• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sa čime je Zapad "grunuo" na Libiju

Šta sve od naoružanja koriste Francuska, Velika Britanjia, SAD i njihovi saveznici u napadu na Libiju nazvanom "Odisejeva zora".

Već treći dan oružane snage Francuske, Velike Britanjie, SAD i drugih savezničkih zemalja, u skladu sa rezolucijom Ujedinjenih nacija o uvođenju zone zabrane leta i zaštiti civila, bombarduju Libiju i pozicije vladinih snaga.

Radi operacije "Odisejeva zora" u Mediteranu je koncentrisan veliki broj ratnih brodova, nosač aviona, podmornice i prateći brodovi savezničkih snaga, a u vazduhoplovnim bazama Italije, Francuske i Španije armada lovačkih aviona, bombardera, aviona za nadgledanje i ometanje, kao i aviona cisterni.

Vazdušni napadi Velike Britanije, Francuske i SAD na libijsku teritoriju koordinisani su u komandi američkih snaga za Evropu u Štutgartu u Nemačkoj, a kasnije se planira da komandu preuzmu savezničke zemlje kada bude formirana ad hok koalicija.

S američkih i britanskih brodova ispaljeno je preko 110 raketa "tomahavk" na ciljeve u Libiji kako bi se neutralisala njena protivvazdušna odbrana.

FRANCUSKA

Francuska je saopštila da je oko 20 aviona učestvovalo u inicijalnim operacijama na Libiju, uključujući višenamenske avione "rafal", lovce "miraž" i jedan avaks za nadgledanje. Mete su bile u prečniku od 100 do 150 kilometara oko pobunjeničkog uporišta u Bengaziju.

Francuske vazdušne operacije se izvode iz vazduhoplovne baze Solenzara na Korzici, udaljene sat leta od Libije.

Juče je ka Libiji krenuo i francuski nosač aviona "Šarl de Gol" sa 15 aviona na palubi. Očekuje se da večeras dođe do libijske obale. Brod prate tri fregate i brod za snabdevanje gorivom.

Francuska takođe ima vazduhoplovne baze kraj Marseja i Istra, koje su na oko sat i po leta od Libije i iz kojih poleću avioni cisterne za snabdevanje aviona gorivom u vazduhu.

BRITANIJA

Britanija je saopštila da je učestvovala u akciji protiv Libije ispaljivanjem krstarećih raketa "tomahavk" sa jedne od njenih podmornica tipa "trafalgar".

Ministarstvo odbrane je saopštilo da je izvestan broj raketa "stormšedou" lansiran iz aviona "tornado GR4", čija je baza u Norfolku, u istočnoj Engleskoj, 4.800 kilometara od Libije. Njih su podržavali avioni VC10 i "tristar" avioni cisterne, kao i E3D "sentri" i "sentinel"(avaks) . U pripravnosti su bili i avioni "tajfuni" za pružanje podrške.

Britanija uz obalu Libije ima dve fregate "Kamberlend" i "Vestminster", koje mogu da se uključe u operacije, kao i razarače, koji su takođe tamo.

SAD

Sjedinjene Američke Države su počele "ograničene vojne akcije" u Libiji nekoliko sati posle Francuske, u kojima su na ciljeve protivvazdušne odbrane duž libijske obale korišćeni avioni, krstareće rakete i elektronsko ometanje, saopštio je Pentagon.

SAD u Mediteranu imaju tri podmornice naoružane krstarećim raketama "tomahavk", uključujući ofanzivne podmornice "Njuport njuzi Providens". Uz njih su i dva vojna broda za podršku.

Američka mornarica u Mediteranu ima i pet ratnih brodova, uključujući jedan razarač sa navođenim raketama, ali nema američkih nosača aviona u blizini Libije.

"Enterprajz", koji je do nedavno bio stacioniran u Crvenom moru, vraćen je na istok, dalje od Libije, da bi se pridružio "Karl Vinsonu", u Arabijskom moru radi podrške operacijama u Avganistanu.

SAD imaju u bazi Avijano 42 aviona F-16. Pentagon nije saopštio pozicije drugih američkih aviona u regionu. Američko vazduhoplovstvo može da u akcijama upotrebljava i avione stelt B2, koji koriste baze u SAD.

Američka komanda ima nekoliko vojnih baza u oblasti Mediterana i instalacije u Italiji, Grčkoj, Španiji i Turskoj.

KANADA

Kanadski premijer Stiven Harper je saopštio da se kanadski ratni brod "Šarlotaun" pridružio pomorskoj blokadi Libije.

Kanadski borbeni avioni su prebačeni u region, ali im je, prema ranijim saopštenjima potrebno dva dana da se pripreme za operativne alcije. Otava je ranije saopštila da će poslati šest borbenih aviona.



Jedan kanadski avion cisterna je stacioniran u bazi Decimomanu na Sardiniji u Italiji.

ITALIJA

Italija je angažovala na desetine borbenih aviona u bazi Trapani, na zapadnoj Siciliji, spremajući se za moguće angažovanje u napadima na Libiju.

Na Siciliju su iz baza na severu Italije prebačeni avioni "tormado", koji mogu da se koriste za napade na protivvazdušnu odbranu i radare, kao i lovci F-16 i "jurofajteri".

Italijanski premijer Silvio Berluskoni je ponudio da se NATO baza blizu Napulja koristi za komandni centar i najavio da kasnije i Italija može da učestvuje u vazdušnim operacijama.

Ministar odbrane Injasio La Rusa je rekao da je sedam baza u Italiji na raspolaganju saveznicima i da ih neki već koriste. To su Amendola, Đoja del Kol, Sigonela, Aviano, Trapani, Dečimomanu i Panteleria. Sve su na jugu Italije i Siciliji.

DANSKA

Ministar odbrane Danaske Git Lilelund Beh je rekao da je šest borbenih aviona raspoređeno na Siciliji. Četiri čekaju na instrukcije da se uključe u operacije nad Libijom, a dva su u rezervi.

NORVEŠKA

Generalni inspektor norveškog vazduhoplovstva Fin Kristijan Hanestad je rekao da su spremni da pošalju šest borbenih aviona F-16 za operacije u Libiji. On je naveo da su poslali osoblje na Siciliju da izvidi razne opcije za baze i da će za pet do 10 dana biti spremni za dejstvovanje.

ŠPANIJA

Četiri španska aviona F-18 i jedan avion cisterna su raspoređeni u bazu Dečimomanu na Sardiniji, sapštila je italijanska vojska. Španija je ponudila i svoje baze radi dejstava protiv Libije.

Španija planira da ispred voda Libije uputi i jednu fregatu F-100, podmornicu S-74 i avion za pomorski nadzor CN-235 kao pojačanje nadgledanja embarga na oružje Libiji, čim to bude odobrio parlament.

UJEDINJENI ARAPSKI EMIRATI, KATAR

Italijanska komanda u Dečimomanu je saopštila da očekuju dolazak u bazu aviona F-16 iz Ujedinjenih Arapskih Emirata i Katara.

Kao deo koalicionih snaga, Emirati su najavili slanje 24 aviona, a Katar između četiri i šest aviona.

Prema navodima sajta "Vojna zona" kapaciteti libijske PVO su jako oštećeni.

Na sajtu "Zone militaire" navodi se da prema saopštenjima Pentagona, radari gađanih centara protivvazdušne libijske odbrane "više ne funkcionišu", a opasnost koju su predstavljale rakete zemlja-vazduh SA-5 je "jako smanjena", mada su još neki radari operativni, uglavnom u regionu Tripolija i Sirte.

Opasnost i dalje nije potpuno eliminisana, jer snage lojalne pukovniku Gadafiju imaju mobilnu PVO i mobilne raketne lansere SA-7. navodi "Vojna zona".

U cilju neutralisanja ovih sistema stavljeni su na raspolaganje avioni elektronskog rata kako bi mogli otkriti i uništiti libijske radarske signale, piše na ovom vebsajtu, a što se tiče SA-7, piloti koalicije koriste elektronske kontra-mere.

Takođe prema Pentagonu, u jučerašnjem bombardovanju koje su izveli američki lovci bombarderi i francuski i britanski avioni, uništen je izvesni broj tenkova i oklopnih vozila, a poginulo je stotinak libijskih vojnika.

Tri bombardera B2 Spirit, koji su juče krenuli iz baze Vajtmen u Misuriju, imala suj za cilj da unište vojne instalacije na aerodromu Gardabijah kod Misrate, navodi "Vojna zona".

Noćas je uništena administrativna zgrada unutar rezidencijalnog kompleksa pukovnika Gadafija, a britanska podmornica klase Trafalgar gađala je raketama "tomahavk" za sada nepoznatu metu.

Paralelno su u toku i operacije psihološkog rata, za sada u vidu bacanja plakata libijskom narodu iz aviona C-103J Herkules.

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image