• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Gadafijev sin:Oslobodićemo Bengazi za 48 sati

Gadafijeve snage su krenule ka pobunjeničkom uporištu. Gadafijev sin tvrdi da će Bengazi biti slobodan za 48 sati i da je Libija finansirala kampanju Sarkozija. SB UN razmatra zonu zabrane leta, SAD neće u solo akciju.

Snage lojalne libijskom vođi Moameru Gadafiju su blizu pobunjeničkog uporišta Bengazija i "sve će biti gotovo za 48 sati", izjavio je Gadafijev sin Saif al Islam za TV kanal Euronjuz sa sedištem u Francuskoj.

Upitan o raspravama među velikim silama oko uvođenja zone zabrane leta nad Libijom, on je rekao da su "vojne operacije završene".

"Za 48 sati sve će biti gotovo. Naše snage su blizu Bengazija. Bez obzira kakva odluka bude doneta, biće kasno", naveo je Gadafijev sin.

U Londonu obrazovani Saif al-Islam, koga su na zapadu smatrali da im je naklonjen, osuo je paljbu na francuskog predsednika Nikolu Sarkozija i nazvao ga "klovnom", jer je bio prvi od stranih lidera koji je osudio Gadafija i podržao pobunjenicki Nacionalni savet u Bengaziju.

Gadafijev sin je rekao da je Libija dala priloge za Sarkozijevu izbornu kampanju 2007. godine i zatražio povraćaj novca, mada su iz kancelarije francuskog predsednika negirali da je on prihvatio bilo kakva sredstva iz Libije.

"Mi smo finansirali njegovu kampanju i imamo dokaze za to. Spremni smo da sve otkrijemo. Prva stvar koju tražimo od tog klovna je da vrati pare libijskom narodu", rekao je Said za Euronjuz.

"Mi smo mu pomogli kako bi on radio za libijski narod, ali nas je razočarao. Vrati nam naše pare. Mi imamo sve detalje, račune u bankama, dokumenta o transferima. Uskoro ćemo sve objaviti", rekao je Gadafijev sin.

Francuska, u želji da povrati imidž u svetskoj diplomatiji posle nespretnog reagovanja na dešavanja u Tunisu, istrčala se prerano oko Libije, i sada se suočava sa Gadafijem koji se održava na vlasti, konstatuje Rojters.

Francuski ministar inostranih poslova Alen Žipe, koji je nastojao da pridobije partnere iz G8 za uvođenje zone zabrane leta, napisao je danas na svom blogu da još nije kasno za akciju.

"Nije dovoljno samo da se saopšti...da Gadafi mora da ide. Mi treba da obezbedimo sredstva kako bi pomogli onima koji su uzeli oružje protiv diktatora", napisao je Žipe.

Gadafijeve snage juče su preuzele kontrolu nad gradom Adždabija na severu Libije, poslednjem koji je bio prepreka u napredovanju vojske ka Bengaziju. Istovremeno napadnut je i Misrata, grad na severozapadu zemlje.

Državna televizija prenela je poruku vojske stanovnicima Bengazija da "oružane snage stižu da osiguraju vašu bezbednost, da isprave nepravdu koja vam je naneta, da vas zaštite, ponovo uspostave mir i vrate život u normalu".

"Ovo je humanitarna operacija koja se sprovodi za vaše dobro i čiji cilj nije osveta protiv bilo koga", navela je vojska.

U samom Bengaziju, glasine da je bombardovana rezidencija Moamera Gadafija u Tripoliju, izazvale su slavlje stanovnika na ulicama grada i pucnje u vazduh do kasno u noć.

Pucnjava je prestala tek oko četiri sata jutros bez obzira što su glasine bile bez osnova, preneo je dopisnik AFP-a.

Jutros su ulice drugog po veličini libijskog grada mirne u isčekivanju vesti da li su Gadafijeve snage na putu za Bengazi da slome jednomesečnu pobunu u gradu.

Oni s nevericom slušaju na televiziji reči Kaleda Kaima da je Adždabija pod kontrolom vojske i da je put ka Bengaziju otvoren.

"Mi smo sada dalje od Adždabija i naše snage idu ka Bengaziju", rekao je Kaim.

Agencije navode da pored obalnog puta ka Bengaziju postoji i drugi kroz pustinju koji ide 400 kilometara do Tobruka, na granici s Egiptom. Tim pravcem bi Gadafijeve snage mogle da zaobiđu i okruže Bengazi.

Pitanje je, međutim, da li je vojska u stanju da otvori drugi front, kadav se već bori kod Misrata, i da li raspolaže s logistikom da operiše na tako dugim pravcima dejstava.

Zapadne zemlje osuđuju napade na civile, ali pokazuju malo volje za konkretnim akcijama u pružanju podrške pobunjenicima, iako strahuju da bi Gadafijeva pobeda i slamanje protesta u Bahreinu mogli da okrenu talas u regionu, ali ovaj put protiv prodemokratskih pokreta.

Zemlje koje podržavaju uvođenje zone zabrane leta nad Libijom podnele su Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija predlog rezolucije o kome će se raspravljati danas posle podne. U tekstu rezolucije se predlaže da Savet bezbednosti odobri zabranu svih letova u vazdušnom prostoru Libije da bi se pomoglo zaštiti civila.

Članice tog tela, međutim, i dalje imaju različite stavove o novim merama prema Libiji, pa se očekuje da ti pregovori narednih dana budu dosta teški.

Dok se zabrana leta "kuva" u Savetu bezbednosti, SAD odbacuju pozive za vojnu reakciju u Libiji.

"Ne mislim da bi Amerikanci želeli da vide predsednika kako se upušta u unilateralnu vojnu intervenciju bez razmatranja posledica", rekao je danas portparol predsednika Baraka Obame, Džej Kernej.

Na mogućnost o uvođenju zone zabranjenog leta, Kernej je rekao da predsednik najpre želi da definiše "cilj tih mera".

SAD takođe smatraju da nikakva akcija u Libiji ne može da počne bez jasnih ovlašćenja UN, što je teško očekivati jer se Rusija i Kina protive intervenciji.

U utorak, dok su Gadafijeve trupe napredovale na terenu, Francuska je primetila da SAD nisu "definisale svoj stav", prema libijskom diktatoru.

"Naravno da želimo da podržimo demokratske pokrete u regionu", rekao je za list Vašington post bivši komadant NATO snaga Vesli Klark i dodao: "ali mi već imamo dve takve operacije u toku, u Iraku i Avganistanu".

Libijski vođa revolucije Muamer al Gadafi na "pretnje" zabranom leta i vojnim intervencijama odgovora da Zapad samo želi njihovu naftu i da će libijski narod to uspeti da sačuva.

U predlogu rezolucije UN o Libiji se, takođe, predlaže jačanje postojećih sankcija prema libijskom režimu, pre svega, robustnije sprovođenje embarga na oružje, kao i proširenje liste pojedinica, organizacija i kompanija kojima se zamrzavaju sredstva i zabranjuju putovanja.

U govoru pred svojim pristalicama u Tripoliju, Gadafi je negirao da je tokom višenedeljnih sukoba u Libiji poginulo više hiljada ljudi, rekavši da je život izgubilo samo nekoliko stotina, i to većinom pobunjenika.

Gadafi je izjavio da je vlada "odlučna u nameri da uništi neprijatelja".

"Ako je to strana zavera, mi ćemo ih slomiti, a i da je zavera iz zemlje, slomićemo ih takođe. Pobedićemo kolonijaliste. Pobedićemo francusku, Ameriku i Veliku Britaniju", rekao je Gadafi za državnu televiziju.

On je dodao i da je "libijski narod spreman da se bori za svoju naftu i sačuva jedinstvo Libije, makar i po cenu života", prenele su agencije.

Gadafi nije poštedeo ni Arapsku ligu, koja je Libiju suspendovala sa svojih sastanaka i podržala plan o uvođenju zone zabrane letova nad tom zemljom.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image