečima, za Srbiju je najvažnije ono što opterećuje Srbe na Kosovu i ta će pitanja prvo nastojat da reše dok će pitanja koja se tiču suvereniteta biti razmatrana u kasnijim fazama razgovora.

Mediji u Prištini prenose da se očekuje da među temama razgovora budu carinski punktovi na severu, Ustavni sud, pitanje nestalih osoba i trgovinska pitanjima između Kosova i Srbije.

Za Srbiju su ovo razgovori o suštinskim pitanjima, a Priština insistira na tome da je reč o razgovorima o tehničkim pitanjima koji se neće ticati statusa jer je to rešena stvar.

U EU , međutim, ističu da dijalog treba da promoviše saradnju, postizanje napretka na putu ka EU i poboljšanje života običnih ljudi.

"Postoji više oblasti u kojima je potrebno ostvariti tu saradnju - katastri, vazdušni saobraćaj, tablice", rekla je u ranijoj izjavi za Tanjug Kocijančić.

U EU, kako je dodala, očekuju da dijalog bude proces u kojem će dve strane "korak po korak" rešavati specifična pitanja, i to na način oko kojeg će postići zajednički dogovor.

Iz EU su u više navrata isticali da status neće biti tema razgovora, Stefanović je nedavno istakao da će EU u tim razgovorima biti statusno neutralna.

Dijalog s Prištinom omogućen je Rezolucijom UN o savetodavnom mišljenju Međunarodnog suda pravde, koji je Generalna skupština UN usvojila je 9. septembra prošle godine.

Taj dokument je Srbija posle višednevnih diplomatskih kontakata usaglasila sa EU.

Rezolucijom se poziva na dijalog o kosovskom pitanju, a Srbija ni na koji način ne priznaje nezavisnost svoje južne pokrajine.

Dijalog počinje u okolnostima kada su kosovske vlasti posle mnogo problema uspele da forimiraju organe vlast i kada je reputacija predsednika kosovske vlade dovedena u pitanje zbog izveštaja Dika Martija o ilegalnoj trgovini ljudskim organima

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image