• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić i Vujanović otvorili konzulat Srbije

Konzularno područje obuhvata teritorije opština Herceg Novi, Kotor, Tivat i Budva, a prvi generalni konzul Srbije biće Marina Jovićević, dosadašnji pomoćnik ministra spoljnih poslova.

Predsednici Crne Gore i Srbije, Filip Vujanović i Boris Tadić, otvorili su danas konzulat Srbije u Herceg Novom, koji će, kako su dva predsednika ocenila, doprineti boljoj povezanosti i komunikaciji građana dve zemlje.

"Konzulat će biti od koristi građanima Herceg Novog i čitave Boke, kao i mnogim turistima iz Srbije koji će posećivati Crnu Goru", rekao je Tadić.

Konzulat će, ocenio je on, obezbediti veći nivo povezivanja građana dve zemlje.

Tadić je istakao da Crna Gora i Srbija treba da imaju zajedničku budućnost u Evropskoj uniji (EU).

"Ali, pre nego što postanemo članice EU, treba da iskoristimo sve potencijale međusobne saradnje", istakao je srpski predsednik.

Prema njegovim rečima, odnosi Crne Gore i Srbije napreduju korak po korak "poštujući jedni druge, integritet obe zemlje, kao i sve identitete koji postoje u Crnoj Gori i Srbiji".

Tadić je poručio da se Srbija ne meša u unutrašnje stvari susednih država, povodom reakcija u regionu na strategiju Vlade Srbije o Srbima u dijaspori.

"Isključivo građani srpske nacionalnosti u Crnoj Gori imaju pravo da se bore za svoj ustavni položaj. Država Srbija nema pravo da se meša u unutrašnje stvari Crne Gore", rekao je Tadić nakon otvaranja konzlulata.

On je dodao da jedino građani Crne Gore, BiH i Hrvatske mogu da definišu vlastiti ustav i u okviru toga pravo na konstitutivnost naroda.

Tadić je pojasnio da Srbija ne smatra dijasporom srpski narod koji živi u regionu.

On je ponovio svoj stav da svaka država ima obavezu da brine o identitetu vlastitog naroda koji ne živi u matičnoj državi, ali i podvukao da se nijednog trenutka ne sme dovesti u pitanje suverenitet i integritet druge suverene države.

Vujanović smatra da će otvaranje konzulata doprineti unapređenju saradnje Crne Gore i Srbije.

"Veseli me da će naši prijatelji, državljani Srbije, kada budu u Kotoru, Tivtu, Budvi i Herceg Novom ovde u konzulatu obavljati svoje diplomatsko konzularne poslove", rekao je Vujanović, uveren da je to još jedan "dobar most sa Srbijom".

"Otvaranje konzulata podstiče dalju saradanju u turizmu, ekonomiji, a obezbeđuje se i bolja komunikacija građana. Uveren sam da je konzulat jedan dobar most sa Srbijom", rekao je on.

Vujanović je ponovio da i Crna Gora i Srbija svoju budućnost vide u EU i rekao da bez njih i država zapadnog Balkana nema punoće EU.

Dvojica predsednika su naveli da ne vide da otvaranje konzulata uoči popisa u Crnoj Gori može da utiče na izjašnjavanje građana.

"Dobro je da se prave mostovi saradnje, jačaju veze između država... Ne vidim kako bi otvaranje konzulata moglo uticati na popis, jer je to isključivo statističko pitanje", kazao je Vujanović.

On je podsetio da je odredba Strategije Vlade Srbije o dijaspori i saradnji sa Srbima u regionu koja se odnosila na zalaganje Beograda da Srbi u Crnoj Gori dobiju status konstitutivnog naroda "vređala ustavno ustrojstvo Crne Gore", ali da je na "zadovoljstvo zvanične Podgorice" ta odredba izbrisana.

Odgovarajući na pitanje novinara zašto se konzulat otvara "na brzinu", uoči najavljenog popisa, Tadić je rekao da "ne ume" da odgovori na to pitanje, i da je to jedno od prvih pitanja na koje nema odgovor.

U tom kontekstu on je saopštio da u politici zvaničnog Beograda prema zvaničnoj Podgorici ne postoje skrivene namere, i ocenio da su se dešavali padovi u odnosima, pomenuvši u tom kontekstu Kosovo, ali je zamolio da se stvari gledaju "iz nekog boljeg ugla".

Vlada Srbije je za generalnog konzula u Herceg Novom, postavila Marinu Jovićević, dosadašnju pomoćnicu ministra za spoljne poslove.

Otvaranju konzulata prisustvovali su predstavnici Demokratske partije socijalista, Socijalističke narodne partije, Nove srpske demokratije, Narodne i Demokratske srpske stranke, ambasador Srbije u Podgorici Zoran Lutovac, predsedsednici opština Herceg Novi, Kotor, Tivat i Budva, predstavnik Skupštine opštine Budva, kao i veliki broj visokih zvaničnika i gostiju.

Svečanosti je prisustvovao i mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije.

Povodom svečanog otvaranja, u Galeriji Josip Bepo Benković je u saradnji sa Muzejom grada Beograda otvorena izložba fotografija "Ivo Andrić - pisac i/ili diplomata" - u znak sećanja na 50 godina od dodele Nobelove nagrade tom piscu.

Tadić i Vujanović su obišli izložbu, a potom su se sa saradnicima pridužili koktelu koji je u gradskoj kafani priredio grad Herceg Novi.

Pre dolaska u Herceg Novi, predsednik Srbije posetio je eparhiju Budimljansko-nikšićku, gde je iza zatvorenih vrata razgovarao sa vladikom Joanikijem i sveštenstvom te eparhije.



Ispred Eparhijskog doma Tadića je pozdravio vladika Joanikije sa sveštenstvom, koji mu je u dobrodošlici kazao da je došao u istorijsko-episkopsko sedište starog Onogošta i istočne Hercegovine, u kojem je stolovao sveti Vasilije Ostroški.

Joanikije je rekao da je izuzetno dragoceno što Tadić pažljivo i istrajno radi na unapređenju odnosa Crne Gore i Srbije.

"Vi dobro znate kakve probleme i koje imaju vaši sunarodnici u Crnoj Gori. Ti problemi nisu toliko mali da bismo ih mogli prećutati, ni toliko veliki da ih ne bismo mogli rešavati", rekao je vladika obraćajući se Tadiću.

Vladika Joanikije je ocenio da je predsednik Srbije "svojim primerom osvedočio da se i veliki i nagomilani problemi i između različitih naroda, a kamoli među braćom, mogu rešavati dijalogom istine i pravde uz dobru nameru i sa potpunim međusobnim uvažavanjem".

"To je dobar znak da ćete u potpunosti uspeti i u vašoj plemenitoj nameri da unapredite odnose između Srbije i Crne Gore, što između ostalog uključuje pravdu za Srbe, zaštitu srpskog jezika i srpskog kulturnog nasleđa u Crnoj Gori", kazao je on.

U poseti eparhiji, sa Tadićem su bili njegov savetnik Mlađan Đorđević, kao i otac i stric tenisera Novaka Đokovića.

Kako je Tanjugu rečeno u Pres službi predsednika Srbije, on je pre podne posetio i selo Gornje Polje, kod Nikšića, gde žive Tadići, kao i Jasenovo Polje, iz kojeg potiču Đokovići.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image