• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ostalo još samo da Cvetković saopšti imena

Skupština Srbije usvojila je danas izmene Zakona o vladi i Zakona o ministarstvima, a stigle su i ostavke ministara koji ostaju bez posla, kao i ministara kojima će biti dodati resori.

Skupština Srbije usvojila je danas izmene Zakona o vladi koje utvrđuju da premijer i potpredsednik vlade mogu istovremeno da budu i ministri, kao i obavezu članova vlade da u javnosti zastupaju i izražavaju stavove vlade.

Izmenama zakona je precizirano da su članovi vlade, državni sekretari i direktori posebnih organizacija i službi vlade dužni da u javnim nastupima i u izjavama u javnosti izražavaju i zastupaju stavove vlade.

Odluku vlade dužan je da zastupa u javnosti i član vlade koji je glasao protiv nje ili je bio uzdržan.

Kako je utvrđeno, informacije o radu vlade ne mogu se davati suprotno načinu određenim poslovnikom vlade ili na način na osnovu kojeg se ne može utvrditi koji član vlade daje informaciju.

Precizirano je da su "članovi vlade, državni sekretari i direktori posebnih organizacija i službi vlade, dužni da poštuju i izvršavaju obavezna upustva i posebna zaduženja koje im da predsednik Vlade, shodno programu i politici vlade".

Izmenama zakona je utvrđeno da od podnošenja predloga za razrešenje člana vlade do odluke Skupštine, ministar ne može da obavlja svoja ovlašćenja, već ih preuzima član vlade koga premijer za to ovlasti.

Zakonom je predviđeno i da generalnom sekretaru vlade mandat prestaje postavljenjem novog generalnog sekretara vlade, kao i ostavkom ili razrešenjem.

Zakon stupa na snagu danom objavljivanja u Službenom glasniku.

Skupština Srbije usvojila je danas i Zakon o ministarstvima, kojim je predviđeno da rekonstruisana Vlada Srbije ima 17 ministarstava.

Vlada će imati ukupno 21 člana.

Rekonstruisanu vladu činiće ministarstva spoljnih poslova, odbrane, unutrasnjih poslova, finansija, pravde, kao i ministarstvo poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede.

Vlada će imati i ministarstvo ekonomije i razvoja statističkih regiona, ministarstvo za infrastrukturu i energetiku, ministarstvo za ljudska i manjinska prava i drzavnu upravu i lokalnu samoupravu, ministarstvo prosvete i nauke, ministarstvo omladine i sporta, ministarstvo zdravlja i ministarstvo rada i socijalne politike.

Vladu će činiti i ministarstvo životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja, ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva, ministarstvo za Kosovo i Metohiju i ministarstvo vere i dijaspore.

Zakon stupa na snagu danom objavljivanja u Službenom glasniku.

Prva sednica prolećnog zasedanja Skupštine Srbije biće nastavljena u ponedeljak, 14. marta, saopštila je danas predsednica parlamenta Slavica Đukić - Dejanović.

Ta sednica prekinuta je 8. marta da bi počela druga sednica Prvog redovnog zasedanja, na kojoj su poslanici razmatrali izmene zakona neophodnih za rekonstrukciju Vlade Srbije.

Na dnevnom redu prve sednice su izmene i dopune zakona o planiranju i izgradnji, popisu stanovništva, domaćinstava, stanova i poljoprivrede u 2011. godini, kao i predlozi zakona o sportu i socijalnoj zaštiti i potvrđivanje više međunarodnih sporazuma i ugovora.

Izmene Zakona o vladi dobile su podršku 129 poslanika, a Zakona o ministarstvima nešto manju - 127, a u Skupštinu su stigle i ostavke 14 ministara, koje su upućene iz kabineta premijera Mirko Cvetković.

Među njima se nalaze ostavke ministara koji ostaju bez funkcija, kao i onih čijim će se ministarstvima pridodati resori.

Usvajanjem pojedinih amandmana zakonski predlozi vlade su delimično korigovani, pa će u rekonstruisanom kabinetu Mirka Cvetkovića, na predlog Saveza vojvođanskih Mađara, biti Ministarstvo za manjinska prava, državnu upravu i lokalnu samoupravu, u čijem je nazivu promenjen red reči.

Takođe, poslanici su podržali i jedan od amandmana Lige socijalidemokrata Vojvodine, kojima se kao obaveza Ministarstvu finansija stavlja povraćaj imovine i izvornih prihoda lokalnim samoupravama i autonomnim pokrajinama.

Poslanici su podržali inicijativu LSV, kojom se Ministarstvo za ljudska i manjinska prava obavezuje da će obezbediti rad Komisije za utvrđivanje odgovornosti za kršenje ljudskih prava, odnosno Komisije za lustraciju.

Poslanici Skupštine, mada fokusirani na raspravu i glasanje, osvrnuli su se i na godišnjicu ubistva premijera Zorana Đinđića.

Liberali su poručili da je preduslov za rasvetljavanje političke pozadine tog ubistva saslušanje i istraga protiv predsednika Demokratske stranke Srbije Vojislava Koštunice, a DSS je uzvratio da politička pozadina ubistva Đinđića, ukoliko postoji, treba da se ispita, ali da nije "u ataru DSS, već onih koji su sarađivali s kriminalcima i posećivali njihove kuće".

Novinari su pokušali da dođu do detalja o jučerašnjem saslušanju lidera Nove Srbije Velimira Ilića, koji je, u okviru istrage protiv njegovog stranačkog kolege i bivšeg direktora "Puteva Srbije" Branka Jocića, dao izjavu policiji.

Ilić je rekao da je ministarstvo za kapitalne investicije, u vreme kada ga je on vodio, radilo u skladu sa zakonom, ali da je, sudeći po dokumentaciji, bilo nepravilnosti u određenim službama, pa tako i u "Putevima Srbije".

Za te nepravilnosti, kako je naveo, u Ministarsvu nisu znali i nisu bili nadležni.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image