• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hirurzi zarazili pacijente hepatitisom B?

Dva hirurga zaražena hepatitisom B u Loznici bolest preneli na 11 pacijenata, tvrdi se u anonimnoj dojavi zbog koje je svim zaposlenima uzeta krv na analizu.

Od zaposlenih na odeljenjima svih hirurških grana u Zdravstvenom centru "Dr Milenko Marin" u Loznici u ponedeljak su uzeti uzorci krvi radi testiranja na hepatitis B.

Direktor Centra dr Srboljub Marković kaže da će rezultati testiranja kojim je obuhvaćeno oko 100 zaposlenih - od lekara do nemedicinskog osoblja, biti predočeni javnosti sutra.

Testiranje se vrši u okviru vanrednog nadzora Republičke sanitarne inspekcije koja je u bolnicu ušla nakon što je sanitarnom inspektoru Borki Kokanović upućen anonimni dopis u kome se upozorava da su na odeljenju hirurgije dvojica lekara zaražena virusom hepatitisa B.

U dopisu se navodi da je istovremeno utvrđeno da je ovim virusom inficirano, u poslednje četri godine, 11 pacijenata koje su oni operisali.


Ono što posebno zabrinjava je što su pod tepih gurnuta i saznanja koja su usledila nakon što je Zavodu za javno zdravlje u Šapcu 2008. godine stigla pritužba troje pacijenata zaraženih hepatitisom.

Direktor Zavoda za javno zdravlje u Šapcu primarijus dr Nebojša Sofranić, za "Novosti" objašnjava da Pravilnik o obimu zdravstvenog pregleda osoba zaposlenih u operacionim blokovima podrazumeva testove na tuberkulozu, gnojna i gljivična oboljenja kože, bris nosa i ždrela na stafilokok, kao i pregled stolice.

"Na taj način tretirani su i zaraženi lekari, ali posle pritužbi troje zaraženih pacijenata, epidemiolog dr Violeta Rakić vanredno je uzimala krv na serološki pregled 90 zaposlenih i to upravo na hepatitis B. Jer, postojala je mogućnost da su se pacijenti zarazili u bolnici", objašnjava dr Sofranić.

Iste godine iz Zavoda u Šapcu, lozničkoj bolnici naloženo je da na Infektivnoj klinici u Beogradu, za lekare uradi nove analize krvi sa takozvanim markerima, koji treba da otkriju da li su nosioci virusa zarazni po okolinu ili je njihov organizam samo upamtio antigene.

"Sve je prepušteno bolničkoj komisiji u Loznici koja u sastavu ima infektologa, specijalistu higijene, epidemiologa..Nažalost, nikada nismo dobili povratnu informaciju o tome šta se dešava u Zdravstvenom centru "Milenko Marin" u Loznici", kaže dr Sofranić.

On navodi da za njega nikada nije bilo dovršeno ispitivanje.
"Kao ustanova, mi imamo obavezu da reagujemo kada ima obolelih. Tada i preduzimamo mere, a o zaraženim hepatitisom B koji su ležali na Infektivnom odeljenju u januaru ove godine, nismo ni obavešteni", objašnjava on.

Zakon, potvrđeno je "Novostima", ne uskraćuje mogućnost da inficirani lekari rade, ali je jasno da su u ovakvim slučajevima morale da budu primenjene posebne mere zaštite, a medicinski radnik biti pod strogom kontrolom.

Prema rečima dr Sofranića, inficirani hirurg morao bi da primeni duple standarde zaštite, kao što je na primer nošenje dvoje, umesto jednih rukavica.

Hepatitis tipa B se i ne leči ukoliko je osoba samo nosilac virusa, a nije obolela. Ali hirurg bi morao da bude pod stalnom zdravstvenom kontrolom, kako se ne bi dogodilo da zarazu prenese na pacijenta.

Sve to u lozničkom slučaju očigledno nije poštovano, pišu "Novosti".

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image