• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ponovo izbeglice u Srbiji - sada iz Magreba

Pre dva dana u Srbiji su se pojavili migranti iz nemirima zahvaćenih severnoafričkih zemalja Tunisa i Libije.

"Nismo očekivali da će da se pojave tako brzo, ali, eto, od prekjuče imamo praktično ljude iz Tunisa i Libije, tako da je ovaj tranzitni put preko Balkana, nažalost, proradio u punom kapacitetu", rekao je komesar Srbije za izbeglice Vladimir Cucić na skupu o migracijama u jugoistočnoj Evropi, kojem prisustvuje i delegacija iz BiH.

On je dodao da je u Srbiji povećan broj tražilaca azila, zbog čega je ovoj zemlji potreban još jedan Centar za azil, za koji se nada da će biti otvoren u toku godine.

Cucić je naveo da Srbija nije preterano migraciono interesantna, osim za Kineze i državljane susednih zemalja kao što su BiH, Makedonija, ali je dodao da to kretanje unutar Balkana ne remeti demografske trendove u zemljama regiona.

On je naveo da Srbija danas ima više od 800 000 ljudi, koji pre 1991. godine nisu živeli u njoj, ima nekoliko miliona svoje dijaspore i gastarbajtera, i dramatičnu ekonomsku i demografsku migraciju.

Cucić je upozorio da se Srbija sreće sa problemom unutrašnjih ekonomskih migracija, te da je granični prostor od Banata do Trgovišta u stalnom pražnjenju, ljudi odlaze, što će imati teške demografske posledice, a postoji i problem odliva mozgova i odlaska omladine van Srbije.

On očekuje da će do kraja godine u Srbiji biti donesen zakon o migracijama, koji će omogućiti da se dosadašnji Komesarijat za izbeglice Srbije transformiše u Agenciju za migracije.

Cucić je rekao da su izbeglice problem svih u regionu i da očekuje da će njihova pitanja, uz pomoć međunarodnih subjekata, biti rešena u narednih nekoliko godina, jer je 20 dosadašnjih godina nerešavanja njihovog problema predugo.

On je upozorio i na problem interno raseljenih lica sa Kosova i Metohije, kojih ima 200.000 i za koji još nemaju ozbiljiji pristup svojim pravima i imovini na Kosmetu.

Predstavnik delegacije EU u Srbiji Tomas Njoki rekao je da se od zemalja kandidata za ulazak u EU očekuje da usvoje niz zakona u oblasti migracija.

On je naveo da se očekuje da će Evropska komisija u oktobru završiti svoje mišljenje o kandidaturi Srbije za članstvo u EU, a jedno od mišljenja obuhvatiće i kapacitete Srbije da se bavi izazovima migracija. On je dodao da je vreme da se u Srbiji napravi jedna agencija za migracije.

Skup pod nazivom "Migracioni izazovi država jugoistočne Evrope u procesu pridruživanja EU" organizovao je Komesarijat za izbeglice Srbije, a u njegovom radu učestvuju predstavnici EU, međunarodnih organizacija, kao i predstavnici zemalja regiona, među kojima je predstavnici Ministarstva bezbednosti i Ministarstva za ljudska prava i izbeglice BiH.

(Srna)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image